VSE
VSE
Belimo

Fotovoltici píšu ministerstvu. Pre doplatok

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) zaslala minstrovi hospodárstva SR Pavlovi Pavlisovi list, v ktorom ho upozorňujú na vzniknutú situáciu po tom, čo distribučné spoločnosti podľa novely zákona o podpore OZE z októbra 2013 prestali vyplácať doplatok za výrob elektriny z OZE výrobcom, ktorí si nepslnili oznamovaciu povinnosť. Podľa SAPI tým dochádza k možnému porušovaniu zákona v distribučných spoločnostiach, v ktorých kde má ministerstvo nepriamu účasť.

Fotovoltici píšu ministerstvu. Pre doplatok

Flickr

Týkať sa to má spoločností Západoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika Holding, v ktorých má ministerstvo 51 % vlastnícky podiel. Tieto spoločnosti sú 100 % vlastníkom regionálnych distribučných spoločností (RDS) Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská energetika – Distribúcia a Východoslovenská distribučná. Práve tieto spoločnosti podľa SAPI porušujú zákony.

Distribušky v posledných troch týždňoch rozosielajú výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov alebo vysokoúčinnej kombinovanej výroby listy s oznámením o strate podpory na rok 2015. Tá sa týka ustanovení novely zákona o OZE, § 4 ods. 3. „Žiaľ, zo strany RDS dochádza k nesprávnemu pochopeniu a šikanóznemu naplneniu tohto ustanovenia. Okrem iného, uvedeného nižšie, RDS svojimi listami oslovujú aj výrobcov, ktorí si dokázateľne splnili svoje povinnosti voči distribučným spoločnostiam, čo vzbudzuje podozrenie, že tu nejde iba o snahu striktne dodržiavať znenie zákona (navyše zle pochopeného), ale o pokus destabilizovať celé odvetvie obnoviteľných zdrojov,“ uviedol Pavel Šimon, zastupujúci riaditeľ SAPI.

Podľa Šimona sa na asociáciu obrátili stovky výrobcov z celého Slovenska, ktorí sú postihnutí týmto ustanovením zaákona. „Mnohí z nich sú značne vystresovaní, nakoľko na majú svoje výrobne elektriny úvery. Na tieto úvery často ručia rodinnými domami, svojimi firmami a podobne,“ priblížil.

SAPI preto žiada ministra, aby rezort celú situáciu preveril. „Chceli by sme požiadať, aby ministerstvo hospodárstva na celú záležitosť pozrelo. Aj ako subjekt, ktorý, i keď nepriamo, je do kauzy zatiahnutý. Súčasne by sme chceli ukázať, že táto situácia je pre množstvo podnikateľských subjektov likvidačná a sú ohrozené tisíce pracovných miest, nie len priamo pri výrobe elektriny z OZE a KVET ale aj v materských spoločnostiach. Ako príklady by sme mohli uviesť pílu pri Levoči, kde je ohrozených 50 zamestnancov samotnej píly, alebo mnohé poľnohospodárske družstvá vlastniace bioplynovú stanicu. Situácia sa priamo dotýka aj množstva bánk, ktoré tieto výrobne elektriny úverovali a teraz výrobcom hrozí, že nebudú vedieť splácať tieto úvery,“ uzatvára SAPI.

Rozbor právneho stavu (úplné znenie)

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
kauza doplatok

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Protimonopolný úrad vidí možný kartel pri dodávke fotovoltiky. Spustil konanie

Protimonopolný úrad vidí možný kartel pri dodávke fotovoltiky. Spustil konanie

Podozrenia sa týkajú projektu financovaného z eurofondov.

Plán obnovy v energetike naberá sklz. Jedna výzva mešká už rok

Plán obnovy v energetike naberá sklz. Jedna výzva mešká už rok

Ďalšie výzvy už rezort hospodárstva otvoril, ale stále nie sú vyhodnotené.

LNG tankery budú platiť za CO2 emisie. Cena plynu v EÚ môže vzrásť

LNG tankery budú platiť za CO2 emisie. Cena plynu v EÚ môže vzrásť

Od začiatku roka sa povinnosť nakupovať emisné kvóty vzťahuje aj na námornú dopravu. Zvýšené náklady sa prenesú do cien plynu.