Flexibilitu siete môžu posilňovať batérie, prečerpávačky, elektrické kotly, či vodík | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Flexibilitu siete môžu posilňovať batérie, prečerpávačky, elektrické kotly či vodík

Elektrické kotly dokážu odoberať prebytočný výkon atómovej, tepelnej elektrárne aj kogeneračnej jednotky.

Flexibilitu siete môžu posilňovať batérie, prečerpávačky, elektrické kotly, či vodík

So zámerom výraznejšieho zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov pri výrobe elektrickej energie sa často zároveň hovorí o flexibilite prenosovej aj distribučnej sústavy. Zvyšovať flexibilitu chce aj prevádzkovateľ prenosovej sústavy na Slovensku.

Čo si pod pojmom flexibilita predstavuje spoločnosť SEPS, priblížil na seminári SAPI “Fotovoltika a OZE v roku 2021” Michal Pokorný, vrchný riaditeľ úseku SED a obchodu v spoločnosti SEPS.

“Flexibilita je pomerne široký pojem. Prevádzkovateľ prenosovej siete ju chápe ako regulačný rozsah zariadenia, ktorý možno nasadzovať podľa našich požiadaviek. Cieľom je zabezpečiť vyrovnanú výkonovú bilanciu medzi výrobou a spotrebou v reálnom čase."

Elektrina je podľa neho zrejme jedinou komoditou na svete, ktorú si nemožno iba tak hocikde odložiť. Je potrebné udržovať v sieti výkonovú rovnováhu a práve tú zabezpečuje flexibilita zdrojov.

Ako už Energie-portal.sk informoval, prevádzkovateľ prenosovej siete pripravuje opatrenia na posilnenie flexibility sústavy. Najväčším problém sú zdroje s premenlivou produkciou – fotovoltika a vietor. “Osobne to vnímam tak, že by sme mali vytvoriť predpoklady k tomu, aby boli investori motivovaní, z väčšej časti pozitívne, z menšej negatívne, k inštalovaniu zariadení, aby svoj diagram vedeli dodržať,” naznačuje M. Pokorný.

VIESSMANN

Inak povedané, ak prevádzkovateľ veternej elektrárne bude mať v pláne vyrobiť v danej hodine ďalšieho dňa určitý objem elektriny, tento musí vedieť dodržať. Alebo prenesie zodpovednosť za odchýlku na iný subjekt.

Flexibilita aj cez elektrokotly, batérie, či vodík

Jedným z riešení, s ktorým počíta aj pripravovaná nová legislatíva v energetike, sú napríklad batériové zásobníky. Rovnakú úlohu akumulátora energie zabezpečujú aj vodné prečerpávacie elektrárne. No riešením môžu byť napríklad aj elektrické kotly.

“V prípade klasických, nie obnoviteľných zdrojov si viem predstaviť elektrokotle, ktoré sa už objavujú napríklad v niektorých atómových elektrárňach. Myslím si, že na elektrokotol je priestor aj v každej tepelnej elektrárni alebo kogeneračnom zariadení tak, aby bolo možné odoberať zo sústavy prebytočný výkon,” myslí si M. Pokorný. 

 
 

Zostáva vám 41% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

EXKLUZÍVNE: Zmeny vo vyhláške o kvalite dodávky tepla od 1. decembra 2022 (konsolidované znenie)

EXKLUZÍVNE: Zmeny vo vyhláške o kvalite dodávky tepla od 1. decembra 2022 (konsolidované znenie)

Prinášame konsolidované znenie Vyhlášky č. 152/2005 Z.z. o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa po zapracovaní novely Vyhlášky č. 379/2022 Z.z.

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Zdaňovanie neočakávaných príjmov má veľa negatívnych dôsledkov a často neprináša cielený výsledok. Vysvetľujeme, čo je windfall tax a ako má fungovať v EÚ.

Inteligentná automatizácia zlepšuje chod prevádzok

Inteligentná automatizácia zlepšuje chod prevádzok

Inteligentný systém dokáže prepojiť všetky oblasti, pracovné procesy sú vďaka tomu jednoduchšie a efektívnejšie.