VSDS
VSDS
INNOGY

Výrobcovia z OZE môžu prísť o doplatok. Kvôli byrokracii

Viacerým výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov hrozí, že si budúci rok nebudú môcť uplatniť právo na na doplatok za výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Vláda totiž v novele zákona o podpore OZE na jeseň minulého roku zaviedla túto prísnu sankciu za nesplnenie oznamovacej povinnosti výrobcu voči ÚRSO a distribučnej spoločnosti, ktorá predtým sankcionovaná nebola. Viacerí výrobcovia si nenápadnú zmenu paragrafového znenia nevšimli. Distribučné spoločnosti podľa našich informácií v týchto dňoch informujú výrobcov o zastavení ich podpory.

Výrobcovia z OZE môžu prísť o doplatok. Kvôli byrokracii

Fotolia

Pôvodné znenie zákona o OZE určovalo, že výrobca elektriny, ktorý má právo na podporu, stratí právo na časť podpory – konkrétne odber vyrobenej elektriny prevádzkovateľom – ak si nesplní dve zo štyroch stanovených povinnosti: ak nepredloží prevádzkovateľovi regionálnej distribučnej sústavy potvrdenie o pôvode elektriny z OZE alebo VÚ KVET na nasledujúci kalendárny rok, alebo ak neoznámi prevádzkovateľovi regionálnej distribučnej sústavy predpokladanú charakteristiku svojej dodávky (ak celkový inštalovaný výkon zariadenia je väčší ako 1 MW).

Novelou zákona z októbra 2013 (§ 4 odst. 3) sa však sprísnila nielen sankcia za nesplnenie dvoch povinností, ale pribudli k nim však ďalšie dve. Po novom tak výrobca stratí nielen časť podpory, ktorá sa týkala odberu elektriny prevádzkovateľom regionálnej distribučnej sústavy, do ktorej je zariadenie výrobcu elektriny pripojené za cenu elektriny na straty, ale aj ďalšiu časť podpory, ktorou je doplatok (de facto dotácia za „drahšiu“ vyrobenú elektrinu – pozn. red.).

Najdôležitejšou zmenou však je tá, že obe sankcie sa rozšírili aj na ďalšie dve povinnosti pre výrobcu, ktoré predtým trestané neboli. V prvej musí výrobca oznámiť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a prevádzkovateľovi regionálnej distribučnej sústavy uplatnenie podpory odberom a doplatkom, vrátane predpokladaného množstva dodanej elektriny, vždy k 15. augustu na nasledujúci kalendárny rok (pri zariadeniach výrobcu elektriny uvedených do prevádzky po 15. auguste je výrobca elektriny povinný informovať prevádzkovateľa regionálnej distribučnej sústavy o využití práva podľa odseku 1 najneskôr 30 dní pred uvedením zariadenia výrobcu elektriny do prevádzky). Druhou povinnosťou je vrátiť prevádzkovateľovi regionálnej distribučnej sústavy doplatok, ktorý mu bol vyplatený v rozpore s podmienkami podpory.


Minianketa

Miniaplikace

Fotovoltici kritizujú prísne rozhodnutie

Podľa Pavla Šimona zo združenia SAPI je sprísnenie sankcie zo žiadnej až na stratu dotácie veľmi prísne. „Ide o šikanovanie výrobcu,“ uviedol pre Energie-portal.sk zastupujúci riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu. Na blížiaci sa termín pre splnenie novej povinnosti výrobcov upozornila podľa Šimona len spoločnosť Západoslovenská distribučná. Tá informáciu nepotvrdila, ani nepoprela.

Západoslovenská distribučná preverila, či si výrobcovia elektriny s právom na podporu splnili všetky zákonné povinnosti. Preto sme komunikovali v tejto veci aj s ÚRSO a v súčasnosti informujeme dotknutých výrobcov. Všetky podklady nevyhnutné pre výpočet tarify za prevádzkovanie systému, v ktorej je reflektovaná aj podpora OZE a VÚ KVET, na rok 2015 (vrátane výrobcov s právom na podporu, ktorí majú nárok na podporu na rok 2015 a ktorí stratili nárok na podporu na rok 2015), sme predložili na ÚRSO. Vydanie rozhodnutia o určení tarify za prevádzkovanie systému na rok 2015 je v kompetencii ÚRSO,“ uviedla Michaela Dobošová, hovorkyňa spoločnosti.

Podľa Šimona si väčšina výrobcov povinnosť podľa zákona splnila, pretože začiatkom roka s distribučnými spoločnosťami uzatvárali nové zmluvy, ktorých súčasťou bol aj plán výroby. „Napriek tomu distribučky zmluvu ako doklad neakceptujú,“ uviedol. Suma, o ktorú výrobcovia môžu prísť, nie je malá. Pavel Šimon odhaduje, že u výrobcu elektriny zo slnka, ktorý má zdroj s výkonom 1 megawatt, môže ísť približne o 425-tisíc eur, bioplynová stanica s podobným výkonom dokonca o milión eur. „Dohromady zatiaľ vieme o zdrojoch, ktoré prídu o 80 miliónov eur, čo je neuveriteľné poškodenie producentov energie,“ uviedol.

VSD a ÚRSO: Čísla zatiaľ nemáme, povinnosti si má sledovať výrobca

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
kauza doplatok

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Zastavenie dodávok plynu z Ruska reálne hrozí, pripúšťa minister hospodárstva

Zastavenie dodávok plynu z Ruska reálne hrozí, pripúšťa minister hospodárstva

Budeme musieť použiť všetky opatrenia, na ktorých sme desať rokov pracovali, upozorňuje Peter Žiga.

Ak budú malé OZE vytláčať zemný plyn, kvalitu ovzdušia to môže aj zhoršiť, varuje SPNZ

Ak budú malé OZE vytláčať zemný plyn, kvalitu ovzdušia to môže aj zhoršiť, varuje SPNZ

Nahrádzanie nízkoemisného zemného plynu obnoviteľnými zdrojmi je z pohľadu hodnoty za peniaze neefektívna, tvrdí Slovenský plynárenský a naftový zväz.

Inštaláciu lokálneho zdroja brzdí zbytočná byrokracia

Inštaláciu lokálneho zdroja brzdí zbytočná byrokracia

Nie vždy sa na strechu budovy vojde fotovoltická elektráreň s požadovaným výkonom, prekážkou je aj zdĺhavý administratívny proces v distribučných spoločnostiach.