Plynári hodnotia prvé výsledky projektu pozitívne. O pár rokov chcú primiešavať vodík do distribuovaného plynu na celom Slovensku.
Primiešavanie 10 % vodíka do zemného plynu v distribučnej sieti nemá negatívny vplyv na bezpečnosť a spoľahlivosť plynárenských zariadení. Rovnako tak negatívne neovplyvňuje odberné plynové zariadenia a spotrebiče, akými sú kotly, ohrievače vody či sporáky.
Vyplýva to z predbežných výsledkov projektu H2pilot, ktorý spoločnosť SPP - distribúcia realizuje od júna tohto roka v obci Blatná na Ostrove v dunajskostredskom okrese. Plynári odprezentovali svoje prvé závery v rámci minulotýždňového informačného dňa priamo v obci. Boli sme pri tom.
V článku sa dozviete:
- čo prezradili testy o homogenite zmesi vodíka a zemného plynu,
- ktoré koncové zariadenia plynári vnímali ako najrizikovejšie,
- na koľkých odberných miestach museli pred spsutením projektu riešiť nedostatočnú tesnosť,
- kedy chcú primiešavať vodík do plynu na celom Slovensku.
Vodík má nahradiť 20 % plynu
Ako priamo pri regulačnej stanici v Blatnej na Ostrove priblížil výkonný riaditeľ SPP – distribúcia Martin Hollý, distribútor vníma vodík ako príležitosť na vlastné „ozelenenie.“ Popri ďalších obnoviteľných plynoch, najmä biometáne, si plynári práve od vodíka sľubujú dekarbonizáciu svojho odvetvia.
„V tomto projekte ide o to, aby sme si pilotne odskúšali, ako vyzerá a aké prevádzkové dopady má distribúcia zmesi zemného plynu s 10 % podielom vodíka,“ povedal M. Hollý. SPP - distribúcia chce podľa jeho slov vďaka tomuto projektu zistiť, čo a ako bude musieť vo svojej sieti zmeniť na to, aby bolo v budúcnosti možné primiešavať vodík do zemného plynu na celom Slovensku.
„Týmto projektom testujeme distribúciu zmesi na úrovni miestnej siete. Zároveň však budeme potrebovať preveriť aj dopady v rámci vysokotlakovej časti siete,“ vysvetlil M. Hollý.
Pilotný projekt v Blatnej na Ostrove SPP - distribúcia realizuje od júna tohto roka a potrvá do konca septembra. Ďalšou víziou spoločnosti je umožniť od roku 2025 primiešavanie vodíka na úrovni 5 % v rámci celého Slovenska a do roku 2030 tento podiel zvýšiť na 10 %.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.