Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Briti investujú do výskumu alternatívnych metód odstraňovania CO2 z ovzdušia

Tím vedcov bude skúmať potenciál piatich inovatívnych spôsobov veľkokapacitnej eliminácie skleníkových plynov z atmosféry. Otestujú rašeliniská, bazaltové úlomky, energetické plodiny, výsadbu stromov a biouhlie.

Briti investujú do výskumu piatich alternatívnych metód odstraňovania CO2 z ovzdušia

Foto: Depositphotos

Päť pokusov naprieč krajinou

Veľká Británia spúšťa nový interdisciplinárny projekt, do ktorého plánuje investovať tridsať miliónov libier. Zahŕňa veľkokapacitné pokusy, v rámci ktorých má byť oxid uhličitý nasávaný zo vzduchu a ukladaný do stromov, rašeliny, bioenergetických plodín, úlomkov horniny a dreveného uhlia.

Vedci tvrdia, že ak chce Veľká Británia splniť svoj cieľ nulových emisií do roku 2050, z atmosféry bude potrebné odstrániť časť oxidu uhličitého. Vládou financovaný projekt má otestovať spôsoby, ako redukovať emisie skleníkových plynov efektívne a cenovo dostupne.

Pôjde o jeden zo svetovo najväčších projektov tohto typu, pokusy budú prebiehať na celkovej rozlohe viac ako sto hektárov po dobu štyri a pol roka. V pohorí Penniny a v západnom Walese opätovne zvlhčia a vysadia znehodnotené rašeliniská, na farmách v Devone, Hertfordshire a v strednom Walese budú testovať úlomky hornín, ktoré absorbujú CO2 pri rozklade v pôde.

Na skládke kanalizačného odpadu, v bývalých banských areáloch a na železničných násypoch bude zahrabané špeciálne drevené uhlie, tzv. biouhlie, a skúmať budú tiež to, ako najlepšie vo veľkom meradle využívať na sekvestráciu uhlíka stromy.

Posledný pokus bude po prvýkrát v komerčnom rozsahu merať potenciál energetických plodín pri odstraňovaní uhlíka. Ide o plodiny, ktoré sa spaľujú na výrobu energie, pričom emisie CO2 zostávajú zachytené a uložené v zemi.

„Je to skutočne vzrušujúce a do veľkej miery svetové prvenstvo,“ uviedol pre The Guardian profesor Cameron Hepburn z Oxfordskej univerzity, ktorý projekt koordinuje.

Vylepšené zvetrávanie hornín

Na ornej a pastvinnej pôde sa bude testovať účinok úlomkov čadičových hornín. Kamene sa rozsypú na polia a chemické reakcie, ktorými dochádza k zvetrávaniu hornín, v nich zároveň budú ukladať CO2. Očakáva sa, že ročne by sa takto mohlo z atmosféry odstrániť trinásť ton CO2 na hektár.

V znehodnotenej pôde môžu čadičové úlomky tiež pomôcť zvrátiť okyslenie a doplniť základné výživné látky pre rastliny. Okrem sekvestrácie CO2 by teda táto metóda mohla viesť aj k zvýšeniu produktivity poľnohospodárstva.

Biouhlie

V rámci britského projektu bude zrealizovaný doposiaľ najkomplexnejší pokus s biouhlím, na dvanásť hektárov ornej pôdy a trávnych porastov sa ho rozptýli dvesto ton. Tento materiál podobný drevenému uhliu sa vyrába z dreva alebo organického odpadu.

Na polia, na ktorých sa pestujú plodiny, je možné pridať asi desať ton biouhlia na hektár a pod trávnaté porasty by sa ho mohlo zakopať päťdesiat ton a viac. Biouhlie zvyšuje schopnosť pôdy zadržiavať vodu a živiny a môže pomôcť predísť nežiaducemu úniku hnojív a pesticídov.

foto: Pexels

Bioenergetické plodiny

Vo Veľkej Británii sa medzi plodiny, ktoré sa pestujú za účelom výroby energie, radia napríklad vŕba alebo ozdobnica. Tieto rastliny na jednej strane slúžia ako palivo pre elektrárne, no zároveň majú potenciál odstraňovať oxid uhličitý zo vzduchu, ukladaním výfukových plynov do pôdy.

Cieľom nového projektu je zistiť, ktoré konkrétne odrody a spôsoby výsadby sú pre tieto účely najvhodnejšie, a posúdiť, aké množstvo uhlíka sa ukladá v koreňoch rastlín. Vysadených bude dvadsať hektárov a podľa súčasných odhadov by jeden hektár mal ročne sekvestrovať jedenásť až osemnásť ton CO2.

foto: Pexels

Rašeliniská

Poškodené rašeliniská sú v súčasnosti pre Spojené kráľovstvo najväčším pevninským zdrojom emisií CO2. Autori projektu sa túto skutočnosť budú snažiť zvrátiť zablokovaním odtoku vody a zvýšením jej hladiny.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. zdruzenie-liehu@nextra.sk01.06.2021 (20:32)
    Oceňujem úsilie britských vedcov, dokonca aj redaktorky Terezy Kazdovej, ktorá to v tomto časopise uverejnila. No kladiem otázku: nezamysleli sa vedci nad skutočnosťou, že oveľa ľahšie a jednoduchšie je zachytávať CO2 priamo pri stacionárnych zdrojoch (vyššia koncentrácia) niektoré dokonca bez tuhých častíc, ako po jeho rozptýlení do atmosféry (veľmi nízka koncentrácia), pretože len samotná akumulácia toho rozptýleného CO2 si vyžiada vysoké energetické nároky. Umelú fotosyntézu doteraz nemáme, ale ani tá nebude činná bez dodatočnej energie. Samozrejme oxid uhličitý ako zlúčenina je nosič uhlíka a teda vhodnou surovinou na RECYKLÁCIU uhlíka pre výrobu použiteľných syntetizovaných uhľovodíkov. Ale technológie, procesy a zariadenia sú známe minimálne od 40-tych rokov minulého storočia. Zaujemcom ochotne poskytnem aj detailnejsie informácie - ozvite sa. Priateľsky pozdravujem Ing. Julius Forsthoffer, PhD

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zmenia sa faktúry a dodávatelia energií majú povinne ukazovať cenníky. Na stole je novela zákona

Zmenia sa faktúry a dodávatelia energií majú povinne ukazovať cenníky. Na stole je novela zákona

Rezort hospodárstva chce, aby boli zverejnené ceny energií aj na neregulovanom trhu. Obdobný návrh vlani dodávatelia odmietali.

Obrovský veterný park krachuje. Nedokáže dodať zmluvný objem zelenej elektriny

Obrovský veterný park krachuje. Nedokáže dodať zmluvný objem zelenej elektriny

Pozemná veterná farma s inštalovaným výkonom 653 MW je súčasťou pripravovanej najväčšej lokality s turbínami v Európe.

Navrhujú rozšíriť kompetencie ÚRSO. Ministerstvo predložilo novelu

Navrhujú rozšíriť kompetencie ÚRSO. Ministerstvo predložilo novelu

Úrad má po novom prevziať niektoré úlohy obchodnej inšpekcie a vykonávať štátny dozor.