Reálny prínos dynamických taríf závisí nielen od uvoľnenia trhu a IMS, ale aj nastavenia distribučných poplatkov.
Dynamické tarify sú jedným zo základných predpokladov optimálneho narábania s elektrickou energiou. Cena elektriny pre konečného spotrebiteľa v tomto prípade už nie je iba jedna, ale mení sa podľa času aj spôsobu odberu.
Dynamické tarify už existujú na českom trhu aj oficiálne. V porovnaní so Slovenskom však stále veľa zákazníkov nedisponuje inteligentnými meračmi, čo je druhý podstatný predpoklad reálneho prínosu premenlivých taríf.
“Postupná inštalácia inteligentných meracích systémov pre odberné miesta nad šesť MWh by mala začať od roku 2024 a skončiť v roku 2027,” vysvetľoval Libor Holub, obchodný riaditeľ dodávateľskej spoločnosti Bohemia Energy, počas online diskusie Česko-slovenského energetického fóra "Back To The Future: Obchodovanie s elektrinou v 21. storočí."
Českí dodávatelia ponúkajú dynamické tarify, nielen pár základných cenových pásiem počas dňa alebo týždňa. “Je to 24 cien odvodených od krátkodobého denného trhu. Počty zákazníkov s takýmito tarifami sa už počítajú na desaťtisíce.”
Dodávateľ hovorí, že dôležité bude, aby sa zákazníci s vyššou spotrebou podieľali na flexibilite a jej riadení. K tomu však v Česku chýbajú inteligentné elektromery, naopak, na Slovensku tomu bráni skôr zviazanosť trhu. “Dynamické tarify na Slovensku neponúkame, pretože to neumožňuje existujúca regulácia.”
L. Holub zdôrazňuje úlohu prosumerov, ktorí majú pomáhať celému odvetviu energetiky a dodávateľom vytvárať priestor pre agregáciu a flexibilitu. To však vyžaduje ich oboznámenie sa s krátkodobým trhom, ktorý sa môže veľmi líšiť od futures trhu s elektrinou.
Okrem dodávky elektriny za krátkodobé ceny ponúka dodávateľ v Česku aj výkup prebytkov za okamžité ceny od zákazníkov s fotovoltikou. “Zákazníkovi dávame na vedomie, aká je hodnota jeho elektriny v danom okamihu. Neschovávame sa za marketing, snažíme sa hovoriť veci tak, ako sú.”
Podľa Holuba sa už pri firemných zákazníkoch ukazuje, že na trh v rôznych podobách, teda od krátkodobého po dlhodobý, si už zvykli. Spoločnosť ponúka aj produkty s rôznou dobou alebo spôsobom fixácie ceny, aj v závislosti od ponuky konkurencie, či veľkoobchodného trhu.
IMS aj distribučné tarify
Predstava, že domácnosti samé budú plánovať deň dopredu spôsob a čas využívania elektriny na základe predpokladanej ceny, je však podľa neho nesprávna.
“Dynamické tarify nebudú takto fungovať. Spotrebu v domácnostiach, firmách, či priemyselných objektoch budú automaticky riadiť technológie.” To v súčasnosti už umožňujú fotovoltické elektrárne. Riadiacu jednotku, určujúcu tok energie s cieľom minimalizovania nákladov na základe aktuálnych cien, však už obsahujú aj niektoré tepelné čerpadlá.
L. Holub si myslí, že okrem rozvoja IMS bude potrebné aj prispôsobenie distribučných taríf. Má to byť obdoba systému HDO (hromadné diaľkové ovládanie), ktoré používajú distribútori na vybalansovanie ponuky a dopytu. “Ak budú poskytovatelia flexibility a agregátori zvýhodnení cenou distribučných služieb, ak takéto dokážu poskytovať, nastanú synergické efekty pre všetkých hráčov na trhu.”
Variabilné tarify si spotrebitelia pochvaľujú
Aké sú doterajšie skúsenosti s dynamickými tarifami na Slovensku? Spoločnosť Magna Energia, ako menší dodávateľ, ponúka ich obdobu vo forme variabilných sadzieb od roku 2016. Väčšina zákazníkov si podľa Martina Ondka, predsedu predstavenstva spoločnosti, svoje náklady znížila v porovnaní s odberom podľa už zastaralého tabuľkového typového diagramu. “Ale sú aj výnimky, kedy podľa typového diagramu odberateľ mal lepšiu cenu, než si reálne zaslúži.”
Ak odberateľ požiada, že nechce dynamickú tarifu, ale radšej regulovanú cenu, dodávateľ mu bez problémov vyhovie. Veľa takých klientov však nie je. “Od roku 2016, kedy sme začali ponúkať variabilné sadzby, máme dvoch takýchto zákazníkov. Je množstvo spokojných zákazníkov, ktorí si tieto ceny vychutnávajú.”
Ako sa prejavuje inštalovanie IMS na cene elektriny? Platia takíto odberatelia viac? Zvýšenie konečnej ceny sa v Česku často uvádza ako dôvod pre oddaľovanie inštalácie týchto meračov.
“Investície do IMS sú v réžii distribučných spoločností. Tlak na ich cenu je čiastočne motivovaný aj politicky. Distribučky argumentujú, že celú parádu s inštalovaním IMS potrebujú dostať do nákladov. Ale myslím, že je to vyvážený súboj a nedošlo k nespokojnosti ani dramatickej úprave cien. Ceny skôr postupne klesajú.”
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.