Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Peter Simko: Čím viac biznis modelov v energetike, tým rýchlejší prechod k lokálnym OZE

Ak nebude možné zdroje za meračmi použiť na pomoc sieti, o to vyššie budú potrebné investície a náročnejší prechod ku zelenej energetike, tvrdí šéf spoločnosti Powerex.

Peter Simko: Čím viac biznis modelov v energetike, tým rýchlejší prechod k lokálnym OZE

Foto: Depositphotos

Energetické odvetvie sa otvára novým subjektom, ktoré môžu sieti dodať potrebnú flexibilitu. Nové biznis modely, ktoré umožňuje tzv. zimný energetický balíček, by mali motivovať ďalších účastníkov trhu poskytovať spektrum služieb. Z nich by mali profitovať nielen poskytovatelia, ale aj celá sústava.

Rôzne prístupy ku zvyšovaniu flexibility sietí vo svete priblížil na konferencii SAPI Peter Simko zo spoločnosti Powerex, zabezpečujúcej komplexné softvérové riešenia pre využívanie energetických zdrojov flexibilným spôsobom.

Hlavný zdroj energie v Dánsku predstavujú morské veterné elektrárne. Ich výkon sa počas dňa mení, pričom celková inštalovaná kapacita 5,5 GW spôsobuje výrazné zaťažovanie prenosovej sústavy.

Preto jedným z aplikovaných riešení bolo aj rozdelenie sústavy do menších lokálnych skupín. “To vyvoláva tlak na lokálnych účastníkov v jednotlivých častiach sústavy, aby sa správali tak, že nepozerajú na celú sieť ako celok, ale prispôsobovali fungovanie potrebám v danej lokalite.”

Vyrovnávanie špičky vo Švédsku

Iným príkladom je Švédsko. V krajine pristúpili k rýchlejšiemu prechodu na energeticky náročnejšiu spotrebu, či rozvoju elektromobility, pričom nové investície do posilnenia kapacity distribučnej sústavy sa dlhodobo odkladali.

Viessmann rezerva

“Viedlo to až k tomu, že v niektorých lokalitách, ako Malmö, Stockholm alebo Göteborg, je problém s pripájaním nových zdrojov do sústavy.” Dôsledkom toho trvá proces pripájania zdrojov ešte dlhšie a navyše sú potrebné opatrenia na uvoľnenie “úzkych” miest v sústave.

Štandardné riešenie, teda posilnenie kapacity, je podľa P. Simka jednoduché. “Vyžaduje však značné investície, trvá istý čas a vyvoláva ďalšie otázky kedy, kde, ako a za akú cenu.” Jedným z riešení môže byť vznik lokálnych energetických systémov, reagujúcich na vývoj v sústave v danej lokalite a podmienkach.

Iným riešením, ktoré si vo Švédsku energetické spoločnosti aj vybrali, je budovanie flexibilného lokálneho trhu, zahŕňajúceho prevádzkovateľov prenosovej a distribučnej sústavy. Zmyslom kooperácie je predchádzanie špičkám v sieti, pričom aj distribučná spoločnosť sa zúčastňuje tohto vyrovnávania cez aktívne poskytovanie služieb flexibility.

“Toto nie je u nás v súčasnosti možné vzhľadom na existujúci regulačný rámec. Takúto možnosť prináša práve zimný energetický balíček,” vysvetľuje P. Simko.

Varovný prst z Kalifornie

Nedávne problémy s výpadkami prúdu v požiarmi sužovanej Kalifornii podľa neho ukazujú, aké je dôležité kvalitné naplánovanie prechodu z existujúceho do ideálneho stavu dekarbonizovanej energetiky. “Ako a kedy odstavovať zdroje, ktoré môžu pomôcť pokryť nedostatky lokálnych zdrojov. A zároveň nie je ešte vybudovaná infraštruktúra, aby sa prebytočná energia mohla ukladať a opätovne použiť v potrebnom čase.”

Myslí si, že okrem dlhotrvajúceho zakopávania káblov pod zem, aby sa nemusela odstavovať sieť v prípade prírodných katastrof, je potrebné investovať do lokálnych sebestačných a odolných systémov. “Aby existovalo viac lokálnych zdrojov, ktoré vedia fungovať v prípade výpadku určitej vetvy vedenia.”

Dôležitá je zároveň agregácia a prostredníctvom nej flexibilné riadenie zdrojov v sústave. “Ale nielen pred meračmi, teda veľkokapacitných úložísk, ale aj za meračmi.” P. Simko pripomína, že v energetickom systéme existuje veľa zdrojov za meračmi, no často sa využívajú iba na úsporu nákladov daného lokálneho subjektu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Bytový dom po odpojení od CZT znížil náklady na teplo o 50 %

Bytový dom po odpojení od CZT znížil náklady na teplo o 50 %

Vlastníci bytovky v Spišskej Novej Vsi postavili vlastnú plynovú kotolňu a inštalovali solárne kolektory. Náklady na bývanie sa nezvyšovali už 15 rokov.

Geotermálne vrty predstavujú iba minimálne vplyvy na životné prostredie

Geotermálne vrty predstavujú iba minimálne vplyvy na životné prostredie

Proces povinného EIA hodnotenia týchto zámerov je iba zbytočnou administratívnou záťažou bez reálneho prínosu, tvrdí Michal Mašek zo spoločnosti PW Energy.

Aké dopady má znečistenie ovzdušia na Slovensku? Analytici spočítali úmrtia a náklady

Aké dopady má znečistenie ovzdušia na Slovensku? Analytici spočítali úmrtia a náklady

Znečistenie ovzdušia sa na Slovensku podpisuje pod stovky predčasných úmrtí a náklady v miliardách eur. Pozrite si, aké je znečistenie ovzdušia vo vašom okrese.