VSE
VSE
Belimo 2

Peter Simko: Čím viac biznis modelov v energetike, tým rýchlejší prechod k lokálnym OZE

Ak nebude možné zdroje za meračmi použiť na pomoc sieti, o to vyššie budú potrebné investície a náročnejší prechod ku zelenej energetike, tvrdí šéf spoločnosti Powerex.

Peter Simko: Čím viac biznis modelov v energetike, tým rýchlejší prechod k lokálnym OZE

Foto: Depositphotos

Energetické odvetvie sa otvára novým subjektom, ktoré môžu sieti dodať potrebnú flexibilitu. Nové biznis modely, ktoré umožňuje tzv. zimný energetický balíček, by mali motivovať ďalších účastníkov trhu poskytovať spektrum služieb. Z nich by mali profitovať nielen poskytovatelia, ale aj celá sústava.

Rôzne prístupy ku zvyšovaniu flexibility sietí vo svete priblížil na konferencii SAPI Peter Simko zo spoločnosti Powerex, zabezpečujúcej komplexné softvérové riešenia pre využívanie energetických zdrojov flexibilným spôsobom.

Hlavný zdroj energie v Dánsku predstavujú morské veterné elektrárne. Ich výkon sa počas dňa mení, pričom celková inštalovaná kapacita 5,5 GW spôsobuje výrazné zaťažovanie prenosovej sústavy.

Preto jedným z aplikovaných riešení bolo aj rozdelenie sústavy do menších lokálnych skupín. “To vyvoláva tlak na lokálnych účastníkov v jednotlivých častiach sústavy, aby sa správali tak, že nepozerajú na celú sieť ako celok, ale prispôsobovali fungovanie potrebám v danej lokalite.”

Vyrovnávanie špičky vo Švédsku

Iným príkladom je Švédsko. V krajine pristúpili k rýchlejšiemu prechodu na energeticky náročnejšiu spotrebu, či rozvoju elektromobility, pričom nové investície do posilnenia kapacity distribučnej sústavy sa dlhodobo odkladali.

VIESSMANN

“Viedlo to až k tomu, že v niektorých lokalitách, ako Malmö, Stockholm alebo Göteborg, je problém s pripájaním nových zdrojov do sústavy.” Dôsledkom toho trvá proces pripájania zdrojov ešte dlhšie a navyše sú potrebné opatrenia na uvoľnenie “úzkych” miest v sústave.

Štandardné riešenie, teda posilnenie kapacity, je podľa P. Simka jednoduché. “Vyžaduje však značné investície, trvá istý čas a vyvoláva ďalšie otázky kedy, kde, ako a za akú cenu.” Jedným z riešení môže byť vznik lokálnych energetických systémov, reagujúcich na vývoj v sústave v danej lokalite a podmienkach.

Iným riešením, ktoré si vo Švédsku energetické spoločnosti aj vybrali, je budovanie flexibilného lokálneho trhu, zahŕňajúceho prevádzkovateľov prenosovej a distribučnej sústavy. Zmyslom kooperácie je predchádzanie špičkám v sieti, pričom aj distribučná spoločnosť sa zúčastňuje tohto vyrovnávania cez aktívne poskytovanie služieb flexibility.

“Toto nie je u nás v súčasnosti možné vzhľadom na existujúci regulačný rámec. Takúto možnosť prináša práve zimný energetický balíček,” vysvetľuje P. Simko.

Varovný prst z Kalifornie

Nedávne problémy s výpadkami prúdu v požiarmi sužovanej Kalifornii podľa neho ukazujú, aké je dôležité kvalitné naplánovanie prechodu z existujúceho do ideálneho stavu dekarbonizovanej energetiky. “Ako a kedy odstavovať zdroje, ktoré môžu pomôcť pokryť nedostatky lokálnych zdrojov. A zároveň nie je ešte vybudovaná infraštruktúra, aby sa prebytočná energia mohla ukladať a opätovne použiť v potrebnom čase.”

Myslí si, že okrem dlhotrvajúceho zakopávania káblov pod zem, aby sa nemusela odstavovať sieť v prípade prírodných katastrof, je potrebné investovať do lokálnych sebestačných a odolných systémov. “Aby existovalo viac lokálnych zdrojov, ktoré vedia fungovať v prípade výpadku určitej vetvy vedenia.”

Dôležitá je zároveň agregácia a prostredníctvom nej flexibilné riadenie zdrojov v sústave. “Ale nielen pred meračmi, teda veľkokapacitných úložísk, ale aj za meračmi.” P. Simko pripomína, že v energetickom systéme existuje veľa zdrojov za meračmi, no často sa využívajú iba na úsporu nákladov daného lokálneho subjektu.

 
 

Zostáva vám 50% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jadro, plyn, OZE? Ktorý spôsob výroby elektriny je materiálovo najšetrnejší

Jadro, plyn, OZE? Ktorý spôsob výroby elektriny je materiálovo najšetrnejší

Štúdia porovnáva materiálovú intenzitu jednotlivých technológií podľa hmotnosti surovín, ktoré sú potrebné na výrobu GWh elektriny.

Pribúda hodín, kedy cena elektriny padá do mínusu. Znamená to aj nové príležitosti

Pribúda hodín, kedy cena elektriny padá do mínusu. Znamená to aj nové príležitosti

Záporné ceny elektriny sa od začiatku roka objavili už 256-krát.

Spočítali, aký potenciál má agrovoltika. Solárne panely môžu vyrábať elektrinu aj na poliach

Spočítali, aký potenciál má agrovoltika. Solárne panely môžu vyrábať elektrinu aj na poliach

Pôda zapojená do výroby elektriny je vylúčená z poľnohospodárskych dotácií. Na rozdiel od Česka Slovensko stále nemá pre agrovoltiku legislatívnu úpravu.

X
X
X
X