Zdieľanie elektriny medzi bytom v meste a chalupou na vidieku nie je optimálny prístup, myslí si J. Krist z Únie komunitnej energetiky.
Hoci legislatíva pre energetické spoločenstvá sa v Česku iba tvorí, komunitná energetika sa už vo viacerých regiónoch rozvíja. Príkladom môže byť Pražské spoločenstvo obnoviteľnej energie, či Enerkom Opavsko. O zmysle lokálnych energetických riešení a možnej synergii so systémami diaľkového vykurovania hovoril na konferencii Dny teplárenství a energetiky Jiří Krist z Únie komunitnej energetiky, ktorý je zároveň predsedom Enerkom Opavsko.
“Vraví sa o vykopanej bojovej sekere medzi teplármi a vznikajúcimi energetickými komunitami. Myslím, že nikdy tu také nepriateľstvo nebolo. Naopak, možno vidieť potenciálne synergie. Veľké systémy CZT, ktoré disponujú obrovskou akumulačnou kapacitou, by mohli využívať prebytky energie z komunitných sietí,” myslí si.
Predchádzajúce dva roky podľa neho ukázali aj to, že ani fixné zmluvy dodávky energií nemusia byť tak úplne pevné. Odberatelia znova hľadajú nové ponuky na trhu, ktoré často nie sú korektné. “Je preto dobré sa pozrieť aj na vlastné možnosti. Ak mi na strechu dopadá energia v jednotkách MWh a časť z toho možno efektívne premeniť napríklad na teplo, tak prečo to nespraviť, keď to technológia umožňuje?”
V článku sa ešte dozviete:
- čo všetko spadá pod komunitnú energetiku,
- aké sú výhody a obmedzenia zdieľania energie,
- v čom môže byť synergia medzi spoločenstvom a systémom CZT,
- ako funguje energetické spoločenstvo na Opavsku,
- čo si zástupca komunitnej energetiky myslí o navrhovanom veľkostnom obmedzení spoločenstiev,
- či môže lokálna energetika ohroziť veľkú energetiku.
J. Krist pod komunitnú energetiku zahŕňa energetické hospodárstvo na komunálnej, občianskej a firemnej úrovni. Dôležitú úlohu majú zohrávať obchodníci a operátor trhu. “To, že ide o zdieľanie a že sa nerealizuje zisk neznamená, že v komunite nemôže vzniknúť hospodársky kladný výsledok, ktorý sa následne spoločensky účelným spôsobom využije a neodvádza sa von.”
Ako typický príklad synergie komunitnej energetiky a teplárenstva uvádza školu so strešnou fotovoltikou, kde najvyššia produkcia elektriny nastáva počas prázdninových letných mesiacov a vytvára sa tak priestor pre zdieľanie s obyvateľmi, podnikmi, či úradmi. Iným príkladom môže byť fabrika s voľnými víkendami, ktorá môže vyrobenú energiu zo slnka zdieľať v tomto čase s inými odberateľmi v danom mieste.
Dôležité je lokálne zdieľanie energie na čo najkratšiu vzdialenosť. “Každý, kto rozumie fyzike a nákladom na prenos elektriny, musí uznať, že zdieľanie elektriny medzi chalupou na Šumave a bytom v Prahe nie je zrovna optimálny prístup.”
Zostáva vám 58% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.