Eugen Jurzyca: Na problémy v energetike treba reagovať rozumom, nie emóciami | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Eugen Jurzyca: Na problémy v energetike treba reagovať rozumom, nie emóciami

Poslanci Európskeho parlamentu hovorili o hlavných výzvach pre Slovensko v oblasti energetiky a využívania obnoviteľných zdrojov energie.

Eugen Jurzyca

Eugen Jurzyca / Foto: Energie-portal.sk

V tomto článku Eugen Jurzyca a Martin Hojsík hovoria:

  • aké výzvy čakajú na Slovensko v oblasti energetiky,
  • v akých oblastiach Slovensko vyniká,
  • aké sú nové príležitosti pre Slovensko,
  • prečo treba rozbehnúť regionálne energetické plánovanie,
  • ktorá slovenská firma je dôkazom toho, že geotermálna energia na Slovensku má potenciál.

Europoslanci Eugen Jurzyca (SaS, ECR) a Martin Hojsík (PS, Renew Europe) na druhom národnom parlamentnom seminári „Čistá energia pre všetkých Európanov a národné energeticko-klimatické plány – perspektívy obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku“ predstavili výzvy aj potenciál obnoviteľných zdrojov nielen pre Slovensko, ale aj pre Európu ako celok.

E. Jurzyca verí, že je nutné reagovať na klimatické zmeny, dôležité je však dbať aj v tejto oblasti na efektívnosť.

 „Majme v hlave fiškálnu neutralitu týchto opatrení. Nehovorím, že sa nemôže zvýšiť podiel verejných financií na HDP. Hovorím to, že súčasne ako zavádzame nové projekty, ktoré budú financované z verejných financií, tak majme odvahu odstrihávať tie, ktoré nie sú efektívne, inak nebude dosť peňazí,“ zdôrazňuje.

Dôležité sú analýzy hodnoty za peniaze

Podľa europoslanca je pre ľudstvo kľúčom k správnemu rozhodnutiu lepšie meranie výsledkov. „To znamená, ak dáme niekde peniaze, merajme, ako sa dostávame k cieľom, ktoré sme si stanovili,“ vysvetľuje.

Zároveň dodáva, že by sme mali hovoriť pravdu o tom, aké sú tieto opatrenia v skutočnosti nákladné. Teda to, že sa vyplatia z dlhodobého hľadiska, ale zároveň vygenerujú krátkodobé náklady.

Ďalším dôležitým predpokladom je podľa E. Jurzycu transparentnosť a analýzy hodnoty za peniaze. „Myslím si, že Slovensko je v tomto o krok vpredu v porovnaní s tým, čo vidím. A to dokonca aj v Európskej únii,“ zdôrazňuje.

Je teda presvedčený, že politiky treba analyzovať. „Ja som sa Komisie opýtal otázku, či sú naozaj elektromobily čisté oproti spaľovacím motorom, a či má Komisia nejakú analýzu,“ vysvetľuje.

Komisia odpovedala, že možno pripraví analýzu pred rokom 2023. „Pri takýchto veľkých rozhodnutiach podľa mňa takéto analýzy treba mať, aby sme nestrieľali bez mierenia,“ dodáva.

Emócie dajme bokom

Riešenia problémov by podľa neho mali byť založené viac na rozume než na emóciách. Aj v tejto oblasti vidí stále veľké riziká.

„Narazil som na informáciu, že z hľadiska emisií CO2 je naftový motor lepší než benzínový motor. Ale súčasne naftový motor vypúšťa karcinogénne látky – toto sú veci, ktoré naozaj potrebujú Excel, potrebujú rátanie a rátanie. Toto nevyriešime emóciami,“ zdôrazňuje E. Jurzyca.

Europoslanec pripomína, že životné prostredie je globálny verejný statok. Podľa E. Jurzycu je teda legitímna globálna akcia. Je presvedčený, že vyspelý svet je na dobrej trajektórii, horšie je však na tom rozvojová časť sveta.

„Viem si tam predstaviť nejakú úpravu na hraniciach. Naša strana mala v programe pre eurovoľby, že chceme zmluvy o voľnom obchode s demokratickými krajinami,“ vysvetľuje.

Znížme dotácie na ťažbu fosílnych palív

Podľa europoslanca je tiež dôležité pridržiavať sa princípu znečisťovateľ platí. Pripomína, že v dnešnom svete je však veľa výnimiek z tohto princípu.

Ide napríklad o fosílne palivá. „Nielenže ich niekde nezdaňujeme, ale ešte sú aj dotované. Myslím, že podľa OECD je efektívna daňová záťaž nula v tejto oblasti, čo nie je určite dobré,“ hovorí.

Riešenie vidí v nižších dotáciách na ťažbu fosílnych palív, relevantnom výskume naviazanom na výsledky a meranie, znížení dotácií do neefektívnych projektov, hodnotení projektov a politík cez princípy hodnoty za peniaze či zvýšení priestoru pre trhové riešenia v zahraničí.

Musíme zvýšiť ambície, tvrdí M. Hojsík

 „Som veľmi rád, že nová Komisia pod vedením Ursuly von der Leyen považuje ochranu klímy a životného prostredia za hlavnú prioritu,“ zdôrazňuje M. Hojsík.

Podľa najnovších informácií je cieľom dosiahnuť zníženie emisií oxidu uhličitého o 50 % do 2030, pričom v najbližších rokoch sa má tento cieľ zmeniť na 55 %. Tieto čísla podľa M. Hojsíka potvrdzujú aj závery IPCC.

To znamená, že aj nízkouhlíkový plán pre Slovensko bude musieť zvýšiť svoje ambície. „Mínus 40 % je fajn, ale nebude to postačovať,“ zdôrazňuje.

Prichádzajú nové príležitosti

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

Užívatelia budú za odber aj dodávku do sústavy na jednom mieste platiť iba raz.

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Európa vraj prichádza o cenovú konkurencieschopnosť v mnohých oblastiach, obzvlášť pri nákladoch na elektrinu a plyn. Môže to ohroziť transformáciu priemyslu.

Zdania výrobcov elektriny. Vláda schválila cenové stropy

Zdania výrobcov elektriny. Vláda schválila cenové stropy

Mimoriadny odvod sa má vzťahovať už na obdobie od 1. decembra. Zákon smeruje do NR SR v skrátenom konaní.