VSDS

Emisie CO2 zo spaľovania fosílnych palív vlani v EÚ poklesli o 10 %

V prípade Slovenska bol pokles menej výrazný.

Emisie CO2 zo spaľovania fosílnych palív vlani v EÚ poklesli o 10 %
Ilustračné foto: Dreamstime

Emisie oxidu uhličitého (CO2) spojené so spotrebou energií v roku 2020 poznačenom pandémiou COVID-19 sa v štátoch EÚ medziročne znížili o 10 %. Vyplýva to z predbežných údajov Eurostatu.

Celkové emisie CO2 zo spaľovania fosílnych palív pri výrobe elektriny a tepla, v doprave, oceliarstve a ďalších odvetviach poklesli vo všetkých štátoch EÚ. 

Medziročný pokles bol najvýraznejší v Grécku a v Estónsku, kde prekonal 18 %, najmenej výrazný bol, naopak, na Malte a v Maďarsku, kde išlo o menej ako dve percentá. Na Slovensku emisie CO2 spojené so spaľovaním fosílnych palív poklesli zhruba o osem percent.

Ako znázorňuje nasledujúci graf, na celkovom objeme emisií sa najviac podieľalo Nemecko (25 %), s odstupom ďalej nasledovali Taliansko (11,7 %), Poľsko (11,5 %) a Francúzsko (10,8 %).

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)