VSE
VSE
Belimo

Legislatíva ide zlým smerom, podporme udržateľné zdroje, apeluje odborník z prostredia OZE

Voľnejšia definícia biomasy ako obnoviteľného zdroja je krok vedľa. Novela zákona z dielne rezortu hospodárstva nie je odvážna, myslí si Michal Mašek.

Michal Mašek

Michal Mašek / Foto: PW Energy

Štát by sa mal pri podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE), sústrediť na zdroje, ktoré sú udržateľné, bezemisné a znížia závislosť Slovenska od cenového vývoja na svetových trhoch. Najnovšia novela zákona o podpore OZE však kladie neprimerane veľký dôraz na obnoviteľné plyny a nesprávne uvoľňuje definíciu biomasy.

V reakcii na legislatívny materiál z dielne Ministerstva hospodárstva SR (MH SR) to vo svojom blogu uviedol Michal Mašek, projektový manažér spoločnosti PW Energy, ktorá na Slovensku plánuje vybudovať prvé geotermálne elektrárne. Ako však priblížil vo vlaňajšom rozhovore pre Energie-portal.sk, pri svojom zámere naráža na množstvo bariér a prekážok.

V článku sa dozviete:

 • v čom M. Mašek vidí úskalie pri obnoviteľných plynoch,
 • kde má podľa neho Slovensko nevyžitý energetický potenciál,
 • ako vníma geotermálne projekty v teplárenstve,
 • kam by mal štát zacieliť investície v energetike.

Novela zákona č. 309/2009 Z.z. o podpore OZE v závere minulého roka v medzirezortnom pripomienkovom konaní narazila na 556 pripomienok, odvtedy sa v legislatívnom procese nepohla. Téme sa podrobnejšie venujeme v tomto texte.

Aj obnoviteľné plyny znamenajú emisie

Návrhy MH SR podľa M. Mašeka podobne ako najnovšia taxonómia z dielne Európskej komisie nie sú pre splnenie ambicióznych cieľov EÚ postačujúce.

„Podľa znenia zákonnej úpravy sa aj Slovensko má sústrediť na podporu takzvaných „obnoviteľných plynov“. Znamená to, že otvárame cestu pre tzv. nízkoemisné – no stále emisie produkujúce – zdroje,“ konštatuje manažér PW Energy.

Ako zároveň upozorňuje, návrh novely zákona o podpore OZE zároveň počíta aj so zmenou definície biomasy ako obnoviteľného zdroja. V súčasnosti sa biomasa považuje za OZE len v presne vymedzených prípadoch, napríklad, ak má formu odpadu z drevospracujúceho priemyslu. Uvoľnenie tejto definície by bolo podľa odborníka chybou.

„Je na tieto kroky naša krajina odkázaná? Nie. Investície a plány by mali smerovať k cenovo dostupným obnoviteľným zdrojom, ktoré zabezpečia ekologické teplo i elektrinu,“ argumentuje M. Mašek.

„Len v prípade geotermálnej energie, jedného z bezemisných obnoviteľných zdrojov, využívame v súčasnosti iba približne 2 % celkového odhadovaného teplotného potenciálu. Ilustruje to, aké veľké možnosti máme v tomto smere k dispozícii pri odvážnejšom a strategickejšom plánovaní.“

V teplárenstve sa geotermálna energia už etablovala

Príkladov efektívneho využívania geotermálnej energie je podľa M. Mašeka v na Slovensku niekoľko, hoci geotermálna energia sa zatiaľ v krajine popri skleníkových hospodárstvach či rekreačných účeloch využíva len v tepelnej energetike a geotermálne elektrárne zatiaľ na Slovensku nie sú.

Za úspešný príklad odborník považuje napríklad Veľký Meder na juhozápade Slovenska, kde plynovú kotolňu prebudovali na geotermálnu výhrevňu. Z geotermálnej energie sa tu vyrába teplo, ktoré prostredníctvom centrálneho zásobovania teplom (CZT) smeruje do stoviek bytov v prakticky celom meste.

Ako zároveň pripomína, týmto smerom ide aj obnovený projekt v Ďurkove. Ten má umožniť, aby bola geotermálnym teplom zásobovaná značná časťobyvateľov Košíc.

Využitie geotermálnej energie pre CZT je súčasťou zámerov aj v prípade PW Energy. „Oba naše projekty počítajú popri výrobe zelenej elektriny s možnosťou dodávky tepla pre väčšinu obyvateľov Prešova a Žiaru nad Hronom,“ píše projektový manažér spoločnosti.

Giganti si chcú udržať zisky

 
 

Zostáva vám 22% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. peter.taus@tuke.sk11.02.2022 (11:35)
  Nemyslím si, že ide o "zlé smerovanie legislatívy", ako uvádza autor. Možno je to aj tým, akú energetiku autor zastrešuje. V oblasti OZE (a nielen tu) je však potrebné, aby sa presadzovala systémová podpora a hľadali systémové riešenia. Nie je veľmi vhodné (aj keď v súčasnosti moderné) hneď niečo označovať za nevhodné, lebo to nevyhovuje jednej oblasti. Zákon je potrebné vnímať a hlavne nastaviť tak, aby obsiahol pokiaľ možno všetky dotknuté subjekty. Ak sa niekomu nepáči podpora bioplynov, je potrebné si uvedomiť, že nielen na Slovensku existujú firmy a technológie, ktoré primárne využívajú vo výrobe zemný plyn a nahradiť ho niečím iným je minimálne problematické. Ako príklad si vezmime rôzne hutnícke prevádzky, spracovanie vápenca, magnezitu a pod. Prečo by sa tieto nemohli zásobovať bioplynom vyrobeným v mieste spotreby, pričom sa zužitkuje biodpad regiónu? Alebo sme schopní geotermálnou energiou dosiahnuť požadované parametre takejto výroby? Nemôžeme sa sústrediť taktiež len na (aktuálne moderný) vodík. Okrem toho, že jeho výhrevnosť je cca tretinová oproti zemnému plynu, je potrebné riešiť technologické úpravy (horáky, doprava, skladovanie,...). Naviac využitie vodíka si vyžaduje dodatočné zdroje elektriny, ak sa bavíme o zelenom vodíku, tak len obnoviteľnej. Takže v týchto prevádzkach by sme museli postaviť obnoviteľný zdroj elektriny rádovo v desiatkach MW, elektrolyzéry, zmeniť technológie výrobného procesu. Pri bioplyne "stačí" postaviť bioplynku bez kogenerácie a bioplyn dodávať priamo do procesu. Samozrejme po dôkladnom preskúmaní potenciálu zdrojov odpadovej biomasy a možností využitia digestátu napríklad pri rekultivácii skládok. Ale to len ako príklad. Myslím si, že v dnešnej situácii, kedy každý niečo hodnotí negatívne, by sme sa namiesto toho mali sústrediť na hľadanie kompromisov a cesty, ako niečo dosiahnuť spoločne.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X