V susednom Česku vzniká nový legislatívny ekosystém, ktorý má umožniť jednoduchšie zdieľanie elektriny a zakladanie tzv. energetických spoločenstiev a komunít. Popri novele vyhlášky tamojšieho Energetického regulačného úradu (ERÚ), ktorej sme sa na Energie-portal.sk podrobnejšie venovali ešte koncom vlaňajška, má rozvoju „komunitnej energetiky“ pomôcť aj novela kľúčového energetického zákona.
Okrem toho však domácnosť má možnosť zvoliť si, v akom pomere bude v rámci spolupracujúcej skupiny spotrebovávať elektrinu vyrobenú v spoločnom zdroji, napríklad strešnej fotovoltickej elektrárni. Do vybudovania výrobne elektriny a zdieľania energie sa pritom nemusia zapojiť všetci obyvatelia domu.
Zostáva vám 67% na dočítanie↓
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.