VSE
VSE
Belimo 2

Solárne panely budú povinnosťou. Europoslanci schválili revíziu smernice o energetickej hospodárnosti budov

Od roku 2030 sa majú v EÚ stavať už iba bezemisné budovy. Smernica ale počíta aj s výnimkami.

solárne panely

Foto: Energie-portal.sk

Od roku 2030 sa majú v EÚ stavať už iba bezemisné budovy. Smernica ale počíta aj s výnimkami.

Sektor budov v EÚ zodpovedá za viac ako tretinu emisií skleníkových plynov. Dôvodom sú najmä ich energetické nároky spojené s vykurovaním a chladením. Do hry však teraz vstúpi nová smernica, ktorá má požiadavky na budovy výrazne sprísniť.

Poslanci Európskeho parlamentu dnes (12. marca) schválili revíziu Smernice o energetickej hospodárnosti budov, ktorá zavádza množstvo nových povinností. Materiál ešte musia odobriť ministri členských štátov zastúpení v Rade EÚ. Europarlament však tvrdí, poslanci návrh prijali po predchádzajúcej dohode s Radou.

O predbežnej dohode eurparlamentu a zástupcov členských krajín sme na Energie-portal.sk informovali už koncom minulého roka. Veľká diskusia sa viedla najmä o návrhu, ktorý znamená de facto zákaz používania všetkých kotlov na fosílne palivá.

VIESSMANN

Revidovaná smernica, ktorú budú musieť jednotlivé štáty transponovať do svojich zákonov, má priniesť výrazné zníženie emisií skleníkových plynov už do roku 2030. V dlhšom časovom horizonte sa ráta s dosiahnutím uhlíkovej neutrality EÚ do roku 2050.

„Oproti pôvodnému návrhu Európskej komisie a pozície Európskeho parlamentu ide o pomerne silné zmiernenie. Je to však o dobrý kompromis, ktorý má potenciál priniesť mnoho dôležitých výsledkov. V nastavovaní konkrétnych politík budú mať členské štáty pomerne veľkú flexibilitu,“ reagoval na sociálnej sieti analytik platformy Budovy pre budúcnosť Richard Paksi.

Nová legislatíva však má aj kritikov, podľa ktorých požiadavky nepovedú k efektívnym riešeniam. „Mali by sme obnovovať iba tie budovy, kde je to finančne návratné a začať práve najnávratnejšími,“ podotkol europoslanec Eugen Jurzyca.

Na nové požiadavky schválené europoslancami sme sa pozreli bližšie. Kompletné znenie prijatého textu si môžete stiahnuť cez odkaz v závere textu.

V článku sa dozviete:

 • ako je to s povinnými solárnymi panelmi,
 • ako sa má znížiť spotreba primárnej energie,
 • čo revízia smernice hovorí o plynových kotloch,
 • s akými výnimkami sa počíta.

Čo hovorí revidovaná smernica

Kľúčovou požiadavkou revidovanej smernice je, aby všetky nové budovy od roku 2030 dosahovali nulové emisie. Pri verejných budovách, ktoré využívajú alebo vlastnia verejné orgány, to bude povinnosťou už od roku 2028.

 
 

Zostáva vám 68% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. lubos.hrnciar@gmail.com14.03.2024 (10:44)
  Však pekne. Nebolo to tak dávno, čo boli na plynofikácie obcí, objektov poskytované dotácie? Ale čo, hlavne že sa točí. A pri posudzovaní budov bude aj niaka definovaná úroveň ako stav, ktorý budova buď spĺňa, alebo nespĺňa? Alebo bude každý stav v daný čas braný ako stav "0" a ten sa bude znižovať?? Ak som ja dobrovoľne, bez múdrosti danej zákonom, investoval do solárnych panelov a znížil svoju závislosť od štátu (?) o 60 %, tak predpokladám že tento nový stav bude v roku napr. 2030 braný ako stav "0" a dostanem povinnosť znížiť závislosť o ďalších 20-30 %. Však nič, to sa dá. Ale sused, nešťastník, ten si postavil nízkoenergetický dom, bez vstupov elektrickej energie (samý panel), vykurovaný čerpadlom... Aj on dostane povinnosť znížiť o 20-30 %? Myslím, že hej. Znížiť sa musí. A viem aj ako. Normálne to zbúra, lebo inak to nedokáže. Alebo by ešte bola možnosť, že musí rozšíriť počet svojich panelov o 30 % a tých 30 % potom dodávať štátu (?) a tak si splniť občiansku povinnosť? Pekný deň.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

K premiantom na európskom batériovom trhu patrí Česko. Batériu tam má takmer každá domácnosť, ktorá inštaluje fotovoltiku.

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Hoci nastalo zotavenie cien na trhu, tri mesiace ešte nepredstavujú zmenu klesajúceho trendu, konštatujú analytici.

X
X
X
X