Je výhodnejší elektrický alebo plynový ohrev vody? | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Je výhodnejší elektrický alebo plynový ohrev vody?

Pri rekonštrukcii alebo výstavbe domu zrejme riešite dilemu, ako zabezpečiť priamy ohrev úžitkovej vody v domácnosti. Je výhodnejší elektrický alebo plynový ohrev? Čo všetko treba pri rozhodovaní zvážiť?

elektrický ohrev vody

Fotolia

  • Téma |  15.09.2015 |  Jana Karaffová

Číslo, ktoré netreba ignorovať

Priemerná spotreba teplej vody na jedného obyvateľa je na Slovensku 16 metrov kubických, teda 16 000 litrov vody za rok.

Ak si tento údaj vynásobíte počtom členov v domácnosti, dostanete sa na číslo, ktoré sa pri plánovaní škrtania výdavkov v rámci domáceho rozpočtu, nedá ignorovať.

VIESSMANN

Rodinný dom prináša viac možností

Bývanie v rodinnom dome prináša väčšiu škálu alternatív, ako si teplú úžitkovú vodu zabezpečiť. Okrem elektrického a plynového vykurovania, samozrejme, existujú aj alternatívne formy – solárny ohrev, vykurovanie drevom alebo využívanie tepelných čerpadiel.

Pri solárnych systémoch a tepelných čerpadlách však bez dotácií dopyt zväčša nerastie. V prípade plynových kondenzačných kotlov môžeme hovoriť o raste aj bez štátnej podpory.

Primárne sa však zameriame na prvé dva typy, keďže majú v slovenských domácnostiach naďalej vedúce postavenie.

vykurovanie

Pomer investičných a prevádzkových nákladov

Ak práve riešite dilemu elektrina alebo plyn, do úvahy by ste mali brať niekoľko faktorov: náklady na počiatočnú investíciu verzus prevádzkové náklady, ako aj účinnosť, vaše preferencie a vlastné pohodlie.

Univerzálna odpoveď na otázku, aký typ ohrevu vody zvoliť, teda neexistuje. Jednotlivé spôsoby so sebou prinášajú pozitíva aj negatíva.

Ceny elektriny a zemného plynu sú na Slovensku v jednotlivých oblastiach približne rovnaké. Treba si dobre rozmyslieť dodávateľa a možností v danej lokalite.

VIESSMANN

Ako si vybrať správny kotol

Kotol je zariadenie určené na ohrev vykurovacej vody. Rozlišujeme pri tom, či chceme len kotol na vykurovanie, alebo aj teplú úžitkovú vodu.

Taktiež ich rozdeľujeme podľa paliva. Samozrejme, nesmiete zabudnúť ani na pravidelnú kontrolu kotlov.

Ako si vybrať kotol vám dobre poradí aj stránka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.

Elektrický ohrev vody

Ide v podstate o priame premieňanie elektrickej energie na teplo. Medzi jeho pozitíva patrí najmä výhodnejšia vstupná cena, keďže elektrický bojler je lacnejší ako plynový kotol.

Na jeho inštaláciu nie je potrebná kontrola komína ani prítomnosť plynárov. Zapojiť ho zvládne každý elektrikár. Netreba ho takisto pravidelne kontrolovať.

Ak však zvážime prevádzkové náklady, priamy elektrický ohrev vody môže byť dvoj- až štvornásobne drahší ako plynový ohrev. Pri nižšej spotrebe vody to nemusí byť tak markantné. Ak však teplú vodu využívate denno-denne, rozdiel je citeľný.

Plynový ohrev vody

Mnoho domácnosti sa dnes prikláňa ku plynovému ohrevu teplej vody. Plynový kotol je síce drahší ako klasický elektrický bojler, avšak neskôr ušetrí na prevádzkových energiách.

Investícia sa vám teda vráti v podobe úspor energií na ohrev. Najväčšou investíciou pri plynovom kotli je plynová prípojka. Jej cena závisí od vzdialenosti ku najbližšiemu uličnému plynovodu.

Pri zvažovaní je teda dobré zodpovedať si otázku, či na pozemku alebo v jeho tesnej blízkosti takáto prípojka je.

Odborníci sa dnes stále častejšie prikláňajú ku kondenzačným kotlom. Vďaka ním zabezpečíte teplo v dome a zároveň ohrejete vodu. Výhodná sa javí takisto kombinácia kondenzačného plynového kotla a kotla na pevné palivo.


Mohlo by vás zaujímať

Termostatické hlavice sú výhodné riešenie. Poradíme, ako s nimi ušetriť viac

Termostatické hlavice sú výhodné riešenie. Poradíme, ako s nimi ušetriť viac

Termostatické hlavice pre radiátory môžu vašej domácnosti pri správnom používaní znížiť náklady na kúrenie až o 15%. Ako fungujú? Ako ich nastaviť? Prečítajte si všetko dôležité na jednom mieste.

Koľko stoja solárne panely? Cena fotovoltiky závisí od viacerých faktorov

Koľko stoja solárne panely? Cena fotovoltiky závisí od viacerých faktorov

Zaujíma vás cena solárnych panelov? Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho cena solárnych panelov závisí a kedy sa investícia oplatí. Fotovoltika môže byť výhodné riešenie pre mnohé domácnosti.

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Aká je cena za pripojenie elektriny do distribučnej sústavy, čo všetko je nutné vybaviť a aké sú výhody elektrickej prípojky na kľúč?