Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Gazprom opäť priškrtil kohútik tranzitného plynu na Slovensko

Ruský koncern znížil prepravovaný objem cez Ukrajinu o pätinu, viac využíva Nord Stream.

Gazprom opäť priškrtil kohútik tranzitného plynu na Slovensko

Foto: Fotolia

Plynárenská spoločnosť Gazprom znížila objem prepravovaného plynu cez Ukrajinu a Slovensko ďalej do Európy zo 149 mil. kubických metrov na 121 mil. denne, teda o 19 %.

Zároveň od 22. decembra výrazne zvýšila množstvo dodávané cez plynovod Nord Stream v Baltickom mori do západnej Európy o 41 %.

Ukrajinská energetická spoločnosť Naftogaz už získala úvery na nákup plynu za 500 mil. dolárov od Citi banky a Deutsche Bank s garanciou Svetovej banky. To jej umožňuje nakupovať plyn podľa výhodnosti cenových ponúk.

"Tieto financie umožnia Naftogazu zabezpečiť stabilné dodávky plynu ukrajinským spotrebiteľom počas terajšej zimy," cituje agentúra SITA generálneho riaditeľa Naftogazu Andrija Koboljeva.

Gazprom vlani dopravil do Európy rekordný objem vyše 179 miliárd kubických metrov zemného plynu, čo predstavuje medziročný nárast o 12 %. Najväčším odberateľom je Nemecko, kam podľa informácii spoločnosti smerovalo 50 miliárd kubíkov.

Geopolitické hry medzi Ruskom, Ukrajinou a EÚ vyvolali zastavenie toku plynu do Európy cez Ukrajinu v roku 2009, čím sa Slovensko ocitlo bez dodávok takmer dva týždne. Takáto situácia by už hroziť nemala.

"Môžeme konštatovať, že na zimnú sezónu sme pripravení. Občania a firmy môžu byť pokojní. Ak dôjde k nejakým výpadkom dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu, sme pripravení na plynulé zásobovanie," vyjadril sa v decembri minister hospodárstva Peter Žiga.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Nabíjanie elektromobilu v Nemecku je spojené s 10-krát väčším objemom emisií CO2 ako vo Francúzsku, ukázala najnovšia správa Komisie.

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Plynovod medzi Slovenskom a Poľskom prinesie nové možnosti obchodovania so zemným plynom, tvrdí Tomáš Mareček, šéf slovenského prepravcu plynu eustream.