Zastarané kotly na tuhé palivá môžu v plynofikovaných obciach nahradiť nízkoemisné plynové kotly. Vykurovanie zemným plynom by znížilo emisie tuhých častíc.
Vykurovanie zemným plynom môže na Slovensku využívať podstatne viac domácností ako v súčasnosti. Plynári aktuálne registrujú nevyužívané plynové prípojky v celkovom počte takmer 100 000.
„Najviac ich evidujeme v regiónoch, kde v pravidelne v zime dochádza k výstrahám pred smogovou situáciou. Týka sa to aj Jelšavy, kde platí aktuálna výstraha Slovenského hydrometeorologického ústavu,“ priblížil výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) Richard Kvasňovský.
Kde sú nevyužité prípojky?
Podľa meteorológov sú hlavnou príčinou smogovej situácie vysoké emisie prachových častíc PM10 z vykurovania pevným palivom a nepriaznivé rozptylové podmienky kvôli polohe v doline.
„Jelšava patrí do okresu Revúca, kde dosahuje podiel nevyužitých plynových prípojok až 20 %. Ešte vyšší podiel nevyužívaných plynových prípojok je v okresoch Námestovo 32 %, Žarnovica 26 %, Rožňava 25 %, Žiar nad Hronom 23 %, Banská Štiavnica 21 %,“ uviedol R. Kvasňovský.
Smogovým situáciám sa však nevyhýbajú ani lokality na západnom či východnom Slovensku, kde plynári evidujú nevyužívané plynové prípojky tiež.
Riaditeľ SPNZ pritom upozorňuje, že oblasti s vysokým podielom nevyužívaných prípojok sa prekrývajú s oblasťami so zlou kvalitou ovzdušia.
Smog zhoršuje priebeh COVID-19
Tuhé znečisťujúce látky PM 2,5 a PM 10, ktoré produkujú najmä lokálne kúreniská a kotolne na tuhé palivá, sú na Slovensku podobne ako v susednom Česku hlavným dôvodom opakujúcich sa smogových situácii. Tie sú pre mnohých ľudí nebezpečné obzvlášť v čase rozšírenia koronavírusu COVID-19, keďže znečistenie ovzdušia zhoršuje priebeh respiračných ochorení.
„K mnohým predčasným úmrtiam na Covid-19 na Slovensku prispela aj zlá kvalita ovzdušia, pretože k najcitlivejším skupinám populácie na znečistené ovzdušie patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy,“ podotkol R. Kvasňovský.
Na súvis medzi znečistením ovzdušia tuhými časticami a vyššou úmrtnosťou na koronavírus COVID-19 poukázala aj vlaňajšia štúdia vedcov z Harvardskej univerzity. Na Energie-portal.sk sme sa ich zisteniam podrobnejšie venovali v tomto článku.
„Medicínski odborníci aktuálne odporúčajú často vetrať a striedať pobyt doma s pobytom na čerstvom vzduchu. V smogom zasiahnutých oblastiach sa však takáto prevencia pred respiračnými ochoreniami nedá realizovať,“ doplnil R. Kvasňovský.
Alternatívou sú plynové kotly aj OZE
Stav ovzdušia v regiónoch, ktoré pravidelne zaznamenávajú smogové situácie, môže zlepšiť útlm spaľovania tuhých palív, a to najmä v nevyhovujúcich zastaraných zdrojoch tepla.
V plynofikovaných obciach sú podľa R. KVasňovského najjednoduchšou a najlacnejšou náhradou kotlov na tuhé palivá nízkoemisné kotly na zemný plyn. Druhou alternatívou, ktoré môže byť zároveň riešením aj pre neplynofikované obce, sú zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie (OZE).
Plynári v tejto súvislosti pripomínajú, že Slovensko je druhou najplynofikovanejšou krajinou EÚ po Holandsku. Zemný plyn prúdi do viac ako 1,5 milióna odberných miest v 77 % slovenských miest a obcí, v ktorých žije viac ako 94 % populácie Slovenska.
„Emisie skleníkových plynov i tuhých znečisťujúcich látok sa tak dajú významne znížiť používaním zemného plynu namiesto tuhých palív, a to bez ďalšej investície do rozširovania plynárenskej siete aj prostredníctvom nevyužitých plynových prípojok,“ vysvetlil riaditeľ SPNZ.
Vykurovanie plynom zníži emisie PM 2,5 a PM 10
Hoci zemný plyn je fosílne palivo a pri jeho spaľovaní vznikajú emisie skleníkových plynov, v porovnaní s tuhými palivami môže vykurovanie zemným plynom znížiť emisie oxidu uhličitého približne o 50 %.
Pre regióny so zhoršenou kvalitou ovzdušia by však prechod domácností z vykurovania drevom či uhlím na vykurovanie plynom prinieslo úľavu najmä z pohľadu emisií tuhých častí PM 2,5 a PM 10.
„Pri využívaní zemného plynu sa dostáva do atmosféry o 99,9 percenta menej škodlivých jemných prachových častíc v porovnaní s pevnými palivami,“ zdôraznil R. Kvasňovský.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.