Vládny kabinet na návrh ministerstva životného prostredia rozohodol, že nové malé vodné elektrárne bude možné budovať len na 58 riečnych tokoch. Pôvodná koncepcia z čias Radičovej vlády počítala až s 375 profilmi.
Aktualizácia koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov, ktorú v stredu schválila vláda, znamnená pravdepdoobne spomalenie boomu malých vodných elektrární na Slovensku z posledných rokov.
„Na území SR bolo identifikovaných 375 profilov, v ktorých by bolo možné z technického hľadiska vybudovať MVE, ale to len za prepdokladu, že by na uvedených profiloch neboli identifikované ďalšie obmedzenia, najmä z dôvodov ochrany prírody a životného prostredia,“ uvádza envirorezort vo svojom materiáli.
Obmedzenia rôzneho druhu však MŽP SR identifikovalo až v 317 prípadoch. To znamená, že v porovnaní s 375 riečnymi tokmi, ktoré určila ako vhodné na budovanie malých vodných elektrární Radičovej vláda v roku 2011, súčasný kabinet chce umožniť výstavbu MVE len na 58 riečnych profiloch. Kompletný zoznam týchto profilov nájdete v prehľadnej tabuľke na konci článku.
Chýbajúce MVE majú pokryť iné obnoviteľné zdroje
Napriek obmedzeniu výstavby nových MVE však ministerstvo životného prostredia naďalej počíta s pozvoľných rastom produkcie týchto elektrární v rámci nášho energeitckého mixu.

„Na základe uvedeného a súčasného stavu výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie prostredníctvom malých vodných elektrární, ktorá bola k 31. 12. 2015 na úrovni 319,65 GWh/rok sa do roku 2020 očakáva zvýšenie výroby o 280,35 GWh/rok,“ konštatuje envirorezort.
Indikatívny cieľ dosiahnuť výrobu 850 GWh/rok do roku 2030 je vytýčený ako veľmi ambiciózny cieľ a je otázne, či sa ho vôbec podarí naplniť. To podľa envirorezortu môže v budúcnosti ohroziť aj slovenský cieľ týkajúci sa podielu obnoviteľých zdrojov.
„Vzhľadom na obmedzujúce ekologické kritériá vo väčšine identifikovaných profilov je ambiciózny cieľ výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie prostredníctvom MVE do roku 2030 potrebné prehodnotiť, resp. zvážiť iné možnosti zabezpečenia požadovanej výroby elektrickej energie. Jednou z možností je aktualizácia prerozdelenia podielu výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie v rámci energetického mixu,“ píše sa v aktualizovanej koncepcii.

V rámci medzirezortného pripomienkového bolo k materiálu konania predložených dovedna 163 pripomienok, z toho 123 zásadných. Z tohto počtu ministerstvo 25 zásadných pripomienok akceptovalo a zvyšné smerovali do rozporového konania. Absolútne najväčší počet pripomienok predložilo od verejnosti v zastúpení Združením Slatinka. Zo 46 pripomienok, ktoré združenie k materiálu vznieslo, ministerstvo väčšinu neakceptovalo.
Združenie Slatinka okrem iného žiadalo „komplexne prepracovať požiadavky kladené na investora malej vodnej elektrárne, ako aj postupy orgánov štátnej vodnej správy a správcu toku musia byť stanovené konkrétne s odvolaním sa na príslušné ustanovenia platných právnych predpisov.“ Podľa MŽP SR však koncepcia tieto požiadvky zahŕňať nemusí, keďže sú obsiahnuté v zákone.
58 riečnych profilov pre malé vodné elektrárne. Potenciálne
To, že boli jendotlivé riečne profily zaradené do zoznamu 58 vybraných profilov, však pochopiteľne automaticky nezakladá prvávny nárok na povolenie výstavby MVE v týchto oblastiach, zdôrazňuje ministerstvo.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.