Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo

Kalifornia v tme. Za výpadok elektriny pre milióny domácností môžu aj obnoviteľné zdroje

Naplno bežiace klimatizácie v dôsledku rekordných horúčav vyvolali veľký nárast spotreby. Vietor však prestal fúkať a čoraz menej plynových elektrární nestačilo pokryť dopyt.

Kalifornia v tme. Za výpadok elektriny pre milióny domácností môžu aj obnoviteľné zdroje

Foto: depositphotos

Milióny domácností v americkej Kalifornii sa počas rekordných horúčav pred pár dňami ocitli bez elektrickej energie. Štátny prevádzkovateľ prenosovej siete musel zastaviť dodávku v najkritickejšom čase, aby ochránil infraštruktúru pred poškodením.

Dôvodom tzv. „blackoutu“ má byť podľa niektorých názorov nahradzovanie jadra a plynu obnoviteľnými zdrojmi. Kalifornia chce dosiahnuť 60 % výroby elektriny z OZE do roku 2030, pričom niektorí politici volajú po 100 % do roku 2035.

„Ak chcete vedieť, čo nastane v energetike v celej krajine na čele s prezidentom Bidenom, pozrite sa na súčasnú Kaliforniu. Odstraňujú sa zdroje energie, ktoré spoľahlivo fungovali desaťročia a poskytovali cenovo dostupnú energiu,“ uviedol Larry Behrens, riaditeľ spoločnosti Power the Future pre denník The Washington Times.

Odstavovanie fosílnych zdrojov

Je to prvýkrát od roku 2001, čo v Kalifornii museli pristúpiť k vypnutiu prúdu z dôvodu nedostatku elektriny. Prudký nárast odberu spôsobili klimatizačné systémy a ventilátory v dôsledku horúčav.

Podľa Stephena Berbericha zo štátnej spoločnosti prevádzkujúcej sieť (CAISO) ide o súhru viacerých faktorov. V prvom rade znížená produkčná kapacita ako výsledok odstavovania fosílnych zdrojov. Zároveň znížená možnosť dovozu elektriny v prípade náhleho nárastu dopytu.

„Je to veľký problém každý rok. CAISO upozorňuje štát už zhruba desať rokov na to, že pribúda stále viac a viac soláru a je čoraz ťažšie pokrývať špičkový dopyt po západe slnka. Niečo treba robiť,“ myslí si Kenny Stein z Institute for Energy Research.

Obyvatelia Kalifornie pritom platia za elektrinu takmer najviac v celých Spojených štátoch. Rastúcemu podielu obnoviteľných zdrojov však nestíhajú batériové úložiská, ktoré by dokázali naakumulovanú energiu uvoľňovať v kritických momentoch. Takéto riešenie si navyše bude vyžadovať ďalšie miliardy dolárov.

„Štát nič nerobí. Čiastočne aj preto, že by to bolo veľmi drahé. Potrebujete veľa elektriny v batériách alebo zaplatiť niekomu za prevádzku prakticky nečinnej plynovej elektrárne,“ dodáva K. Stein.

Nečakaný výpadok vetra

Dôvodom výpadku dodávky elektriny v jeden augustový víkend bol podľa prevádzkovateľa siete aj nečakaný výpadok veterných elektrární. Tesne pred sobotňajším vrcholiacim dopytom sieť prišla o tisícky MW veternej energie a ocitla sa v deficite. „Ak by fúkal vietor, všetko by bolo v poriadku,“ komentuje Berberich.

Štát by mal podľa neho nájsť spôsob, ako nahradiť odstavené uhoľné a plynové elektrárne. No zdôrazňuje, že tento problém nespôsobili obnoviteľné zdroje.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Bytový dom po odpojení od CZT znížil náklady na teplo o 50 %

Bytový dom po odpojení od CZT znížil náklady na teplo o 50 %

Vlastníci bytovky v Spišskej Novej Vsi postavili vlastnú plynovú kotolňu a inštalovali solárne kolektory. Náklady na bývanie sa nezvyšovali už 15 rokov.

Aké dopady má znečistenie ovzdušia na Slovensku? Analytici spočítali úmrtia a náklady

Aké dopady má znečistenie ovzdušia na Slovensku? Analytici spočítali úmrtia a náklady

Znečistenie ovzdušia sa na Slovensku podpisuje pod stovky predčasných úmrtí a náklady v miliardách eur. Pozrite si, aké je znečistenie ovzdušia vo vašom okrese.

Energetické štítky sa v roku 2021 menia. Čo hovorí legislatíva a aké sú povinnosti obchodníkov?

Energetické štítky sa v roku 2021 menia. Čo hovorí legislatíva a aké sú povinnosti obchodníkov?

Nové energetické štítky sa v roku 2021 vracajú k pôvodnej škále od A po G. Dodávatelia musia ku každému výrobky priložiť energetický štítok so správnymi údajmi, ale aj informačný list.