Európska komisia predstavila 11. decembra 2019 The European Green Deal (Európsky ekologický dohovor – „EED“). EED obsahuje akýsi plán, prostredníctvom ktorého by sa mal dosiahnuť veľmi ambiciózny cieľ – stať sa do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete. Akým spôsobom sa to má dosiahnuť? Článok vyšiel v prílohe pre energetiku ENERGO mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/02.
Komplexný prístup
Na otázku, akým spôsobom sa má dosiahnuť tento ambiciózny cieľ, nachádzame odpovede v EED prostredníctvom opatrení, ktoré sa dotýkajú mnohých oblastí. Počnúc znižovaním emisií z dopravy, cez oblasti priemyslu, výroby, spotreby, plošnej infraštruktúry, potravinárstva, poľnohospodárstva, výstavby, zdaňovania a sociálnych dávok.
Oblasť emisií skleníkových plynov
Z oblasti znižovania emisií skleníkových plynov sa vytýčil nový cieľ, a to dosiahnutie uhlíkovej neutrality v roku 2050.1 Na dosiahnutie tohto cieľu predloží Komisia do marca 2020 prvý európsky právny predpis v oblasti klímy, ktorý by sa mal stať právne záväzným. Tým sa legislatívne zakotví cieľ klimatickej neutrality do roku 2050.
Od roku 1990 do roku 2018 EÚ znížila emisie skleníkových plynov o 23 %. Ďalším cieľom, ktorý by mal byť súčasťou právneho predpisu, je zníženie emisií skleníkových plynov do konca roka 2030 aspoň na 50 až 55 % v porovnaní s rokom 1990.
Opatrenia na dosiahnutie týchto cieľov sa dotýkajú rôznych odvetví hospodárstva. V oblasti energetiky tvorí výroba a využívanie energie celkovo viac ako 75 % emisií skleníkových plynov a opatrením na zníženie emisií skleníkových plynov je dekarbonizácia sektoru energetiky. 40 % našej spotreby energie pripadá na budovy a možným riešením je renovácia budov s cieľom pomôcť ľuďom znížiť ich účty za energiu a zredukovať spotrebu energie.
Keďže doprava predstavuje až 25 % všetkých emisií skleníkových plynov v EÚ, EED navrhuje znížiť emisie skleníkových plynov z dopravy až o 90 %, a to najmä zavádzaním ekologickejších, lacnejších a zdravších foriem súkromnej a verejnej dopravy.
Napríklad podstatná časť (až 75 %) vnútrozemskej nákladnej cestnej dopravy sa realizuje po cestách, a preto bude prvoradé, aby sa presunula na železnice a vnútrozemské vodné cesty. V prípade vozidiel so spaľovacím motorom navrhne Komisia prísnejšie normy pre emisie látok znečisťujúcich ovzdušie.
Oblasť poľnohospodárstva
Z oblasti poľnohospodárstva sa predstavila nová stratégia s pútavým názvom „z farmy na stôl“. Vo všeobecnosti výroba potravín spôsobuje znečistenie ovzdušia, vody a pôdy, prispieva k strate biodiverzity a zmene klímy a spotrebúva nadmerné množstvo prírodných zdrojov a taktiež sa vyrobenými potravinami plytvá.
Opatrenia z dielne tejto stratégie by mali najmä podstatne obmedziť používanie chemických pesticídov a riziká spojené s ich používaním, ako aj používanie hnojív a antibiotík. Komisia na základe dialógu so zainteresovanými stranami určí opatrenia, ktoré sú potrebné na dosiahnutie tohto obmedzenia a ktoré budú zahŕňať aj legislatívne opatrenia.
Stratégia „z farmy na stôl“ by mala napomôcť udržateľnej spotrebe potravín a podporovať cenovo dostupné zdravé potraviny pre všetkých. V neposlednom rade stratégia „z farmy na stôl“ bude obsahovať aj návrhy na zlepšenie postavenia poľnohospodárov v hodnotovom reťazci.
Zachovanie a obnova ekosystémov a biodiverzity
Narúšanie biodiverzity je spôsobené predovšetkým zmenami v spôsobe využívania pôdy a mora, priamym využívaním prírodných zdrojov a zmenou klímy ako tretím najvýznamnejším faktorom straty biodiverzity. Na zastavenie straty biodiverzity Komisia predloží do marca 2020 stratégiu biodiverzity, pričom v súvislosti s ňou sa v roku 2021 prijmú konkrétne opatrenia.
Stratégia biodiverzity by mohla zahŕňať ciele, ako je napríklad zvýšenie plochy chránených pôd a morských oblastí bohatých na biodiverzitu vychádzajúc zo sústavy Natura 2000.
V súvislosti s členskými štátmi EÚ by sa mala posilniť cezhraničná spolupráca s cieľom účinnejšie chrániť a obnoviť oblasti, ktoré sú zahrnuté do sústavy Natura 2000. Komisia určí, ktoré legislatívne opatrenia by pomohli členským štátom zlepšiť a obnoviť poškodené ekosystémy.
Samotné nové opatrenia v EED však na dosiahnutie cieľov nepostačia, a preto Komisia bude spolupracovať s členskými štátmi na zintenzívnení úsilia EÚ o presadzovanie a účinné vykonávanie existujúcej legislatívy a politík nadväzujúcich na EED.
1 Uhlíková neutralita znamená dosiahnuť rovnováhu medzi emisiami uhlíka a ich pohlcovaním z atmosféry do takzvaných uhlíkových zachytávačov. Za zachytávače uhlíka možno považovať všetky prírodné alebo umelo vytvorené systémy, ktoré pohlcujú viac uhlíka, ako ho vyprodukujú. Napríklad pôda, lesy a oceány.
Mgr. Timea Tóthová
Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s.r.o.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.