Kombinácia fotovoltiky, vetra, vody, či biomasy vyhladzuje produkčnú krivku a zvyšuje spoľahlivosť systému.
Energetické zdroje, závislé od poveternostných a klimatických podmienok, sa vyznačujú výraznou priestorovou a časovou variabilitou produkcie elektriny. Riešeniami ako prekonať tento nedostatok je napríklad uskladňovanie energie, posilňovanie flexibility alebo používanie hybridných systémov s viacerými druhmi kompatibilných zdrojov.
Najbežnejšie hybridné systémy predstavujú kombináciu fotovoltických panelov a veterných turbín. Považujú sa za životaschopnú možnosť najmä v systémoch nepripojených do distribučnej sústavy, keďže ich výkonová krivka je rozdielna. Takáto kombinácia zdrojov zvyšuje celkovú spoľahlivosť systému a znižuje cenu elektriny, prípadne zvyšuje jej hodnotu v závislosti od využitia.
Vzájomnou koplementaritou OZE zdrojov sa zaoberali vedci v štúdii, ktorá bola nedávno publikovaná v odbornom časopise Solar Energy. Už doterajšie poznatky ukazujú, že rôzna úroveň doplnkovosti vedie k rôznej spoľahlivosti systémov.
Hydrohybridný systém
Hybridný systém FV + vietor s rovnakým podielom produkcie konštantnej základnej elektriny je spoľahlivejší a zároveň zabezpečuje lepšie využitie vyrobenej energie ako v prípade systému s jedným zdrojom.
Komplementárne energetické systémy dokážu byť zároveň efektívnejšie na denných a krátkodobých trhoch s elektrinou, najmä v prípade flexibilne spúšťateľných hydroelektrární kombinovaných s veternými alebo fotovoltickými zdrojmi. Nedochádza tak k riziku obmedzovania nadmernej produkcie alebo, naopak, sankcií v dôsledku nerealizovanej ponuky.
“Produkcia nevypnuteľných zdrojov (vietor, slnko) vychádza iba z predpokladaného objemu, kde dochádza k chybám. Spoločná prevádzka hybridnej vodnej elektrárne však dokáže tento nedostatok eliminovať,” uvádza štúdia. Výsledkom vzájomného doplňovania fotovoltiky a hydroelektrárne môže byť napríklad aj zníženie spotreby vody. Hoci realizované modely ukazujú, že ide zhruba iba o 1 až 1,5 %.
Ďalšia analýza sa zaoberala potenciálom využívania jedného zdroja v období, kedy bolo potrebné znížiť energetické využívanie iného zdroja. Príkladom je energetický systém s dominujúcimi vodnými elektrárňami, kde sa vodné nádrže nevyužívajú iba na výrobu energie, ale aj zavlažovanie. Počas suchého obdobia možno znížiť výkon vodných turbín a nahradiť ho fotovoltikou alebo vetrom.
Jedna zo štúdií skúmala vzťah medzi FV, vetrom a vodnými elektrárňami v Brazílii. Ukázalo sa, že značná produkcia premenlivých zdrojov od júla do augusta znižuje potrebu využívania vody v nádržiach, ktorá tak môže slúžiť na zavlažovanie v poľnohospodárstve.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.