Miroslav Janda: Slovenský trh je inteligentný | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Miroslav Janda: Slovenský trh je inteligentný

Nemecká nadnárodná spoločnosť Viessmann pôsobí na Slovensku už 20 rokov. S generálnym riaditeľom spol. Viessmann pre SR a ČR Miroslavom Jandom sme sa rozprávali aj o tom, ako sa za ten čas zmenil náš trh a aké trendy v oblasti vykurovania môžeme očakávať v najbližšom čase.

Miroslav Janda: Slovenský trh je inteligentný

Miroslav Janda, Viessmann, s.r.o. (Foto: Energie-portal.sk)

Ako by ste zhodnotili pôsobenie vašej firmy od príchodu na slovenský trh?

Za tých 20 rokov sa nám prakticky podarilo naplniť všetky naše plány. Nainštalovali sme takmer 3 000 MWh zdrojov tepla. Stali sme sa lídrom v oblasti strednej a veľkej vykurovacej techniky. To znamená pre obchodné centrá, hotely, tepelné hospodárstva atď.

A čo ma najviac teší, už v minulom roku sme boli lídrami aj v najväčšom trhovom segmente, a to v nástenných kondenzačných kotloch, teda v domácnostiach. Tam sme dosiahli podľa štatistík BRG taktiež najväčší trhový podiel.

Čím si vysvetľujete takéto dobré výsledky?

Nazval by som to "prerastením" firmy Viessmann so slovenskou spoločnosťou. My sa nekoncentrujeme výlučne len na predaj. Zameriavame sa aj na technickú podporu, servis a služby. Za tie roky sa nám podarilo vybudovať veľmi kvalitnú partnerskú servisnú sieť, ktorú sme doplnili službami, napríklad v logistike, kde máme 24-hodinový takt.

To znamená, že keď si niečo objednáte do 16.00, tak na druhý deň to aj dodáme v štandardných segmentoch. Rovnako tak máme 24-hodinový servis, kde ponúkame havarijnú službu, päť- a desaťročné záruky.

Ktorý segment vám zabezpečuje viac príjmov z pohľadu tržieb? Sú to domácnosti alebo priemysel?

Určite sú to domácnosti. Od začiatku nášho pôsobenia na slovenskom trhu sa to výrazne zmenilo. Od roku 1995 prvých päť až desať rokov prevažovali tržby z priemyslu. V súčasnosti je však situácia opačná a domácnosti zabezpečujú najväčší objem.

Ako by ste opísali vývoj trhu na Slovensku a v okolitých krajinách vo vykurovacej technike?

Mal som, respektíve aj stále mám v rámci koncernu Viessmann na starosti niektoré zahraničné trhy. Slovenský trh je rozhodne veľmi inteligentný. Už niekoľko rokov oveľa viac predávame kondenzačnú techniku ako termickú. V porovnaní s Českom, ale aj Maďarskom a Poľskom sme v tomto smere oveľa ďalej. Náš trh je v porovnaní so susedným štátmi viac vyspelejší.

Čím si to vysvetľujete? Slováci sú totiž vo všeobecnosti veľmi senzitívni na ceny.

Myslím si, že k tejto vlastnosti nášho trhu sme prispeli čiastočne aj my. Od začiatku nášho pôsobenia robíme osvetu aj prostredníctvom našej akadémie. Snažíme sa, aby zákazníci využívali kondenzačnú techniku, teda moderné technológie. Celá naša filozofia firmy je postavená na tom, aby sme zavádzali neustále nové technológie a išli dopredu.

V čom sa ešte odlišuje slovenský trh od okolitých?

Slovenský trh bol do roku 2010 na veľmi dobrej ceste, keď výrazne stúpali aj podiely obnoviteľných zdrojov. Mohli za to svojím spôsobom aj dotácie, ale aj celková konjunktúra v hospodárstve. Vo všetkých štátoch existujú programy na podporu obnoviteľných zdrojov, teda na solárnu techniku a tepelné čerpadlá. U nás sa to od určitého obdobia prakticky skončilo.

Napriek tomu už viackrát bolo verejnosti sľúbené, že štát znovu zavedie dotácie. Preto spotrebitelia vyčkávajú. A tak sa nemôžeme čudovať, že pokiaľ neexistuje istá forma štátnej podpory, tak tento trh nerastie. Ani v Nemecku alebo vo Francúzsku by bez dotácií trh obnoviteľných zdrojov nerástol takým vysokým tempom. To je jednoducho fakt.

Miroslav Janda

Nezabíjajú dotácie trh?

Pri solárnych systémoch a tepelných čerpadlách bez dotácií trhy nerastú. V prípade plynových kondenzačných kotlov môžeme hovoriť o raste aj bez štátnej podpory.

Aké palivá na vykurovanie prevládajú v iných krajinách?

Každá krajina je svojím spôsobom špecifická. Napríklad v Nemecku bolo obrovské zastúpenie vykurovacieho oleja. Donedávna jeho podiel dosahoval až 40 percent. Teraz sa každoročne jeho podiel znižuje hlavne v prospech plynu. V Poľsku zase hrá veľkú rolu uhlie. U nás a v Maďarsku je to zase plyn a potom aj biomasa.

Technológie založené na obnoviteľných zdrojoch už nie sú dotované tak výrazne ako kedysi. Predaj to zrejme ovplyvnilo.

Dnes sa pohybuje predaj solárnych panelov a tepelných čerpadiel na približne dvoch tretinách oproti rokom, kedy dosiahli vrchol.

Komunikovali ste o opätovnom zavedení podpory s ministerstvom životného prostredia?

Prípravy dotačného programu už bežia. Práve prebiehajú certifikačné školenia pre montážne firmy. Časť týchto školení prebieha aj u nás vo firme. Bohužiaľ, neustále prichádza k odsúvaniu spustenia tohto programu. Dúfam, že to bude čo najskôr, nakoľko to má obrovský vplyv pri rozhodovaní spotrebiteľov.

V energetike domácností zažívame digitálnu technologickú revolúciu. Ako zmení vykurovanie v budúcnosti?

Firma Viessmann sa neustále snaží o určovanie trendov. V najzaujímavejšom segmente, teda v plynovej kondenzačnej technike, prichádza k úplnému upgradu. Ľudia sú hladní po digitalizácii, potrebujú absolútnu konektivitu a prepojiteľnosť zariadení v rámci systému, a to dnes práve ukazujeme.

Celá naša technika prechádza na dotykové obrazovky a konektivitu s internetom.  Spotrebitelia si tak už aj v nižších triedach môžu užívať aplikácie na ich smartfónoch pri nastavovaní a monitorovaní techniky.

Kondenzačné kotly sú v domácnostiach najžiadanejšími zariadeniami. Máte v tomto segmente novinky?

Prinášame novinku, takzvaný adsorpčný plynový kotol, ktorý pracuje so zeolitovým výmenníkom. Toto zariadenie v spojitosti s nízko potencionálnym zdrojom, to znamená s tromi solárnymi kolektormi, umožňuje pre štvorčlennú rodinu dosiahnuť ročný stupeň využitia až 151 percent. Čiže sa dostávame z dnešných 109 na viac ako 150 percent využitia.

A čo takzvané hybridy?

Hybridné zariadenia sú druhým trendom. V rámci európskeho trhu prichádza k veľmi veľkému kolísaniu cien elektrickej energie, čo je spôsobené integráciou veternej a fotovoltickej elektriny. Vo Francúzsku alebo Nemecku sa tak často vyskytnú dni počas roka, kedy sú ceny až záporné. Tomuto stavu sa preto prispôsobujeme. Prichádzame s hybridnými zariadeniami, čiže kombináciou kondenzačných kotlov s tepelnými splitovými čerpadlami, ktoré majú takzvaný energetický "kokpit".

V ňom si môžete zvoliť aktuálne ceny energií, prípadne cez systémový regulátor zariadenie môžete prepojiť s rozvodnými závodmi tak, aby bol tento bivalentný zdroj v najvyššej efektivite. Pokiaľ mám veľmi lacný elektrický prúd, tak idem na elektrinu, ak nie, tak využívam viac plyn. V štandardnej prevádzke to znamená, že do teploty mínus dva stupne idem na tepelné čerpadlo, od mínus dva do mínus šesť v paralelnej prevádzke a pod mínus šesť využívam kondenzačný kotol.

Aké sú trendy aj v iných oblastiach okrem tepla?

Najväčší je zrejme decentrálna výroba elektrickej energie v domácnosti. Toto bude hrať v budúcnosti veľký význam, aj keď dnes sa to zdá ďaleko. Viessmann ako technologický líder sa snaží zavádzať tento trend už dnes. Na Žilinskej univerzite sme pred viac ako rokom inštalovali prvý palivový článok pre testovanie a výučbu študentov. Dnes predstavujeme prvé kompaktné sériovo vyrábané zariadenie pre domácnosti s palivovým článkom. V predaji už máme takéto zariadenie na báze Stirlingovho motora.

Vitovalor 300P (palivový článok – pozn. red.)  vyrábame v kooperácii s naším partnerom Panasonic, pričom v Japonsku je takýchto zariadení namontovaných už viac ako 50-tisíc. Takže ide už o osvedčenú technológiu. Rovnako tak aj v Nemecku sú už nainštalované tieto zariadenia. Znova to však súvisí s dotáciami, kde napríklad hesenská vláda poskytuje sedemtisíc eur na jedno zariadenie. S rastúcim predajom bude, samozrejme, klesať aj ich cena a zvyšovať sa ich atraktivita. Pred pätnástimi rokmi sa na trhu predávalo len zopár kondenzačných kotlov a stáli veľmi veľa, dnes je to štandard.

V neposlednom rade by som ešte rád spomenul dôležitý trend a to oblasť vetrania a rekuperácie. Súvisí to so zavádzaním inštitútu výstavby pasívnych domov v rámci Európskej únie. V súčasnosti stavby s nízkou energetickou náročnosťou nevyhnutne potrebujú nútené vetranie.

Energetické odvetvie je značne ovplyvnené reguláciami, ktoré vo väčšine prípadov prichádzajú z Bruselu. Ako to vnímate a hodnotíte?

V prvom rade je veľmi veľa tej regulačnej legislatívy. Aktuálne celý sektor žije zavádzaním energetického štítkovania, ktoré bude účinné od septembra, a ukončovaním predaja termickej techniky. Je správne, že sa zastavuje výroba tých zariadení, ktoré dnes už nezodpovedajú modernej dobe.

Nemal by o tom skôr rozhodovať zákazník ako nejaký európsky byrokrat?

Na to sa treba pozerať v širšom meradle. Štáty ako aj samotná Európska únia musia plánovať svoju energetickú budúcnosť. S plánovaním musí hrať aj spotreba. Iba vtedy, keď budeme mať nízku spotrebu energií, môže byť Únia konkurencieschopná.

Na druhej strane, obrovská byrokracia spojená s podporou vysokoefektívnych energetických zariadení veľmi prekáža rozvoju tohto biznisu. Väčšia štíhlosť a transparentnosť procesov v rámci EÚ by bola určite prospešná.

Ako sa darí spoločnosti na Slovensku? Môžete prezradiť hospodárske výsledky za minulý rok?

Na slovenskom trhu kontinuálne rastieme. Zažili sme aj krízové roky, keď stavebný trh prechádzal poklesom. Napriek tomu sme budovali ďalej svoju infraštruktúru a služby a dnes máme kvalitnú logistickú a servisnú infraštruktúru. Za minulý rok sme dosiahli obrat 23,6 milióna eur, pričom sme predali zhruba šesťtisíc kotlov.

Aký máte trhový podiel na Slovensku?

Sú rôzne segmenty, ktoré sa sledujú, avšak najvýznamnejší je segment nástenných kondenzačných kotlov. V tomto sme dosiahli podľa štatistík BRG 20,9 percenta. Na porovnanie, v Nemecku sme dosiahli podiel viac ako 22 percent.

Neplánuje Viessmann investovať na Slovensku aj do výroby?

V minulých rokoch vedenie koncernu hľadalo možnosti výroby na Slovensku v oblasti výmenníkov a rôznych zváraných produktov. V tom čase sme však nenašli žiadny vhodný podnik na kooperáciu. V budúcnosti však nie je nič vylúčené. Sme globálna skupina, ktorá neustále hľadá možnosti na efektívnu výrobu.

Takže ste sa nesnažili vybudovať nový závod.

Nie, hľadali sme už existujúci výrobný podnik. Žiaľ, žiadny potenciálny závod neprešiel cez našu hĺbkovú analýzu.

Prečo ste chceli už existujúci podnik?

V tom čase sme riešili operatívne potreby, ktoré vyžadovali rýchle riešenia. Bolo by to jednoduchšie a rýchlejšie, než stavať fabriku na zelenej lúke.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár. Čerpačku zvanú Rusko čakajú horúce chvíle. Embargo však zabolí aj nás

Komentár. Čerpačku zvanú Rusko čakajú horúce chvíle. Embargo však zabolí aj nás

Kremeľ drží v šachu aj Čína či India. Európa zase zrejme nedokáže zabrániť tomu, aby na kontinent vstupovali rafinované ázijské produkty, ktoré budú vyrobené sčasti aj z ruskej ropy.

Budaj predložil klimatický zákon, štát chce nútiť sám seba

Budaj predložil klimatický zákon, štát chce nútiť sám seba

Pozreli sme sa na detaily návrhu klimatického zákona, ktorý minulý týždeň predložilo ministerstvo životného prostredia na pripomienkovanie.

Distribučky: Nechceme brzdiť rozvoj obnoviteľných zdrojov, ale treba rešpektovať fyzické limity siete

Distribučky: Nechceme brzdiť rozvoj obnoviteľných zdrojov, ale treba rešpektovať fyzické limity siete

Pripájanie OZE zdrojov má svoje rácio, no kapacitu sústavy nemožno donekonečna naťahovať, zhodujú sa distribučné spoločnosti.