Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Kde tankovať LPG? Pre vodičov je kľúčová kvalita paliva, ukázal prieskum

Pri tankovaní LPG je pre slovenských motoristov rozhodujúca jeho kvalita, cena či vzdialenosť čerpacej stanice. V priemere najazdia vodiči na autách s LPG pohonom 23 600 kilometrov ročne.

LPG, doprava

Foto: Fotolia

Pre väčšinu vodičov, ktorí vlastnia vozidlá s pohonom na skvapalnený ropný plyn (LPG), je najdôležitejším kritériom pri výbere miesta na tankovanie kvalita paliva. Vyplýva to z prieskumu Slovnaftu.

„Kvalitu označilo za najdôležitejšie kritérium z celkovej vzorky 1587 respondentov až 85 % opýtaných,“ uviedla spoločnosť.

Okrem kvality paliva patria k najdôležitejším kritériám pri výbere miesta tankovania aj cena, vzdialenosť čerpacej stanice a pôvod paliva. Zákazníci očakávajú od čerpacej stanice okrem toho aj dodatočné služby, najmä občerstvenie a kávu.

Zákazníci LPG sa zároveň podľa prieskumu vyznačujú vysokou lojalitou. Pri opakovanom tankovaní paliva preferujú rovnakú značku.

Nevýhody vidia, ale nemenili by

V priemere najazdia Slováci na autách s alternatívnym LPG pohonom 23 600 kilometrov ročne. Väčšina z áut na LPG, ktoré jazdia na slovenských cestách, pôvodne využívala iné palivo. Z opýtaných si takmer 80 % nechalo auto na LPG pohon prerobiť až dodatočne.

Zhruba dve tretiny respondentov nepociťuje pri používaní LPG v porovnaní s benzínom a motorovou naftou nevýhody. Časť naopak vníma obmedzenie parkovania v garážach a slabší výkon motora.

Jednou z otázok prieskumu boli aj plány na kúpu nového auta. V horizonte 10 rokov si plánuje kúpiť nové auto až 70 percent oslovených, pričom takmer tri štvrtiny z nich uviedli, že aj ďalšie auto bude na pohon LPG.

Iba 10 percent opýtaných sa plánuje vrátiť ku klasickému benzínovému motoru, či uvažuje nad kúpou hybridného vozidla.

Čo je LPG?

Skvapalnený ropný plyn (angl. Liquefied Petroleum Gas – z toho skratka LPG) je jedným z alternatívnych palív, ktoré sa využíva nielen v doprave, ale aj na vykurovanie či varenie. Z chemického hľadiska sú to skvapalnené ropné plyny – propán, bután, resp. ich zmes propán-bután.

Pri bežnej teplote a tlaku sa LPG vyskytuje v plynnom skupenstve, ako bezfarebný a nezapáchajúci plyn. Z dôvodu lepšej manipulácie a skladovania sa však LPG využíva v kvapalnom skupenstve. To možno dosiahnuť ochladením plynu, alebo jeho vystavením tlaku.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Slovenské elektrárne sú pripravené zavážať jadrové palivo do reaktora hneď, ako povolenia nadobudnú právoplatnosť. Minister Sulík očakáva námietky z Rakúska.

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Energetická efektívnosť je o ekonomike aj životnom prostredí, zhodli sa šéfovia Mondi SCP, OFZ a Slovnaftu. S ministrom hospodárstva podpísali dohodu o znížení spotreby elektriny.

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Na účte Envirofondu sa nakopilo už 826 miliónov eur z predaja emisných kvót. Ministerstvo hospodárstva ich chce využiť pre priemysel a na spolufinancovanie podpory pre obnoviteľné zdroje, envirorezort zatiaľ nevie.