VSE
VSE
Belimo 2

Všetko o kotloch

Povieme vám všetko, čo potrebujete vedieť o kotloch a vykurovaní.

Všetko o kotloch

Kotol je uzavretá nádoba, v ktorej sa zahrieva voda alebo iná tekutina. Tekutina nemusí nevyhnutne vrieť. Napríklad v Severnej Amerike sa termín "pec" bežne používa v prípade, že cieľom v skutočnosti nie je dostať kvapalinu do varu.

Zohriatá kvapalina alebo kvapalina vo forme pary opúšťa kotol pre využitie v rôznych procesoch alebo vykurovacích zariadeniach, vrátane ohrevu vody , ústredného kúrenia, výroby energie alebo varenia.

Cena kotlov

Ceny kotlov sa môžu výrazne odlišovať v závislosti na veľkosti, značky a typu kotla, ktorý chcete zakúpiť. Zahraničný portál Which! sledoval 230 kotlov, pričom zistil, že ceny sa pohybovali od menej ako 850 eur až po viac ako 2 800 eur.

Ani horibilná suma však nie je vždy zárukou kvality a spoľahlivosti kotla. Pri hľadaní optimálnej ceny kotlov vám odporúčame porovnávať ceny v internetových obchodoch (čítajte nižšie).

Samozrejme, treba brať do kalkulácie aj náklady na profesionálnu inštaláciu zariadenia.

kotly

Typy kotlov

Podľa zdroja paliva môžeme kotly rozdeliť na:

PLYN

Kondenzačné kotly

Kondenzačné kotly sú momentálne najpokrokovejšie a najmodernejšie zariadenia na vykurovanie domov, bytov, či kancelárii. Nejde o klasický plynový kotol, ale o kotol, ktorý pracuje v tzv. kondenzačnom režime.

Využíva teda latentné úbytkové teplo, ktoré vzniká aj pri kondenzácií a druhýkrát ho spotrebúva do vykurovacieho systému. Pre optimálne podmienky kondenzačného kotla je nutné, aby teplota vykurovacej vody bola približne 50 °C.

Nekondenzačné (tzv. klasické) kotly

Sú to plynové, alebo tzv. nízkoteplotné kotly. Postupne sa dostávajú do úzadia a nahradzujú ich moderné kondenzačné kotly. Vďaka nízkej cene sú však stále žiadané medzi širokou verejnosťou.

VIESSMANN

PALIVOVÉ DREVO, PELETY, BRIKETY

Kotly na tuhé palivo

Tuhými palivami, ktoré sa používajú na vykurovanie v rodinných domoch, sú prevažne uhlie, brikety, pelety a palivové drevo.

Tento typ sa využíva predovšetkým tam, kde nie je plynová prípojka. Výhodou tohto typu vykurovania sú najnižšie náklady, nevýhodou potreba skladového priestoru, prašnosť a potreba neustálej obsluhy.


Prečítajte si tiež:

-> Kondenzačné kotly sú riešenie pre domácnosť. Ako si vybrať kotol na plyn, jeho výhody a nevýhody pre vykurovanie.

-> SIEA zverejnila zoznam kotlov a solárnych panelov, na ktoré bude možné získať dotáciu. Na ktoré kotly, solárne panely a iné zariadenia bude možné požiadať o dotáciu?


ELEKTRINA

Elektrické kotly

Prednosťou je možnosť jednoduchej a priamej premeny elektriny na teplo, vysoký komfort prevádzky a ochrana životného prostredia. Elektrické kotly majú vysokú, prakticky 100-percentnú účinnosť.

Všetko, čo sa z elektrickej siete odoberie, sa premení na teplo. Návrhom elektrického vykurovania sa znížia obstarávacie náklady, pretože cena elektrických kotlov je v porovnaní s ostatnými kotlami podstatne nižšia.

K znižovaniu konečných nákladov prispieva aj možnosť regulácie moderných elektrických zariadení.

TEPLO

Tepelné čerpadlá

Vykurovacie tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré využíva netradičné zdroje energie na ústredné vykurovanie (ÚK) a na ohrev teplej úžitkovej vody (TÚV).

Pracuje na princípe využitia inak nevyužiteľnej energie – nízkopotenciálového tepla z nášho okolia (t. j. z vody, vzduchu, zeme či odpadového tepla), kedy jeho prečerpaním dôjde ku zmene teploty na úroveň využiteľnú vo vykurovacom systéme.

Pri rekonštrukcii alebo výstavbe domu zrejme riešite dilemu, ako zabezpečiť priamy ohrev úžitkovej vody v domácnosti.

Je výhodnejší elektrický alebo plynový ohrev? Čo všetko treba pri rozhodovaní zvážiť?

vykurovacia sústava

Značky kotlov

Slovenský trh výrazne reflektuje dopyt po značkách kotlov v zahraničí, existujú však aj regionálne špecifiká s domácimi výrobcami kotlov.

K najviac ponúkaným značkám patria (v abecednom poradí): Ariston, Attack, Baxi, Boto Enviro, Buderus, Fröling, Geminox, Immergas, Junkers, Protherm, Rojek, Slokov, Thermona, Vaillant, Viessmann, Vigas, Wolf.

K špecialistom na tepelné čerpadlá patria okrem vyššie spomenutých napríklad CIAT, IVT, Nibe, či Wamak.

E-shopy

Kotly si môžete zakúpiť aj prostredníctvom internetu, medzi predajcov sa radia napríklad: Atria, Duoterm, Eko-Therm, Heureka, Najkotly, Svet Kotlov a mnoho ďalších.

Predávajú ich tiež internetové obchody samotných výrobcov a distribútorov a tiež niektorí dodávatelia plynu.

Tipy pri kúpe kotla

Uvažujete práve o novom zariadení na kúrenie? Poradíme vám, na čo si dať pri kúpe pozor a ako si správne vybrať.


Mohlo by vás zaujímať

Elektrikári Bratislava

Elektrikári Bratislava

Elektrikári, ktorí poskytujú služby v meste Bratislava. Kontakt, adresa a webové stránky.

Elektrikári Trnava

Elektrikári Trnava

Elektrikári, ktorí poskytujú služby v meste Trnava. Kontakt, adresa a webové stránky.

Cena peliet a brikiet na Slovensku. Pozrite si náš prehľad

Cena peliet a brikiet na Slovensku. Pozrite si náš prehľad

Koľko stoja pelety a brikety na Slovensku? Pozrite si porovnanie cien aké ceny ponúkajú predajcovia peliet a brikiet vo vašom okolí.