VSDS
INNOGY
Belimo 2

Zásobníky LPG sú alternatívnym zdrojom energie. Aké majú výhody?

Propánový zásobník poskytuje energetickú nezávislosť a môže ušetriť, v porovnaní s elektrinou, až tretinu vašich financií.

zásobník propánu

Foto: Fotolia

  • Téma |  21.11.2017 |  (rak)

Nie každý má možnosť mať dom, chatu, chalupu či iný rekreačný objekt napojený na inžinierske siete. Aby bolo možné nehnuteľnosť obývať ajchladných jesennýchzimných dňoch, musí sa vyriešiť otázka vykurovanie takéhoto objektu.

„Stále viac majiteľov rodinných domov, chát aj chalúp sa zameriava na možnosť vykurovania pomocou LPG, ktoré je oproti elektrine finančne výhodnejšie a navyše úplne nezávislé na rozvodných sieťach,“ uvádza portál BydeleniProKazdeho.cz.

Viessmann rezerva

Nezávislá, lacná a ekologická energia sa nachádza kdekoľvek na Slovensku, aj tam, kde nie je dostupný zemný plyn, a kde by bolo vybudovanie elektrickej prípojky veľmi drahé: volá sa LPG zásobník. Každý rodinný dom s ním môže dosiahnuť mesačnú úsporu v niektorých prípadoch až do 30 %.

LPG (alebo propánové) zásobníky možno inštalovať kdekoľvek, kde potrebuje domácnosť či podnikateľ rýchlu a lacnú energiu. V prípade potreby, či už z estetických alebo priestorových dôvodov, je možné skryť propánový zásobník pod zem.

Ak bývate, alebo máte chalupu v miestach, kde nie je možné zaviesť zemný plyn, bude pre vás výhodným riešením vykurovať domácnosť pomocou LPG, teda pomocou skvapalneného plynu. Má vysokú výhrevnosť, nízke obstarávacie náklady a v porovnaní s vykurovaním elektrinou tak môžete ušetriť až 20 % nákladov na vykurovanie.

Práve možnosť podzemného zásobníka ponúka využitia záhrady či okolia horskej chaty bez ďalších obmedzení.

INNOGY

Cenovo výhodný zdroj energie je veľmi zaujímavý pre ekologicky uvedomelých zákazníkov. Skvapalnený propán má vysokú výhrevnosť a neprodukuje skoro žiaden smog. Jeho výhodou je naakumulovanie veľkého množstva energie do malého objemu, ktorý stačí doplniťv prípade bežnej domácnosti len raz ročne.

Propán má multifunkčné využitie pre zákazníkov nielen pri vykurovaní domov, či horských chát, ale aj pre rôzne výrobné haly či poľnohospodárske družstvá, ktoré ho vedia zužitkovať napríklad na sušenie poľnohospodárskych plodín.

Pozrite si reportáž z touchit

„Prednosti propánu využívajú už stovky našich zákazníkov. Tí uprednostňujú vysokú výhrevnosť a nižšie ceny oproti elektrine. Počet slovenských domácností a podnikateľov, ktorí využívajú tento ekologický plyn propán odhadujeme na viac ako 1600,“ hovorí prezident Združenia LPG spoločností Ing. Marián Smik.

Čo je vlastne LPG?

LPG je skratkou pre Liquefied Petroleum Gas, teda skvapalnené ropné plyny – propán, bután a ich zmes propán-bután.

Pri bežnej teplote a tlaku sa LPG vyskytuje v plynnom skupenstve, ako bezfarebný a nezapáchajúci plyn.

Z dôvodu lepšej manipulácie a skladovania je však LPG využívané v skupenstve kvapalnom. To možno dosiahnuť ochladením plynu, alebo jeho vystavením tlaku.

Všetko o plyne

Aby bolo používanie LPG bezpečné, pridáva sa do neho "odorant", čo je silne zapáchajúca prvok, ktorý pomôže odhaliť prípadný únik plynu.

Je LPG ekonomicky výhodné?

LPG vyniká vysokou výhrevnosťou, ľahko sa reguluje a ak sa pre tento spôsob vykurovania rozhodnete, nečakajú vás žiadne neúmerne vysoké počiatočné investície. Vždy však záleží na veľkosti konkrétneho objektu a spôsobu vykonania.

Prenosnú plynovú pec môžete kúpiť už za 80-120 eur, ak sa však rozhodnete pre inštaláciu zásobníka a kotla, budete si musieť pripraviť cca 2,400 až 3,600 eur, pripomína portál BydleniProKazdeho.cz.

Ak porovnáme vykurovanie pomocou LPG s vykurovaním elektrinou, môžete vďaka LPG ušetriť až tretinu celkových nákladov. V mnohých prípadoch je potom LPG tiež výhodnejšie ako tepelné čerpadlo – vzhľadom k počiatočnej investícii a tiež u objektov, kde dochádza k nižšej spotrebe energie.

Nízka počiatočná investícia je jedným z lákadiel pre obstaranie LPG. Prevádzkové náklady sú však výrazne vyššie, ako pri vykurovaní tuhými palivami. To, ako bude vykurovanie pomocou LPG finančne náročné závisí aj na dodávateľovi plynu.

Dôležité preto je zohnať si čo najlacnejšiu spoločnosť zaoberajúcu sa dodávkami plynu. Okrem toho, že sú tuhé palivá (drevo, uhlie, brikety či pelety) lacnejšie a ľahko dostupné, však neprinášajú príliš ďalších výhod.

Oveľa väčší komfort pri vykurovaní tak rovnako získate vďaka LPG.

Čo na to životné prostredie?

Prednosť vykurovania propánom

Použitím propánu na vykurovanie šetríte životné prostredie. Pri jeho spaľovaní nevzniká žiadny pevný odpad ani sadze, množstvo emisií je niekoľkonásobne menšie ako pri využití pevných palív.

Obsluha systému vykurovania je jednoduchá a komfortná, zásobníky nevyžadujú žiadnu špeciálnu obsluhu a údržbu.

Vyžadujú minimálne finančné náklady na umiestnenie, nevyžadujú výstavbu žiadnych špeciálnych objektov alebo miestností. Iste existuje aj výhodnejšie využitie priestoru nového rodinného domu než pre kotolňu a sklad uhlia.

Základným zdrojom energie propánového vykurovania je skvapalnené médium uložené v zásobníku. Pri vlastnom odbere plynu dochádza odparovaním propánu spätne k prechodu do plynného skupenstva, spotrebiče potom využívajú odparený propán rovnakým spôsobom ako bežný zemný plyn. Zásoba plynu v zásobníku je ľahko kontrolovateľná a operatívne doplniteľná, uvádza portál Stavebnictvi300.cz.

Ako uskladniť LPG?

Veľký vplyv na celkovú cenu súvisiace s vykurovaním pomocou LPG má aj spôsob uskladnenia plynu.

Skvapalnený plyn býva najmä u malých objektov uložený v tlakových fľašiach. Tieto nádoby je potrebné pravidelne vymieňať a dopĺňať - niekedy aj niekoľkokrát do roka. Tlakové fľaše sú k dispozícii v rôznych objemoch.

Akú objemnú fľašu si teda kúpite, závisí len na vašej spotrebe, ktorá sa odvíja od toho, či budete plyn používať len na kúrenie, alebo tiež na varenie, ohrev vody atď. Bežne sa predávajú tlakové fľaševáhe 2 kg, 5 kg, 10 kg či 33 kg. Menšie fľaše sa dajú využiť pri kempovaní, v karavanoch, alebo pri záhradnom grilovaní. Pokiaľ chcete vykurovať rekreačný objekt, siahnite po 10 kilovej nádrži.

Prv, než si kúpite túto tlakovú nádobu, skontrolujte na jej okraji či podstavci dátum poslednej revízie, nemala by byť staršia ako 10 až 15 rokov.

Údaj o veku nádrže býva pre lepšiu viditeľnosť uvádzaný aj na tele. Flaše staršie, ako 15 rokov, už nie je možné predajcom plniť, preto ich nekupujte!

Rovnako tak nekupujte ani fľaše poškodené, hrdzavé či z druhej ruky, ktoré môžu byť síce lacnejšie, ale sú neoverovania. Vždy ich kupujte a nechávajte plniť len u overených dodávateľov.

Ventil fľaše by mal byť opatrený pečaťou, ktorá je zárukou kvality obsahu i kontroly fľaše. Tlakové fľaše sa zo zákona z dôvodu bezpečnosti nesmú napĺňať na čerpacích staniciach.

Ako na to?

Na základe vašej požiadavky vám pomôžu vypracovať projekt aj členovia Združenia LPG spoločností. Zabezpečia celý systém dovozu, usadenie zásobníka, stavebné úpravy rozvodov ako aj napojenie na teplovodný systém kotla a komína s revíziou za jednorazový poplatok cca 4550 €.

Celý systém je samostatný a bezpečný. Počiatočná investícia sa pri bežnom rodinnom dome pri nadzemnom zásobníku vráti do troch rokov*.

Na umiestnenie vonkajšieho zásobníka si treba rezervovať cca 20 m2 v okolí nehnuteľnosti. Pri podzemnom zásobníku aj takéto obmedzenie odpadá.

*Praktický príklad šetrenia so zásobníkom (propánom) v domácnosti podľa Združenia LPG:

Rodinný dom (120-160m2) – priemerná ročná spotreba 28 270 kWth (Kilowatt-thermal). Rodina na plyne varí, vykuruje a ohrieva vodu. Ceny sú vrátane DPH.

Finančné náklady sú uvádzané pre Združenie LPG.

Propán

ELEKTRINA

Jednotková cena za plyn 1 kWth – 0,084€ (+ náklady na nájom a zásobníka propánu a servis – 0,0048€) – cena spolu 0,089€

0,089 € X 28 270 kWth = 2516,03 € (ročne)

2516,03 € ÷ 12 mesiacov = 209,67 € (mesačne)

Do ceny nie ja započítaný rozvoz zásobníka, projekt, uzemnenie, stavebné úpravy, rozvody, komín, kotol, napojenie na teplovodný systém, revízie, spolu všetko 4000 €

Jednotková cena za elektrinu 1 kWth – 0,12€

0,12 € X 28 270 kWth = 3392,4 € (ročne)

3392,4 € ÷ 12 mesiacov = 282,7 € (mesačne)

Do sumy nie je zarátaný kotol, rozvodná skriňa, ističe a nový kábel, všetko dokopy cca 1500 €

Mesačná platba: 209,67 €

Mesačná platba: 282,7 €

V danom prípade bežného rodinného domu sa finančné náklady na vybudovanie vonkajšieho propánového zásobníka šetrným a ekologicky mysliacim majiteľov vrátili za 36 mesiacov.


Mohlo by vás zaujímať

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho závisí cena tepelných čerpadiel a za akých podmienok bude tepelné čerpadlo pre vás výhodné riešenie. Ceny tepelných čerpadiel pre malé rodinné domy sa podľa nášho prieskumu pohybujú od 7000 eur.

Koľko stojí plynový kotol? Porovnanie ukazuje, že cena kotlov závisí od mnohých faktorov

Koľko stojí plynový kotol? Porovnanie ukazuje, že cena kotlov závisí od mnohých faktorov

Kondenzačný kotol na plyn môže byť výhodné riešenie pre vykurovanie vašich priestorov. Poradíme, kedy sa nový kotol oplatí, od čoho cena kotlov závisí a ako pri kúpe kotla ušetriť.

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Aká je cena za pripojenie elektriny do distribučnej sústavy, čo všetko je nutné vybaviť a aké sú výhody elektrickej prípojky na kľúč?