Kotly na drevo | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Kotly na drevo

Pozrite si náš výber z kotlov na drevo od viacerých výrobcov, ktorí ponúkajú kotly na Slovensku.

Kotly na drevo

Foto: Fotolia

Kotly na palivové drevo ponúka na slovenskom trhu viacero výrobcov.

V posledných rokoch sa dostávajú znova do popredia práve kotly na drevo spolu s kotlami, ktoré využívajú ako zdroj paliva takzvané nové zdroje energie.

Ide napríklad o kotly na pelety, alebo kotly na brikety – inak známe aj ako splyňovacie kotly, prípadne kotle na biomasu. Tieto druhy kotlov sú momentálne asi najekologickejším a zároveň najmladším potomkom prvých kotlov.

Tu je náš výber:

WOOD & PELLET

Ide o inovatívny ekologický a vysoko účinný kotol určená pre maximálne pohodlie zákazníka. Prednosťou je vysoká účinnosť spaľovania kotla až 90,5 % (drevo) a 90,4 % (pelety).

Moderná elektronika je vybavená Lambda sondou. Grafický a jednoducho čitateľný 5,7 palcový farebný dotykový displej pridáva na komforte obsluhy.


BOTO ENVIRO PM15

Oceľový kotol na drevo a pelety má životnosť až 30 rokov a záruku až 6 rokov na celý kotol. Vyznačuje sa nízkymi emisiami CO a originálnou konštrukciou.

K dispozícii je tiež možnosť ekvitermickej regulácie. Komfortu pridáva dlhá doba vyhorenia paliva.


BUDERUS Logano G221

Univerzálne konštrukčné riešenie spolu s dokonalým technologickým spracovaním pre spaľovanie koksu, čierneho uhlia, brikiet, alebo dreva Vám ponúka liatinový kotol typu Logano G211.

Výmenník a rošty sú vyrobené z kvalitnej tlakovo liatej liatiny, ktorá zaručuje dlhú životnosť kotla a tým aj minimálne náklady na jeho dlhoročnú prevádzku.

Novinkou oproti predchádzajúcim typom je možnosť voľby smeru otvárania dvierok na ľavú, alebo pravú stranu. Jednoduchšia a bezpečnejšie je aj manipulácia s kotlom vďaka novej konštrukcii vnútorných dvierok spaľovacej komory.

Bezpečnosť prevádzky kotla je zaistená externou chladiacou slučkou, ktorú možno objednať ako samostatné príslušenstvo, alebo zakúpiť v cenovo zvýhodnenej zostave spolu s kotlom.

FROLING Kotol na drevo

FROLING Kotol na drevo S4 Turbo

Tento kotol má Lambda Sondu pre optimálne spaľovanie a sací ventilátor s reguláciou otáčok pre maximálne pohodlnú obsluhu.Technológia WOS zaisťuje vysokú účinnosť a komfortné čistenie.

Zaujímavý je svojim dizajnom a kvalitným izolačným materiálom pre výrazné obmedzenie tepelných strát. Výhodou sú tiež veľké otvory pre pohodlné čistenie.

Zariadenie má modulárny riadiaci systém založený na mikroprocesoroch Lambdatronic S 3200 a odsávanie spalín okolo dvierok pre prikladanie "bez dymu".

Veľký prikladací priestor pre polmetrové polená predlžuje intervaly prikladania.

Ku kotlu si môžete dokúpiť automatické zakurovanie so špeciálnym vedením vzduchu pre rýchly ohrev vzduchu  a voliteľnou výbavou: automatickým zapaľovaním.

Nová geometria spaľovacej komory efektívne znižuje vznik splodín.


Klimosz Wally

Ide o liatinový kotol s ručným vkladaním paliva. KLIMOSZ WALLY sú dodávané v dvoch častiach; prvú tvorí liatinový výmenník pripevnený k palete, druhú skriňa vrátane izolácie zabezpečené v obale.


Prečítajte si tiež

• Všetko o kotloch

PROTHERM BOBOR

Bobor disponuje liatinovým výmenníkom a termostatickým regulátorom ťahu, použiteľný je na drevo (18 – 45 kW) aj uhlie (19 – 48 kW).


SLOKOV VARIANT SL23D

SLOKOV VARIANT SL23D

Účinnosť tohto zariadenia dosahuje až 84 % pri spotrebe paliva men. výkone 6,5 kg/h.

Dĺžka polien by mala byť najviac 280 mm. Rozmery plniaceho otvoru sú 240x320 mm a samotná hmotnosť zariadenia je 260 kg. Priemer odťahového hrdla je 160 mm.

Popis

Jednotka

Hodnota

Hodnota

Palivo

 

kusové dřevo

hnědé  uhlí 

Trieda kotla dle ČSN EN 303-5

 

3

4

Menovitý výkon kotle

kW

23

 23

Účinnosť kotla

%

84

 86

Spotreba paliva pri men.výkone

kg/h

6,6

 4,9

Dĺžka polien (max)

mm

280

 -

Objem palivovej šachty a horáka

l

61

Rozmer plniaceho otvoru

mm

240x320

Hhmotnosť kotla

kg

260

Priemer odťah. hrdla

mm 

160

Vstup a výstup vody

DN

G2" vnitřní závit *

Najvyšší pracovný pretlak

bar

2

Predpísaný ťah komína

Pa 

16

Vodný objem kotla

l

50

Max. prevádzková teplota

°C

90

Min. teplota vratnej vody

°C

60

viessmann vitolino


VIESSMANN VITOLIGNO 250-F

Toto zariadenie profitujte z viacerých výhod, najmä z jeho plnej automatizácie. Automatické je podávanie peletov a štiepky, zapaľovanie dúchadlom horúceho vzduchu, čistenie výmenníka tepla aj odstraňovanie popola.

Vhodný je pre manuálne aj automatické vsádzanie.

Zdrojovou surovinou môže byť kusové drevo, drevené pelety, drevná štiepka, drevené brikety aj drevené zvyšky s pilinami a kusovým drevom.

Ručne je potrebné dokladať iba polená. Inak kotol možno prevádzkovať z veľkej časti automaticky.

Pri výkonnostnom spektre od 35 do 100 kW je to vhodný kotol pre modernizáciu a novostavbu bytových domov a na komerčné/profesionálne aplikácie.

VIGAS 16 s reguláciou AK 4000 model 2014

Kotol vynikajúcich parametrov a špičkovej kvality. Ideálny pre vykurovanie malých rodinných domov do 150 m2 a pre tých, ktorým záleží na životnom prostredí. Nová konštrukcia spaľovacej komory zabezpečuje predhriatie primárneho ako aj sekundárneho vzduchu, čo má za následok dokonalé spaľovanie v celom rozsahu výkonu od 5 do 18 kW.

Kotol je podľa normy EN303/5:2012 zaradený do triedy 5.

Výrobcovia kotlov

Slovenský trh výrazne reflektuje dopyt po značkách kotlov v zahraničí, existujú však aj regionálne špecifiká s domácimi výrobcami kotlov.

K najviac ponúkaným značkám patria (v abecednom poradí): Ariston, Attack, Baxi, Boto Enviro, Buderus, Fröling, Geminox, Immergas, Junkers, Klimosz (a Viadrus), Protherm, Rojek, Slokov, Thermona, Vaillant, Viessmann, Vigas, Wolf.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Búdky na stožiaroch SEPS pomohli rekordne úspešnej hniezdnej sezóne vzácneho sokola

Búdky na stožiaroch SEPS pomohli rekordne úspešnej hniezdnej sezóne vzácneho sokola

Spoločnosť SEPS realizuje inštaláciu búdok na elektrické vedenia výmenou existujúcich chátrajúcich drevených búdok za hliníkové.

Domácnosti, ktoré odoberajú Zelenú energiu od VSE, sú udržateľnejšie

Domácnosti, ktoré odoberajú Zelenú energiu od VSE, sú udržateľnejšie

Východoslovenská energetika nakupuje zelenú energiu od slovenských výrobcov.

Aká je návratnosť investície do veľkej fotovoltickej elektrárne?

Aká je návratnosť investície do veľkej fotovoltickej elektrárne?

Rastúcim cenám elektriny sa najmä veľkí odberatelia môžu brániť vlastnou výrobou. Ekonomická výhodnosť lokálneho zdroja je veľmi zaujímavá, myslí si odborník.