Decentralizovať bez digitalizovania nepôjde. Dodávatelia volajú po menej častých politických rozhodnutiach a zásahoch “zhora”.
Decentralizácia, digitalizácia. Spolu s dekarbonizáciou tri čarovné a v energetike často skloňované slová. Sú iba klišé, alebo majú tieto označenia aj reálny význam a budú o pár rokov skutočnosťou? Alebo už sú prebiehajúcou realitou?
“Decentralizácia je o zdrojovej časti energetiky, kde naša spoločnosť nie je aktívna. Pravdou je, že uhlie svoju úlohu už zohralo. Myslím, že jadro má a aj v budúcnosti by malo mať svoju úlohu. To bude dopĺňať mix plynových elektrární, vetra, vody a slnka. Ale nedokážem posúdiť, čo je najlepšie riešenie,” uviedol Libor Holub, obchodný riaditeľ skupiny Bohemia Energy na online diskusii Česko-slovenského energetického fóra "Back To The Future: Obchodovanie s elektrinou v 21. storočí."
“Prikláňam sa však za menej politických rozhodnutí a viac rozumu. Bohužiaľ, v spoločnosti to tak nie je. Tí, čo najviac kričia, spravidla nemajú informácie. Tí, čo majú informácie a vedia, nie sú pustení ku slovu. Prial by som si, aby sa dostali ku slovu fakty, pretože nakoniec na zlé politické rozhodnutia doplatíme všetci.”
Zástupca českého dodávateľa energií verí, že digitalizácia rozvodných a prenosových sietí je cesta k dlhodobému prevádzkovaniu energetiky v rýchlo sa meniacej dobe. “Ako obchodník sa snažíme nastavovať princípy tak, aby v budúcnosti, kedy budú technológie k dispozícii, sme boli pripravení nielen my, ale aj zákazníci.”
Menšia fotovoltika ako časť decentralizácie
Martin Ondko, predseda predstavenstva spoločnosti Magna Energia je presvedčený, že decentralizácia energetiky je nezastaviteľná a bez tohto procesu by to mala energetika ťažké.
“Obdobie, kedy na českých a slovenských lúkach vyrástli veľké FV elektrárne, nebolo najšťastnejšie a veľmi to zdeformovalo aj koncovú cenu elektriny.” Decentralizácia sa bude prejavovať podľa neho aj v pribúdaní menších strešných fotovoltík. S takto vyrobenou elektrinou bude treba čo najrozumnejšie hospodáriť s pomocou digitalizácie.
Dodávateľ ponúka pre zákazníkov so strešnou fotovoltikou službu požičovne. V noci im elektrinu požičiava, cez deň ju odberateľ vracia cez nespotrebovanú produkciu. “V dennej špičke pomôžeme denným odberateľom, v noci počas kľudnejšieho odberu im elektrinu vrátime a nemusia nakupovať. Žiaľ, musia nakupovať distribučné služby.”
Kde sa oplatia batérie
Na základe dát z inteligentných meračov teraz dodávateľ analyzuje, ktorým zákazníkom sa oplatí inštalovať batériu priamo v mieste odberu, aby ušetrili na rôznych poplatkoch. Fotovoltické elektrárne sú často inštalované aj na rekreakčných objektoch, kde nikto nebýva.
“Takúto dodanú elektrinu ani nevieme vrátiť a nemá zmysel inštalovať batériu, lebo nie je žiadna spotreba. Hľadáme optimálny pomer spotreby a výroby, ktorý musí byť vyvážený.”
M. Ondko dúfa, že k decentralizácii prispejú nielen fotovoltické, ale aj iné zdroje. “Občas vtipkujem, že na Slovensku ako keby nefúkalo a vietor zrazu začína až za rakúskou hranicou.” Dodávateľ si vie predstaviť zaradiť do ponuky aj riešenia založené na vodíku. “Do jeho výroby sa na Slovensku vkladajú veľké nádeje, držme lídrom palce.”
Decentralizácia však nepôjde bez digitalizácie. “Ukazuje sa, že rozhodnutie o nasadzovaní inteligentných meracích systémov aj v menších odberných miestach bolo správne. Ľudí treba motivovať, ale aj vzdelávať. A najlepšie to ide na príkladoch domácností. Ak sa niekto doma naučí hospodáriť s energiou, potom to bude chcieť aj vo firme,” dodáva.
Bez digitalizácie a decentralizácie to nepôjde
Decentralizáciu a digitalizáciu nevníma ako klišé ani zástupca tradičnej veľkej dodávateľskej spoločnosti. “Útočili by sme tak na samotnú podstatu dizajnu trhu a želaného mixu v roku 2050. Bez týchto dvoch procesov sa tam jednoducho nedostaneme. Otázka je potom iba kedy a za akých okolností,” myslí si Michal Dubeň, člen predstavenstva ZSE Energia.
Akvizíciu a sprevádzkovanie paroplynovej elektrárne nevníma zástupca dodávateľa ako protichodný krok. “Je to skôr nevyhnutnosť v prechodnom období a riešenie zo strednodobého pohľadu. Nebráni to v rozvíjaní projektov ako je virtuálna elektráreň, do ktorej možno zapájať decentralizované OZE.”
Ako virtuálna batéria v rôznych lokalitách bude fungovať aj veľký batériový projekt. “Budúcemu agregátorovi flexibility sa snažíme dať všetky možné nohy – OZE, konvenčné zdroje, aj potenciálny nový zdroj.”
ZSE považuje digitalizáciu aj za možnosť, ako ušetriť časť nákladov na strane predaja produktov. Pri veľkoobchode však krotí nadšenie. “Digitalizáciu vnímam ako hyperbolu v časti veľkoobchodných trhov, kde sa blockchain vykresľuje ako alternatíva k burzám. Burzové a finančné trhy sú čoraz viac regulované a vzťahujú sa na ne čoraz prísnejšie pravidlá. Neviem si predstaviť, že technológie typu blockchain by zo dňa na deň zmenili kolobeh sveta.”
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.