Od roku 2030 sa majú v EÚ stavať už iba bezemisné budovy. Smernica ale počíta aj s výnimkami.
Od roku 2030 sa majú v EÚ stavať už iba bezemisné budovy. Smernica ale počíta aj s výnimkami.
Sektor budov v EÚ zodpovedá za viac ako tretinu emisií skleníkových plynov. Dôvodom sú najmä ich energetické nároky spojené s vykurovaním a chladením. Do hry však teraz vstúpi nová smernica, ktorá má požiadavky na budovy výrazne sprísniť.
Poslanci Európskeho parlamentu dnes (12. marca) schválili revíziu Smernice o energetickej hospodárnosti budov, ktorá zavádza množstvo nových povinností. Materiál ešte musia odobriť ministri členských štátov zastúpení v Rade EÚ. Europarlament však tvrdí, poslanci návrh prijali po predchádzajúcej dohode s Radou.
O predbežnej dohode eurparlamentu a zástupcov členských krajín sme na Energie-portal.sk informovali už koncom minulého roka. Veľká diskusia sa viedla najmä o návrhu, ktorý znamená de facto zákaz používania všetkých kotlov na fosílne palivá.
Revidovaná smernica, ktorú budú musieť jednotlivé štáty transponovať do svojich zákonov, má priniesť výrazné zníženie emisií skleníkových plynov už do roku 2030. V dlhšom časovom horizonte sa ráta s dosiahnutím uhlíkovej neutrality EÚ do roku 2050.
„Oproti pôvodnému návrhu Európskej komisie a pozície Európskeho parlamentu ide o pomerne silné zmiernenie. Je to však o dobrý kompromis, ktorý má potenciál priniesť mnoho dôležitých výsledkov. V nastavovaní konkrétnych politík budú mať členské štáty pomerne veľkú flexibilitu,“ reagoval na sociálnej sieti analytik platformy Budovy pre budúcnosť Richard Paksi.
Nová legislatíva však má aj kritikov, podľa ktorých požiadavky nepovedú k efektívnym riešeniam. „Mali by sme obnovovať iba tie budovy, kde je to finančne návratné a začať práve najnávratnejšími,“ podotkol europoslanec Eugen Jurzyca.
Na nové požiadavky schválené europoslancami sme sa pozreli bližšie. Kompletné znenie prijatého textu si môžete stiahnuť cez odkaz v závere textu.
V článku sa dozviete:
- ako je to s povinnými solárnymi panelmi,
- ako sa má znížiť spotreba primárnej energie,
- čo revízia smernice hovorí o plynových kotloch,
- s akými výnimkami sa počíta.
Čo hovorí revidovaná smernica
Kľúčovou požiadavkou revidovanej smernice je, aby všetky nové budovy od roku 2030 dosahovali nulové emisie. Pri verejných budovách, ktoré využívajú alebo vlastnia verejné orgány, to bude povinnosťou už od roku 2028.
Zostáva vám 68% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.