Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Nie je pravda, že blokujeme komunitnú energetiku, vravia veľkí dodávatelia tepla

Pri komunitných riešeniach je dôležité nastaviť projekt tak, aby výroba zodpovedala spotrebe. Ale neočakávajme zázraky, tvrdí expert.

Martin Hájek, Teplárenské sdružení ČR

Martin Hájek / Foto: Energie-portal.sk

Záujem o tzv. "komunitnú" energetiku rastie, čo potvrdila aj plná sála počas samostatného bloku venovaného téme energetických spoločenstiev na nedávnej konferencii Dny teplárenství a energetiky. Aj takto chcú zástupcovia teplárenských spoločností ukázať, že nie sú proti komunitným riešeniam pri dodávkach tepla.

“Často sme obviňovaní z toho, že chceme bojkotovať alebo blokovať komunitnú energetiku. Nie je to pravda. Fandíme jej a neblokujeme. Problémom je ale zákon o energetike, kde má byť všetko a vláda tam salámovou metódou tlačí niektoré veci, lebo je za tým politický dopyt. Iba upozorňujeme, že takto sa nikam nedostaneme. To z nás potom ako keby robilo nepriateľov komunitnej energetiky,” objasňuje postoj teplárov Martin Hájek, riaditeľ Teplárenského združenia ČR.

Matěj Hrubý zo spoločnosti EGÚ Brno predstavil celkový pohľad na komunitnú energetiku, načrtol potenciál veternej a fotovoltickej energie, ale objasnil aj niekoľko mylných očakávaní, ktoré sa s odvetvím často spájajú.

Matěj Hrubý   /  Foto: Energie-portal.sk

“Elektrinu možno vyrobiť kedykoľvek, to je pravda. Ale iba za určitých podmienok, ktoré sú pre vietor a slnko charakteristické. Elektrinu možno posielať kde chcem, no zároveň ju musí niekto spotrebovať. Taktiež neplatí, že posielanie a prijímanie elektriny je zadarmo, platia sa distribučné poplatky. Možnosť získania nie malej investičnej dotácie znamená, že to ide aj z našich daní. Tiež nie je pravda, že sa o nič netreba starať. Ľudia často nevedia, ako zložité sú riešenia a čo všetko to obnáša.”

 
 

Zostáva vám 58% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Aktívni spotrebitelia potrebujú aktuálne dáta. Radi zaplatia aj ďalšie služby, vraví expertka

Aktívni spotrebitelia potrebujú aktuálne dáta. Radi zaplatia aj ďalšie služby, vraví expertka

Ak bude v sieti priveľa elektriny z fotovoltík domácností, náklady na regulačnú elektrinu môžu byť značné, upozorňuje členka Regulačnej rady ÚRSO.

Vodíkové plány vs. realita. Bude čo prepravovať?

Vodíkové plány vs. realita. Bude čo prepravovať?

Európa rieši, odkiaľ vziať vodík. Môžeme mať potrubia, no chýba zdroj. Harmonogramy vodíkových stratégií sú mimo realitu, upozorňuje vedec.

Názor. Plán REPowerEU má dva roky, obnoviteľné zdroje sú kľúčom k energeticky nezávislej Európe

Názor. Plán REPowerEU má dva roky, obnoviteľné zdroje sú kľúčom k energeticky nezávislej Európe

Európa už nikdy nebude vystavená energetickému vydieraniu zo strany Ruska ani iného štátu, píše eurokomisárka pre energetiku Kadri Simson.