VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Plynári začali primiešavať vodík do siete, projekt spustili v jednej obci

V potrubiach nahradili vodíkom 10 % zemného plynu.

SPP - Distribúcia

Foto: SPP - distribúcia

  • Aktuality |  24.06.2022 |  Radovan Potočár

Spoločnosť SPP - distribúcia začala po prvýkrát do svojej siete primiešavať vodík. Pilotný projekt, o ktorom sme na Energie-portal.sk podrobnejšie informovali už začiatkom roka, spustili v obci v okrese Dunajská Streda na juhozápade Slovenska.

Plynári primiešavajú do siete v obci Blatná na Ostrove 10 % vodíka. Projekt, v rámci ktorého chcú otestovať správanie vodíka v potrubiach, má prevádzkovateľa distribučnej siete posunúť bližšie k tomu, aby bolo v budúcnosti možné distribuovať zmes plynov s bezpečným podielom vodíka na celom Slovensku.

„Pilotný projekt potrvá do konca septembra 2022,“ uviedla SPP - distribúcia minulý týždeň na sociálnej sieti.

V zahraničí už vodík primiešavajú

Primiešavanie vodíka do zemného plynu je podľa odborníkov z technického hľadiska možné v objeme do 5 % bez toho, aby to malo dopad na fungovanie plynárenskej siete a koncových zariadení. Pri koncentráciách nad 5 % však už bude potrebné zrealizovať zmeny v rámci plynárenskej siete, ako aj na koncových zariadeniach.

„Kolegovia v SPP – distribúcia v súčasnosti intenzívne skúmajú, ako sa bude vodík správať v jednotlivých distribučných sieťach, a to najmä v koncových vetvách,“ vysvetlil na vlaňajšom odbornom webinári Ján Weiterschütz, člen výkonného výboru Národnej vodíkovej asociácie Slovenska.

Stopové množstvá vodíka pritom podľa odborníka sú prítomné v zemnom plyne na Slovensku už dnes, a to vďaka importu plynu zo západu EÚ. Prvé projekty primiešavania vodíka do zemného plynu sa totiž v niektorých štátoch už prakticky realizujú a v dôsledku prepojenia plynárenských sústav sa vodík dostáva aj do slovenských potrubí.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SEVA: Rozvoj elektromobility závisí od firiem. Pomôže daňové zvýhodnenie

SEVA: Rozvoj elektromobility závisí od firiem. Pomôže daňové zvýhodnenie

Slovensko je na chvoste rebríčka v adopcii elektromobility. Bez podpory štátu bude predajnosť rásť pomaly.

Monitoring energetiky | 3. - 8. 4. 2024

Monitoring energetiky | 3. - 8. 4. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Monitoring energetiky | 26. 3. - 2. 4. 2024

Monitoring energetiky | 26. 3. - 2. 4. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.