Výmenu zastaraných zdrojov vykurovania za efektívnejšie a menej znečisťujúce kotly chce envirorezort podporiť v rámci komplexného projektu, ktorý bude zameraný na rodinné domy.
Nevhodné a zastarané kotly, pece, kachle a ďalšie zdroje vykurovania na tuhé palivo na Slovensku využíva zhruba 110 000 domácností. Tieto zariadenia sú pritom hlavným zdrojom znečistenia ovzdušia tuhými časticami, ktoré ročne zodpovedá za približne 1 600 úmrtí a kvôli ktorému Slovensko aktuálne čelí žalobe Európskej komisie.
Výmenu najviac znečisťujúcich zdrojov vykurovania v domácnostiach mali podporiť tzv. kotlíkové dotácie, o ktorých sa na Slovensku hovorí už niekoľko rokov. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) ich v roku 2018 zaradilo medzi priority svojej Envirostratégie 2030 a o rok neskôr presadilo, aby mohli byť financované z eurofondov.
Domácnosti, ktoré sa rozhodnú vymeniť svoj zastaraný zdroj vykurovania na tuhé palivo za efektívnejší kotol na zemný plyn, si podľa pôvodného zámeru MŽP SR mali rozdeliť 35 000 eur. Ministerstvo odhadovalo, že príspevok na nový plynový kotol takto získa okolo 10 000 slovenských domácností.
Na jeseň 2019 envirorezort následne vyhlásil výzvu, prostredníctvom ktorej sa malo rozhodnúť, kto zastreší celú administráciu žiadostí a rozdelí príspevky domácnostiam. Prihlasovať sa mohli župy, štátne príspevkové organizácie a štátne rozpočtové organizácie.
Výzva však pre pandémiu COVID-19 nabrala sklz a na jar 2020 sa ukázalo, že sa do nej prihlásil jediný záujemca. Nový minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) následne nariadil celú súťaž zrušiť, pretože sa mu nepozdávalo nastavenie výzvy za jeho predchodcu Lászlóa Sólymosa (Most – Híd).
Vo februári 2021 envirorezort hovorí o podpore pre výmenu zastaraných kotlov v domácnostiach opäť. Zámer chce financovať z Plánu obnovy.
Budaj: Kachle a sporáky otravujú vzduch
S využitím Plánu obnovy na výmenu zastaraných zdrojov vykurovania v domácnostiach počítal aj pôvodný plán reforiem a investícií, ktorý predstavilo ministerstvo financií v októbri 2020.
Za využitie plánu obnovy na výmenu najviac znečisťujúcich kotlov v domácnostiach sa nedávno zároveň vyslovili aj plynári. Tí argumentujú, že nevyužitú plynovú prípojku má na Slovensku približne 100 000 domácností, pričom náhrada nevyhovujúcich kotlov na tuhé palivá za menej znečisťujúce plynové kotly, by mohla zlepšiť kvalitu ovzdušia v regiónoch.
Minister Ján Budaj na tlačovej besede dnes, 23. februára, zaradil výmenu nevyhovujúcich kotlov v domácnostiach medzi prioritné opatrenia, ktorými chce jeho rezort zlepšiť stav ovzdušia na Slovensku.
„Spôsobujeme si to od istej miery sami, často nízkymi vykurovacími zdrojmi, s ktorými chceme zviesť veľký zápas,“ povedal minister.
Mohlo by vás zaujímať:
Kým výrazné zvýšenie poplatkov za znečisťovanie ovzdušia má riešiť znečistenie ovzdušia pochádzajúce z veľkých priemyselných podnikov, zavedenie evidencie pravidelných kontrol kotlov v domácnostiach bude podľa J. Budaja cielené práve na malé zdroje znečistenia.
„Ľudia si často, aj z nevedomosti, otravujú vzduch, ktorý dýchajú, tým, že v kachliach alebo sporáčikoch spaľujú odpadky, gumu či plasty,“ podotkol minister.
Aké zdroje dostanú podporu?
Rezort životného prostredia chce podľa slov J. Budaja viesť „boj s malými prachovými časticami,“ to najmä v oblasti priemyslu, dopravy a vykurovania rodinných domov.
„S tým súvisí komplexná obnova rodinných domov, ktorú ministerstvo životného prostredia navrhuje do Plánu obnovy a ktorá významne zníži množstvo energie potrebné na vykúrenie domu a vymení, všade, kde to bude možné, zdroj vykurovania za efektívnejší, menej prašný, menej znečisťujúce ovzdušie,“ doplnil J. Budaj.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.