Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

EÚ zvažuje cezhraničnú uhlíkovú daň

Ak sa udržia súčasné politiky a naplnia ciele Parížskej dohody, náklady na emisné povolenky budú v Európe najvyššie na svete.

EÚ zvažuje cezhraničnú uhlíkovú daň

Foto: Photodune

Ak sa nepodarí vytvoriť celosvetový trh s emisnými povolenkami (EÚ, USA, Čína), cena CO2 by mala ostať zhruba rovnaká v období rokov 2030 – 2050 na úrovni 70 – 80 dolárov za tonu v USA, 90-100 USD v EÚ a 20 – 35 USD v Číne. Práve v Európe budú v prípade zachovania súčasných politík a naplnení cieľov z Paríža náklady na oxid uhličitý najvyššie. Podstatná časť nárastu ceny sa udeje ešte pred rokom 2030.

Model vedcov z MIT pre scenár ambicióznejších klimatických politík predpokladá zavedenie jednotného svetového trhu s CO2 po roku 2030. V takom prípade sa globálna cena povoleniek môže vyšplhať do roku 2050 na 200 dolárov za tonu. Zatiaľ čo v EÚ a USA by bol nárast “iba” pokračovaním dovtedajšieho zvyšovania, Čína by zaznamenala výrazný skok zo 17 USD v roku 2030 na 119 USD už v roku 2035.

Cezhraničná uhlíková daň

Aj preto sa Čína neponáhľa s implementáciou záväzkov Parížskej dohody. Zároveň odmieta najnovšiu snahu EÚ o zavedenie “uhlíkovej cezhraničnej dane”, ktorá by predražovala import zahraničných produktov na európsky trh. Čína to označuje za klimatický protekcionizmus. Novú daň chce zaviesť EÚ z dôvodu “ochrany európskych firiem pred neférovou konkurenciou zvýšením nákladov pre produkty z krajín nepodnikajúcich dostatočné kroky proti klimatickej zmene.”

Graf: Predpoklad vývoja ceny CO2 podľa dvoch scenárov klimatických politík

Zdroj: MIT Energy Initiative

Podľa vyhlásení z Číny takáto daň, spolu s rozhodnutím USA odstúpiť od Parížskej dohody, vážne naruší medzinárodné snahy. “Musíme zabrániť tomu, aby protekcionizmus poškodzoval očakávania rastu vo svete a ochotu krajín bojovať spolu proti klimatickej zmene,” cituje agentúra Reuters Zhao Yingmina, zástupcu čínskeho ministra pre životné prostredie.

Novú daň by privítali európski oceliari, avšak zástupcovia ostatných priemyselných odvetví sa obávajú odvetných obchodných opatrení. Daň by s veľkou pravdepodobnosťou viedla ku zvýšeniu cien čínskych výrobkov v Európe. Podľa Pekingu by to bolo porušením hlavného princípu Parížskej dohody, podľa ktorého bohatšie krajiny majú niesť väčšiu zodpovednosť za znižovanie emisií.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Slovenské elektrárne sú pripravené zavážať jadrové palivo do reaktora hneď, ako povolenia nadobudnú právoplatnosť. Minister Sulík očakáva námietky z Rakúska.

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Energetická efektívnosť je o ekonomike aj životnom prostredí, zhodli sa šéfovia Mondi SCP, OFZ a Slovnaftu. S ministrom hospodárstva podpísali dohodu o znížení spotreby elektriny.

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Na účte Envirofondu sa nakopilo už 826 miliónov eur z predaja emisných kvót. Ministerstvo hospodárstva ich chce využiť pre priemysel a na spolufinancovanie podpory pre obnoviteľné zdroje, envirorezort zatiaľ nevie.