Pred tromi rokmi sa kvôli projektu menil atómový zákon, predošlá vláda chcela položiť základy novej atómky v roku 2023.
Je to projekt, ktorý sa v slovenskej energetiky a politike skloňuje už roky. Existujúce jadrové elektrárne má doplniť nový zdroj v Jaslovských Bohuniciach.
Najnovším posunom je, že vláda v utorok (15. mája) schválila uznesenie na návrh ministerky hospodárstva Denisy Sakovej, ktoré hovorí o výstavbe nového jadrového zdroja v základnom rámci. Do konca októbra majú rezorty hospodárstva a financií spracovať zámer podrobnejšie.
Zámer je vo vládnych programoch už dlho
Stručné uznesenie prijaté vládou hovorí, že nová elektráreň má vyrásť v Jaslovských Bohuniciach, teda v lokalite, kde v súčasnosti Slovenské elektrárne prevádzkujú dva reaktory elektrárne V2 s výkonom po 505 MW.
V minulosti tu elektrinu vyrábala aj prvá slovenská atómka A-1, ktorá však bola odstavená po havárii ešte v 70. rokoch minulého storočia. Ďalšie dva bloky elektrárne V1 odstavili v rokoch 2006 a 2008.
Nová bohunická atómka sa zároveň už dlho objavuje aj v programových vyhláseniach vlád. Predošlá vláda Roberta Fica vo svojom programe v roku 2016 konštatovala, že „zanalyzuje možnosti ďalšieho postupu,“ aktuálna vláda do svojho programového vyhlásenia vlani zaradila „prípravu výstavby.“
Medzitým sa k zámeru hlásili aj ďalšie vlády. „Rok 2023 chceme využiť aj na to, aby sa položili základy nového jadrového zdroja,“ objasňoval napríklad štátny tajomník rezortu Peter Gerhart, ktorý na MH SR pôsobil za ministra Karla Hirmana. „To znamená nielen podať dokumentáciu pre územné konanie, ale aj vyšpecifikovať všetky podmienky, za ktorých by sme boli schopní spustiť tender na výstavbu nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice.“
Reálne sa však projekt v priebehu rokov hýbal len málo. Za účelom jeho prípravy vznikla ešte v roku 2009 Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) ako spoločný podnik štátnej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) a českej skupiny ČEZ. Postupom času sa však predmet podnikania JESS rozšíril aj o ďalšie oblasti: firma získala eurofondy na výrobu vodíka, ohlásila projekt najväčšej fotovoltickej elektrárne v krajine a momentálne pripravuje tzv. go-to zóny pre veterné parky.
Pomalými krokmi sa však v priebehu rokov hýbal aj jadrový projekt, hoci jasné politické rozhodnutie vo veci nepadlo. V roku 2021 sa aj kvôli novej jadrovej elektrárni otváral atómový zákon kvôli zachovaniu platnosti niektorých povolení.
Následne JESS začiatkom minulého roka požiadala Úrad jadrového dozoru SR o povolenie na umiestnenie stavby. „Predpokladaný termín predloženia na stavebný úrad je koncom roka 2025,“ informovala vtedy Miriam Žiaková, hovorkyňa JAVYS, materskej spoločnosti JESS. Povolenie potrebné ne umiestnenie stavby JESS od jadrového dozoru už 24. apríla 2024 získala, hoci zatiaľ nie je právoplatné.
Čo plánuje nová vláda
Nová jadrová elektráreň by podľa vládneho uznesenia mala mať inštalovaný výkon „do 1 200 MW,“ čo je viac ako hodnota 1 000 MW, ktorá sa doposiaľ najčastejšie skloňovala v súvislosti s projektom. Zároveň je to viac aj oproti v súčasnosti prevádzkovaným dvom blokom v Jaslovských Bohuniciach či dvom novým blokom v Mochovciach.
Zostáva vám 35% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.