Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo

Martin Ondko: Ponúkneme dynamické tarify pre elektromobily aj čerpadlá

To, koľko elektriny si dnes nakúpim, nie je až tak dôležité. Skôr ide o to, v akom čase, hovorí dodávateľ energií.

Martin Ondko: Ponúkneme dynamické tarify pre elektromobily aj čerpadlá

Foto: Energie-portal.sk

Technologický vývoj a rastúca digitalizácia energetických zariadení aj elektrospotrebičov umožňujú nastavenie dodávky a spotreby elektrickej energie podľa odberu konkrétneho spotrebiča. Je optimalizácia riadenia spotreby a nakupovania energie v najvýhodnejšom čase blížiacou sa realitou alebo iba predstavou vzdialenej budúcnosti?

Kľúčom k optimálnejšiemu využívaniu elektriny majú byť dynamické tarify. To znamená, že cena elektriny závisí od konkrétneho času jej odoberania počas dňa, či týždňa, ako aj od typu elektrospotrebiča, alebo zariadenia. Spoznať podrobnú charakteristiku spotreby umožňujú samotným zákazníkom, ale aj dodávateľom, inteligentné meracie systémy.

Inteligentné merače merajú spotrebu v 15-minútových intervaloch a ročne dokážu poskytnúť vyše 30-tisíc informácií od jedného užívateľa. “To, koľko elektriny si dnes nakúpim, nie je až tak veľmi dôležité. Skôr ide o to, v akom čase. Pretože ceny sú rozložené v závislosti od odberovej krivky a vybavenosti domácností zariadeniami, ako je napríklad fotovoltika, tepelné čerpadlá, či konkrétne spotrebiče,” uviedol Martin Ondko z dodávateľskej spoločnosti Magna Energia počas online diskusie Česko-slovenského energetického fóra "Back To The Future - Obchodovanie s elektrinou v 21. storočí".

Rôzne ceny podľa času odberu a zariadenia

Spoločnosť začala ako prvá na Slovensku v roku 2016 ponúkať tzv. variabilnú tarifikáciu pre zákazníkov, a to aj napriek prísnej regulácii. “Deň sme rozdelili do štyroch časových pásiem podľa nákupných nákladov, čomu zodpovedali aj cenové hladiny. Najdrahšia elektrina je v rannej a večernej špičke, najlacnejšia v noci. Dopoludnia je elektrina drahšia než poobede kvôli priemyslu.”

Zároveň víkendové odbery elektriny sú lacnejšie o 18 % oproti štandardným produktom, pretože aj dodávateľ nakupuje komoditu v tomto čase lacnejšie.

Podobne by mala fungovať dynamická tarifikácia, ktorá bude podľa nariadení EÚ povinná. Aj keď podľa M. Ondka sa na Slovensku zatiaľ iba vedie debata o tom, či sa to môže realizovať alebo nie. Dynamické tarify budú povinné pre všetkých významnejších dodávateľov od určitého počtu zákazníkov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.