Ich ľudia si zaslúžili istoty. Aj v energetike.
Smer na čele s Robertom Ficom naplnil sľub o „stabilných cenách energií“ ešte skôr, ako sa týmto sloganom prezentoval na predvolebných bilboardoch. Stabilné ceny energií s pätnásťročnou zmluvnou garanciou totiž dostali im spriaznení „podnikatelia“ už v závere prvého Ficovho vládnutia v rokoch 2006 - 2010.
Dôsledky predraženej podpory obnoviteľných zdrojov pociťujeme dodnes. Odberatelia elektriny sa na podporu skladajú stovkami miliónov eur ročne.
A ešte horšie je, že ani táto horibilná suma nepostačuje, pretože nepokrývala náklady distribučných spoločností. Vznikol tak dlh štátu voči distribučným spoločnostiam a OKTE v objeme viac ako 400 miliónov eur.
Ficovu sekeru musí vyriešiť súčasná vláda.

Trafiku skryli do ceny elektriny
Korene tohto gigantického dlhu siahajú do rokov 2009 a 2010, kedy štát prostredníctvom SEPS za podozrivých okolností pridelil veľké kapacity na pripojenie nových zdrojov obnoviteľnej energie.
Prevádzkovatelia fotovoltických elektrární dostali v mnohých prípadoch pätnásťročnú garanciu výkupných cien až na úrovni 400 eur za megawatthodinu.
V pozadí týchto spoločností, ktoré uzavreli výhodný biznis so štátom, boli viaceré osoby blízke vládnej strane.
Predstavme si prototyp takéhoto človeka. Chce zbohatnúť, ale nevie podnikať. Nezaloží žiaden start-up, nevie prísť s nijakým nápadom, s ktorým by prerazil na trhu. Nie je ochotný venovať stovky hodín tvrdej práce mesačne na rozbehnutí firmy.
Oveľa jednoduchšie je pre neho nájsť si správnych kamarátov, ktorí mu vybavia, že skasíruje peniaze od všetkých občanov, lebo tí ich budú musieť zaplatiť povinne.
Takto založí desiatky firiem, ktoré hneď od začiatku získali obrovskú trhovú hodnotu. Väčšinu z nich následne predá.
Jednu z najväčších podpôr v minulom roku, napríklad, získala skupina firiem, ktoré vtedy spoluzakladal Antonino Vadala. Ten, ako vieme, mal k vládnej strane celkom blízko.
Aby trafika pre „našich ľudí“ nebila do očí v štátnom rozpočte, tak ju Smer ukryl do ceny elektriny. Na tzv. doplatky pre podporovaných výrobcov obnoviteľnej energie sa tak skladáme ako odberatelia elektriny prostredníctvom svojich platieb za energiu. Podpora je financovaná z tarify za prevádzkovanie systému, ktoré je obsiahnutá v koncovej cene elektriny a ktorá každý rok domácnostiam a firmám predražuje energiu o stovky miliónov eur.
Kým vlani sa prostredníctvom tejto skrytej dane vyzbieralo na podporu obnoviteľných zdrojov a kogenerácie 430 miliónov eur, v tomto roku to bude pre výrazne lacnejšiu elektrinu na trhu ešte viac.
Podľa predbežného odhadu ÚRSO 519 miliónov eur, podobne veľa ako v roku 2017 (517 miliónov eur). Ani tieto sumy však na pokrytie tzv. doplatkov nestačia.
Lukratívnu dotáciu získala jedna z firiem aj na túto fotovoltickú elektráreň | Foto: Autor
Priplatíme aj ako daňovníci
Hoci sa ako odberatelia na podporu tzv. zelených elektrární každý rok skladáme stovkami miliónov eur, ďalšie stovky miliónov eur, zdá sa, budeme musieť do systému naliať aj ako daňoví poplatníci.
U zúčtovateľov podpory sa totiž nahromadil dlh, ktorý niekto bude musieť zaplatiť. A keďže jeho časť má zatiahnuť štátny rozpočet, financovanie smeráckych trafík si tento raz vyskúšame aj v úlohe daňovníkov.
V systéme podpory vznikla sekera. ÚRSO pod kontrolou Smeru držal TPS umelo nízko, aby vytvoril zdanie aspoň ako-tak stabilných cien. Rozdiel medzi tým, čo sa podarilo vybrať cez TPS a reálnymi nákladmi na podporu obnoviteľných zdrojov, tak museli dočasne financovať zúčtovatelia podpory.
Tými boli do konca minulého roka tri distribučné spoločnosti, od roka 2020 túto úlohu plní štátna spoločnosť OKTE. Štát im dnes dlží viac než 400 miliónov eur.
Minister hospodárstva Richard Sulík predložil dva varianty riešenia: razantným zvýšením TPS a tým pádom aj koncových cien elektriny a/alebo splatením dlhu zo štátneho rozpočtu. Riešenie bude napokon zahŕňať obe možnosti.
Minister financií ohlásil, že zo štátneho rozpočtu pošle distribučným spoločnostiam 162 miliónov eur, čím splatí dlh za rok 2018. Deficit z rokov 2019 a 2020 už budú pravdepodobne financovať odberatelia elektriny prostredníctvom TPS.
Ceny musia byť férové
Napriek splácaniu časti historického dlhu cez TPS by však ľudí ani napriek tomu nemala z koncových cien energie rozbolieť hlava.
Predseda ÚRSO totiž predstavil návrh na tzv. repowering, podľa ktorého by sa podpora poskytovaná výrobcom mala natiahnuť v čase a zároveň znížiť na ročnej báze. Pre koncových odberateľov to znamená čosi ako splátkový kalendár.
Toto riešenie má ešte jednu výhodu: výrobcov bude motivovať udržať už existujúce zdroje v prevádzke. To je dôležité, pretože podiel obnoviteľných zdrojov v našom energetickom mixe má ďalej rásť.
Dobrou správou je, že ministerstvo hospodárstva plánuje podporovať nové zdroje zelenej elektriny tak, aby ich podpora zaťažila koncovú cenu elektriny čo najmenej alebo vôbec.
Umožnia to aukcie, v ktorých zvíťazí ten, kto štátu ponúkne najvýhodnejšiu cenu za vykupovanú elektrinu. Rozvoj obnoviteľných zdrojov chce rezort podporiť tiež odbúravaním administratívnych a technických bariér, ktoré bránia pripájaniu nových zdrojov.
Jednoduché riešenia v zložitej situácii neexistujú.
V šlamastike, do ktorej sme sa dostali po rokoch bačovania Smeru v energetike, však poteší každá dobrá správa.
Ľudia si zaslúžia pravdu a férové ceny energií.
Radovan Kazda
Autor je poslancom NR SR za stranu SaS,
spoluvlastníkom vydavateľstva denníka Energie-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.