Revidovaná smernica stanovuje nové pravidlá. Vykurovanie plynovými kotlami po roku 2040 ale nezakazuje.
Nové pravidlá, ktoré sa dotknú vykurovania v celej Únii, sa blížia ku koncu legislatívneho procesu. Poslanci Európskeho parlamentu minulý týždeň prijali kľúčovú revíziu o energetickej hospodárnosti budov. O zmenách, ktoré prinesie, sme na Energie-portal.sk podrobnejšie referovali už v deň jej schválenia.
Jednou z najviac diskutovaných tém je „zákaz plynových kotlov,“ o akom vlani v rámci svojej národnej legislatívy uvažovalo Nemecko. Revidovaná smernica ale napokon zahŕňa kompromisné znenie. A nebude znamenať zákaz vykurovania plynovými kotlami ani po roku 2040.
Smernica mení podmienky pre vykurovanie
Smernica po novom hovorí o tom, že členské štáty majú prestať dotačne podporovať plynové kotly z verejných zdrojov od roku 2025. Výnimkou sú tzv. hybridné systémy, kedy plynový kotol zabezpečuje vykurovanie domu v kombinácii so slnečnými kolektormi či tepelným čerpadlom.
Revidovaná smernica neobsahuje zákaz využívania plynových kondenzačných kotlov na vykurovanie v existujúcich budovách. Na druhej strane pri výstavbe nových budov po roku 2040 by sa už nemali inštalovať kotly na fosílne palivá.
Zamiešať kartami ale môže dekarbonizácia plynárenstva. Ak totiž kotly nebudú využívať fosílny plyn, ale k slovu sa dostanú aj jeho obnoviteľné alternatívy ako biometán či vodík, na trhu budú môcť zostať.
Biometán v súčasnosti na Slovensku vyrába jediná prevádzka a zatiaľ sa nevtláča do plynárenskej siete. Prevádzkovatelia viacerých bioplynových staníc ale uvažujú o „upgrade“ svojej výroby práve na biometán. Na tento účel už získali aj milióny eur z Plánu obnovy.
Druhou alternatívou je vodík. To, ako sa bude správať v zmesi so zemným plynom v potrubiach, už plynári otestovali v jednej slovenskej obci. O výsledkoch testov sme vtedy na Energie-portal.sk informovali detailnejšie.
Nastavenie konkrétnych legislatívnych podmienok ale bude na slovenských zákonodarcoch. Nakoľko nové požiadavky majú formu smernice, nie nariadenia, Slovensko ich musí transponovať do národných predpisov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.