INNOGY
DTE
INNOGY

Európsky zelený dohovor môže ísť na vedľajšiu koľaj. EÚ rieši ekonomické problémy

Klimatický samit COP 26 v Glasgowe sa odkladá a Brusel bude čoraz ťažšie presviedčať členské štáty o „zelených“ prioritách.

Európsky zelený dohovor môže ísť na vedľajšiu koľaj. EÚ rieši ekonomické problémy

Foto: depositphotos

Ešte pred niečo vyše mesiacom bol dominantnou témou v Bruseli plán ako spraviť z Európy prvý uhlíkovo neutrálny kontinent na svete do roku 2050. Slová ako „green deal“, „uhlíková neutralita“, či „klimatický zákon“ však vystriedali výzvy Európskej komisie na zvýšenie solidarity v očakávaní celosvetovej ekonomickej recesie a príprava záchranných balíkov pre ekonomiku.

EÚ sa chystala na odsúhlasenie cieľa zníženia emisií o 50-55 % do roku 2030. To sa malo stať ešte pred novembrovým konaním klimatickej konferencie COP 26 v Glasgowe. Samit sa však odložil a s ním Brusel stratil páku na poháňanie členských krajín, ktoré sa len nerady vzdávajú vlastných predstáv o ekologizácii energetiky, či priemyslu.

Výhrady dlhodobo prezentujú najmä Česko a Poľsko, kde dominantnú úlohu v energetike hrá stále uhlie. Proti pokračovaniu „green dealu“ vystúpil už pred pár týždňami český premiér Andrej Babiš, ktorý má námietky aj voči postoju EK k atómovej energii. Poľská vláda zase volá po zrušení európskeho systému s emisnými povolenkami od budúceho roka, alebo aspoň po vyradení krajiny z tohto mechanizmu.

„Neschopnosť vysporiadať sa s klimatickou krízou nepomôže vyriešeniu koronavírusu. Preto tí, ktorí používajú túto skratku proti ekologickému dohovoru sa nesprávajú zodpovedne,“ myslí si Pascal Salin, francúzsky europoslanec.

„Po vyvrcholení tejto krízy a nutnosti zrýchlenia zotavovania ekonomiky budeme stáť na križovatke. Akékoľvek investície do infraštruktúry budú musieť byť v súlade s klimatickou témou,“ povedal P. Canton pre Euractiv.com. Podľa neho je táto kríza príležitosťou pre riešenia v súlade s klimatickou politikou.

EK je stále ambiciózna

Európska komisia, zdá sa, zatiaľ veľmi nepripúšťa možnosť ústupu zo svojich ambícií. Aspoň pokiaľ ide o deklarácie na verejnosti.

„Európska komisia nepoľaví z úsilia pripraviť ambiciózny COP 26. Schválili sme kľúčovú európsku legislatívu pre plnenie existujúcich klimatických a energetických cieľov pre rok 2030. V dlhodobom horizonte sme sa zaviazali ku klimatickej neutralite do roku 2050 a navrhli sme klimatický zákon, ktorý umožní, aby sa tieto ciele stali právne záväznými. Aj napriek náročným okolnostiam začali legislatívne práce na tomto návrhu,“ uviedol Frans Timmermans, podpredseda EK zodpovedný za Európsku zelenú dohodu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Priznanie eko-aktivistu: Ospravedlňujem sa za klimatickú paniku

Priznanie eko-aktivistu: Ospravedlňujem sa za klimatickú paniku

Cítim povinnosť ospravedlniť sa za to, ako veľmi sme my environmentalisti zavádzali verejnosť, kajá sa Michael Shellenberger a vydáva knihu o škodlivom alarmizme.

Pozvánka. Konferencia Spoločná energetická politika EÚ a energetická bezpečnosť Slovenska

Pozvánka. Konferencia Spoločná energetická politika EÚ a energetická bezpečnosť Slovenska

Bratislava – Ako nájsť lepšie riešenia pre rozvoj energetického sektora Slovenskej republiky, regionálnej spolupráce v energetike, či ako posilniť energetickú bezpečnosť Slovenska, susedných krajín či Európskej únie. Asi takto možno zhrnúť kľúčové témy už šiestej medzinárodnej konferencie - Spoločná energetická politika EÚ a energetická bezpečnosť Slovenska, ktorej mediálnym partnerom je i mesačník Energo.

Stĺpček. Je jadrová energia nebezpečná? Odlišujme mýty od faktov

Stĺpček. Je jadrová energia nebezpečná? Odlišujme mýty od faktov

Nemecká protijadrová stratégia má vplyv na viac ako tisíc predčasných úmrtí ročne.