VSE
VSE
Belimo 2

Martin Ondko: Ponúkneme dynamické tarify pre elektromobily aj čerpadlá

To, koľko elektriny si dnes nakúpim, nie je až tak dôležité. Skôr ide o to, v akom čase, hovorí dodávateľ energií.

Martin Ondko: Ponúkneme dynamické tarify pre elektromobily aj čerpadlá

Foto: Energie-portal.sk

Technologický vývoj a rastúca digitalizácia energetických zariadení aj elektrospotrebičov umožňujú nastavenie dodávky a spotreby elektrickej energie podľa odberu konkrétneho spotrebiča. Je optimalizácia riadenia spotreby a nakupovania energie v najvýhodnejšom čase blížiacou sa realitou alebo iba predstavou vzdialenej budúcnosti?

Kľúčom k optimálnejšiemu využívaniu elektriny majú byť dynamické tarify. To znamená, že cena elektriny závisí od konkrétneho času jej odoberania počas dňa, či týždňa, ako aj od typu elektrospotrebiča, alebo zariadenia. Spoznať podrobnú charakteristiku spotreby umožňujú samotným zákazníkom, ale aj dodávateľom, inteligentné meracie systémy.

Inteligentné merače merajú spotrebu v 15-minútových intervaloch a ročne dokážu poskytnúť vyše 30-tisíc informácií od jedného užívateľa. “To, koľko elektriny si dnes nakúpim, nie je až tak veľmi dôležité. Skôr ide o to, v akom čase. Pretože ceny sú rozložené v závislosti od odberovej krivky a vybavenosti domácností zariadeniami, ako je napríklad fotovoltika, tepelné čerpadlá, či konkrétne spotrebiče,” uviedol Martin Ondko z dodávateľskej spoločnosti Magna Energia počas online diskusie Česko-slovenského energetického fóra "Back To The Future - Obchodovanie s elektrinou v 21. storočí".

Rôzne ceny podľa času odberu a zariadenia

Spoločnosť začala ako prvá na Slovensku v roku 2016 ponúkať tzv. variabilnú tarifikáciu pre zákazníkov, a to aj napriek prísnej regulácii. “Deň sme rozdelili do štyroch časových pásiem podľa nákupných nákladov, čomu zodpovedali aj cenové hladiny. Najdrahšia elektrina je v rannej a večernej špičke, najlacnejšia v noci. Dopoludnia je elektrina drahšia než poobede kvôli priemyslu.”

Zároveň víkendové odbery elektriny sú lacnejšie o 18 % oproti štandardným produktom, pretože aj dodávateľ nakupuje komoditu v tomto čase lacnejšie.

Podobne by mala fungovať dynamická tarifikácia, ktorá bude podľa nariadení EÚ povinná. Aj keď podľa M. Ondka sa na Slovensku zatiaľ iba vedie debata o tom, či sa to môže realizovať alebo nie. Dynamické tarify budú povinné pre všetkých významnejších dodávateľov od určitého počtu zákazníkov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

K premiantom na európskom batériovom trhu patrí Česko. Batériu tam má takmer každá domácnosť, ktorá inštaluje fotovoltiku.

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Hoci nastalo zotavenie cien na trhu, tri mesiace ešte nepredstavujú zmenu klesajúceho trendu, konštatujú analytici.

X
X
X
X