Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

IEA: Fotovoltika je novým kráľom elektriny, pozor na dostatočnú flexibilnosť sietí

Expanzia a digitalizácia sietí na celom svete si počas nasledujúcej dekády bude vyžadovať podľa odhadu Medzinárodnej energetickej agentúry vyše 400 miliárd dolárov ročne.

IEA: Fotovoltika je novým kráľom elektriny, pozor na dostatočnú flexibilnosť sietí

Elektrické systémy prechádzajú obrovskou transformáciou. Ich podstatnou časťou sú prenosové a distribučné siete, umožňujúce stabilný a bezpečný tok elektriny. S rozvojom obnoviteľných zdrojov rastie tlak na rozširovanie aj “upgradovanie” týchto sietí.

Medzinárodná energetická agentúra počíta, že v nasledujúcej dekáde bude potrebné rozšíriť dĺžku sietí na celom svete v dôsledku rastúceho významu elektriny a zároveň zvyšovania podielu premenlivých zdrojov o 16 miliónov kilometrov. To je o 80 % viac ako v ostatných desiatich rokoch.

Obnoviteľné zdroje spolu s jadrovou energiou vo svete vyrobili vlani po prvýkrát viac elektriny než uhoľné zdroje a tak by to malo pokračovať aj v budúcnosti. Rast zelenej energie ťahajú solárna fotovoltika a veterné elektrárne, najmä vďaka klesajúcim nákladom, značnému potenciálu a politickej podpore.

Nový kráľ elektriny

“Svet vstupuje do novej éry a fotovoltika je novým kráľom elektriny. Pri súčasných politikách expanduje objem vyrobenej elektriny v tomto odvetví na vyše 4 000 TWh počas nasledujúcich dvoch dekád. Solárna energia sa stane hlavným nástrojom pre pokrývanie rastúceho dopytu po elektrine,” uvádza IEA. Silno rastú aj iné nízkouhlíkové technológie, najmä pevninské a morské veterné elektrárne.

Solárna fotovoltika je v súčasnosti najlacnejším novým zdrojom elektriny vo väčšine krajín na svete. Odvetvie má k dispozícii výhodné financovanie projektov, súvisiace s nízkym rizikom v dôsledku priaznivo nastavených politík. Podľa informácií IEA, na základe prieskumu v najväčších trhoch FV odvetvia, sa cena kapitálu pohybuje v priemere na úrovni 3 % v EÚ, pod 4 % v USA a Číne, pod 6 % v Indii.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Benzín a nafta budú obsahovať menej pokročilých biopalív

Benzín a nafta budú obsahovať menej pokročilých biopalív

Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie znižuje povinný podiel biozložky na nasledujúce dva roky.

Regulátor zvažuje dva základné varianty repoweringu existujúcich OZE zdrojov

Regulátor zvažuje dva základné varianty repoweringu existujúcich OZE zdrojov

Podpora pre výrobcov sa už nemá vzťahovať na každú vyprodukovanú megawatthodinu zelenej elektriny. ÚRSO chce podporu naviazať na iný parameter.

ÚRSO investuje do elektronizácie, chce nový informačný systém pre cenové návrhy

ÚRSO investuje do elektronizácie, chce nový informačný systém pre cenové návrhy

Cez novú softvérovú aplikáciu regulátor plánuje manažovať schvaľovanie, ukladanie a publikovanie vybraných cenových návrhov.