Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Európske firmy vlani vyprodukovali menej emisií ako pred pandémiou. Slovensko vybočuje

Ak však očistíme slovenských producentov emisií o jeden veľký podnik a jeho dcérsku firmu, tak na Slovensku klesli emisie v porovnaní s rokom 2019 o takmer päť percent.

emisie skleníkových plynov

Foto: Energie-portal.sk

Hoci vlani emisie v Európe v porovnaní s pandemickým rokom 2020 vzrástli, stále sa zatiaľ nachádzajú mierne pod úrovňami spred pandémie. Výnimku predstavuje Slovensko, kde boli v roku 2021 vyprodukované emisie vyššie oproti obdobiu spred pandémie, čím vyčnievame z celoeurópskeho trendu, uvádzajú analytici z úseku meny, štatistiky a výskumu v rámci Národnej banky Slovenska.

Zároveň však dodávajú, že ak odhliadneme od príspevku jedného významného hráča v oceliarskom priemysle, zvyšok ekonomiky sa v oblasti emisií hýbe rovnakým smerom, ako aj zvyšok Európy.

V predchádzajúcich rokoch boli ťahúňmi najmä dva sektory

Analytici pripomínajú, že na celoeurópskej úrovni sme pozorovali v rokoch 2018 až 2020 plynulý a výrazný pokles vyprodukovaných emisií. Išlo najmä o pokles v sektore spaľovania palív v európskych elektrárňach. Nástupom pandémie v roku 2020 sa však pridal aj letecký priemysel, keďže v tomto čase bola výrazne obmedzená doprava a mobilita.

Po roku 2020 sme však zaznamenali vo väčšine krajín EÚ ETS opätovne mierny nárast emisií. Z poklesu sa postupne vracia celková úroveň emisií v sektore spaľovania, pričom nárast pozorujeme pri väčšine veľkých ekonomík, ako je Nemecko, Španielsko či Taliansko.

Napriek tomu však treba zdôrazniť, že väčšina krajín doposiaľ zostala pod úrovňou v roku 2019. V krajinách EÚ ETS bol priemerný pokles oproti roku 2019 na úrovni viac než 10 %. Jedinou krajinou, ktorá predstavuje v tomto smere výnimku, je práve Slovensko.

Po náročnom období oceliarní došlo opäť k obratu

Slovensko v rokoch 2019 a 2020 zaznamenalo pokles emisií. Pokles v roku 2019 bol ťahaný najmä spoločnosťou US Steel Košice (USS KE) a jej dcérskou spoločnosťou Ferroenergy, teda najväčšími producentmi emisií oxidu uhličitého u nás. K tomuto vývoju však významnou mierou prispeli aj podniky Duslo Šaľa a elektráreň Vojany.

„V roku 2020 prišla pandémia a k poklesu emisií o takmer 9 %, okrem veľkých hráčov, výrazne prispela aj skupina ostatných, menších znečisťovateľov,“ pripomínajú analytici s tým, že prudký nárast odovzdaných emisných kvót bol v roku 2021 takmer čisto na vrub USS KE a FE.

Pri väčšine ostatných subjektov došlo k stagnácii vyprodukovaných emisií, prípadne iba veľmi miernemu medziročnému nárastu. USS KE spolu s Ferroenergy v roku 2021 vytvorili viac ako 43 % emisií v rámci EÚ ETS na Slovensku.

Tieto dva podniky zaznamenali vrchol tržieb v roku 2018, čo sa odzrkadlilo aj na odovzdaných emisných kvótach. „Následné náročné obdobie odvetvia oceliarní spôsobilo poklesy produkcie, a tým aj tržieb v rokoch 2019 a 2020. Tie sa automaticky prejavili aj na znižovaní produkcie emisií,“ dodávajú analytici.

Vlani však opäť došlo k obratu. Košický podnik zaznamenal obrovský dopyt, čo sa opäť prejavilo na vyprodukovaných emisiách. „Medziročný rast odovzdaných emisných kvót o takmer 36 % potiahol celkové emisie na Slovensku nad úroveň pred pandémiou a spôsobil nadpriemerný rast emisií v porovnaní s krajinami EÚ ETS,“ uvádzajú analytici.

Dlhodobý návrat k úrovniam spred pandémie by nemal nastať

Ak však očistíme slovenských producentov emisií o košický podnik, vidíme zmenu vývoja, keďže v tomto prípade klesli emisie na Slovensku v porovnaní s rokom 2019 o takmer 5 %.

 
 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemecko chce položiť základy kľúčovej vodíkovej infraštruktúry počas najbližších ôsmich rokov.

Chcú využiť odpadové teplo z Mochoviec. Čo by išlo do vzduchu, má vykurovať byty

Chcú využiť odpadové teplo z Mochoviec. Čo by išlo do vzduchu, má vykurovať byty

Teplo z jadrovej elektrárne by malo nahradiť výrobu tepla z biomasy.

Chcú na Slovensku vybudovať štyri reaktory. Briti podpísali dohody

Chcú na Slovensku vybudovať štyri reaktory. Briti podpísali dohody

Spoločnosť newcleo dnes oznámila podpis dvoch rámcových dohôd s poprednými slovenskými jadrovými spoločnosťami JAVYS a VUJE.

X
X
X
X