VSE
VSE
Belimo 2

Kotly na drevné pelety. Najekologickejšie vykurovanie pri nízkych nákladoch

Vysvetlíme vám, kedy sa kotly na pelety oplatia a kedy nie. Rozhodujú najmä priestorové podmienky, cena a dopravné náklady. Uvažujte strategicky.

Kotly na drevné pelety. Najekologickejšie vykurovanie pri nízkych nákladoch

  • Téma |  14.02.2017 |  (mar)

Drevné pelety ako zdroj energie sú ekologickejším palivom než fosílne zdroje – plyn, či uhlie. Spaľovanie biomasy produkuje menej oxidu uhličitého a odpad vo forme popolu možno využiť ako vysoko kvalitné hnojivo.

Čo sú drevné pelety

Granule s priemerom 6 až 8 mm a dĺžkou 10 až 30 mm sa vyrábajú z odpadového dreva. Teda napríklad z pilín, hoblín. Lisujú sa pod vysokým tlakom a preto sa vyznačujú vysokou sypnou mernou hmotnosťou 650 kg/m3 a viac. Oproti iným druhom drevnej biomasy je ich výhodou aj to, že obsah vlhkosti dosahuje iba 8 – 10 %.

VIESSMANN

Pelety vyžadujú nároky na skladovací priestor. Odtiaľ je možné ich automatické dopĺňanie dopravníkom do zásobníka kotla.

Dopĺňanie zásob v sklade závisí od jeho veľkosti. Môže ísť o drevenú ohradu, menšej miestnosti v blízkosti kotla, či podzemného priestoru. Kapacita zásobníka kotla vystačí spravidla na týždeň.

Nasledujúce video približuje, ako funguje dodávka peliet až k zákazníkovi:

Spotrebu paliva ovplyvňuje do veľkej miery účinnosť spaľovania.

Účinnosť

Staršie typy roštových kotlov, ktoré spaľujú tuhé palivo, dosahujú účinnosť menej ako 80 %.

Účinnosť nových kotlov na pelety sa pohybuje zvyčajne nad 85 %, čo môže niekedy predstavovať aj štvrtinovú úsporu paliva.

Za takéto kotly na pelety zaplatíte vyššiu cenu, no tieto náklady sa vrátia ekonomickejšou prevádzkou.

VIESSMANN

Príslušenstvo

Okrem samotného kotla na pelety je potrebné zaobstarať aj príslušenstvo. Teda najmä čerpadlo, teplomer, zatvárací a termoregulačný ventil a trojcestný zmiešavací ventil.

Akumulačná nádrž pomáha zvýšiť efektívnosť a životnosť kotla. Súčasťou dodávky kotla by mal byť horák, dopravník paliva a zásobník.

Čistenie spaľovacej komory a vysypanie popola z popolníka sa odporúča podľa kvality peliet a veľkosti popolníka raz za 1 – 30 dní. Pre pohodlné prevádzkovanie kotla je k dispozícii aj automatický systém na vyprázdňovanie popolníka.

Vykurovanie drevnými peletami

Za jedno štandardné vykurovacie obdobie v nezateplenom rodinnom dome s výmerou 150 m2 a spotrebou tepla na úrovni 80 GJ sa spotreba drevných peliet pohybuje okolo 5 ton.

Náklady

Kotol na biomasu, a teda aj na drevné pelety, sa však neoplatí vždy. Dôležitá je, okrem iného, aj vzdialenosť dopravy paliva ku spotrebiteľovi.

VIESSMANN

Ak sa dodávateľská spoločnosť alebo sklad peliet nenachádza v okruhu 60 kilometrov, vysoké náklady na dopravu znamenajú, že návratnosť kotla na pelety je vyššia.

Vzhľadom k životnosti kotla je to teda stratová investícia. Kotle na pelety sú vhodné na vykurovanie prakticky každého objektu, vždy to však závisí od špecifických podmienok.

Pozrite si aktualizovaný zoznam predajní peliet.

Cena kotlov na pelety

Cena kotlov s výkonom 15 – 30 kW sa pohybuje spravidla medzi 2 500 až 5 000 eur aj s príslušenstvom.

Jedným z najväčších výrobcov kotlov na drevné pelety je spoločnosť Viesmann. Prostredníctvom aplikácie na jej internetovej stránke si môže zákazník zvoliť presný model kotla (rodinný dom, bytový dom), ktorý vyhovuje špecifickým požiadavkám a nechať si vypracovať cenovú ponuku kompletnej inštalácie.

Spoločnosť ponúka okrem toho aj výkonnejšie kotly na pelety pre komerčné, či priemyselné prevádzky. Kvalitné obľúbené kotly na pelety ponúkajú aj spoločnosti Opop, Ferroli alebo Viadrus. Na slovenskom trhu sú rozšírené aj Attack, Buderus a Atmos.

Cenník vybraných modelov nájdete v tabuľke nižšie.

Pozrite si aktualizovaný zoznam predajní kotlov.

Kedy sa oplatí

Oplatí

Ak hľadáte ekologický, ekonomicky výhodný zdroj tepla. Ak chcete zdroj s možnosťou automatickej prevádzky – platí pre kotly na pelety a drevnú štiepku.

Chcete vymeniť existujúci zdroj na fosílne palivá. Potrebujete vyššiu teplotu vykurovacej vody, napr. pre radiátory.

Neoplatí

Nemáte dosť priestoru pre zariadenie a skladovanie paliva. Nemôžete zabezpečiť základnú obsluhu zariadenia, dodávku a dopĺňanie paliva, vynášanie nespálených zvyškov (prípadne likvidáciu popola).

Ak je v mieste spotreby navrhnutý nízkoteplotný vykurovací systém (podlahové alebo stenové vykurovanie), prevádzka zdroja zabezpečujúceho vyššiu teplotu by bola zbytočná.

Ak je na pozemku k dispozícii prípojka zemného plynu, treba zvážiť, čo je výhodnejšie.


Prečítajte si tiež:

-> Všetko o kotloch. Povieme vám všetko, čo potrebujete vedieť o kotloch a vykurovaní.

-> Kotly na drevo. Pozrite si náš výber z kotlov na drevo od viacerých výrobcov, ktorí ponúkajú kotly na Slovensku.


Obmedzenia

Nižší komfort obsluhy v porovnaní s plynovým kotlom, vyššie investičné náklady.

Pri hľadaní najnižšej ceny za palivo veľmi kolíše kvalita a výhrevnosť. Nekvalitné palivo sa prejaví vyššou spotrebou a zvýšenou náročnosťou na údržbu.

Pasívny nízkoenergetický dom môže mať nižšiu okamžitú potrebu tepla na vykurovanie, ako je dolná hranica regulácie výkonu kotla na biomasu, v takomto prípade je potrebné kombinovať aj kotol na drevné pelety s akumulačnou nádobou, čo môže predražiť investíciu a zvýšiť priestorové nároky.

Pozrite si video prezentáciu automatického kotla na pelety značky Opop:

Náklady na vykurovanie

Porovnanie nákladov na vykurovanie pri využití jednotlivých druhov paliva je vidno v tabuľke. Pre štandardný rodinný dom bez zateplenia s celkovou vykurovanou plochou 150 m2, v ktorom žije štvorčlenná rodina, je potrebných cca 2 674 m3 zemného plynu, respektíve 22 300 kWh tepla.


Kotly na drevné pelety: najekologickejšie vykurovanie pri nízkych nákladoch

Zdroj: SIEA


Ako vyplýva z tabuľky, výhrevnosť drevných peliet dosahuje najpriaznivejšie parametre zo všetkých uvedených druhov biomasy. Výhodná je aj nižšia ročná spotreba paliva na úrovni 5,2 tony.

Porovnanie jednotkovej ceny a ročných nákladov na vykurovanie však vychádza už menej priaznivo, najmä pri porovnaní s drevom.

Ročné náklady na vykurovanie pri využívaní drevných peliet predstavujú v modelovom príklade 1 259 eur. Za vykurovanie drevom zaplatí domácnosť 742 eur. Lacnejšie vychádza aj spaľovanie uhlia, či používanie tepelného čerpadla.

Zhruba rovnaké náklady na vykurovanie sa dosiahnu spaľovaním plynu v kondenzačnom kotli, o niečo vyššie v konvenčnom plynovom kotli. Z ekonomického hľadiska je najnevýhodnejšie kúrenie propánom a elektrickým kotlom.

Využite dotáciu

Pri rodinných domoch musí isť o:

  • náhradu kotla, ktoré spaľuje fosílne palivo, napríklad uhlie alebo zemný plyn
  • ak nie je možné pripojenie na centrálne zásobovanie teplom (CZT)
  • ak nedôjde k odpojeniu od CZT alebo zhoršeniu parametrov tohoto systému

Pre bytové domy platí rovnaké obmedzenie v prípade CZT. Okrem toho musí takáto možnosť vyplývať z energetického auditu.

Oprávnenými výdavkami, ktoré je možné hradiť dotáciou, sú náklady na obstaranie kotla, horáka, zásobníka a dopravníka peliet.

Ďalej súčasti nevyhnutné pre prevádzku kotla – obehové čerpadlo, expanzná nádoba, ventily, riadiaca jednotka, ekvitermická regulácia, či zariadenie na zabezpečenie minimálnej teploty vratnej vody do kotla.

Štátna dotácia sa tiež vzťahuje na náklady súvisiace s montážnymi prácami a materiálom, skúšky a revízie potrebné na uvedenie kotla do prevádzky. Dotované kotly musia tiež spĺňať emisné limity a minimálnu energetickú účinnosť 85 %.

Maximálna výška štátnej podpory v podobe poukážky pre rodinné domy dosahuje 1 500 eur. Závisí od výkonu kotla, pričom jeden kW je 100 eur. Pre bytový dom sa každý kilowatt výkonu kotla násobí 50 eur.

Výška podpory je v rozsahu najviac 7 kW inštalovaného výkonu kotla na každý byt v bytovom dome.



Mohlo by vás zaujímať

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Aká je cena za pripojenie elektriny do distribučnej sústavy, čo všetko je nutné vybaviť a aké sú výhody elektrickej prípojky na kľúč?

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho závisí cena tepelných čerpadiel a za akých podmienok bude tepelné čerpadlo pre vás výhodné riešenie. Ceny tepelných čerpadiel pre malé rodinné domy sa podľa nášho prieskumu pohybujú od 7000 eur.

Koľko stoja slnečné kolektory? Cena kolektorov závisí nielen od výkonu

Koľko stoja slnečné kolektory? Cena kolektorov závisí nielen od výkonu

Uvažujete, či budú slnečné kolektory výhodné riešenie aj pre vašu domácnosť či firmu? Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho cena slnečných kolektorov závisí a za akých podmienok sa investícia oplatí.

X
X
X
X