INNOGY
Dny teplárenství a energetiky
TVIP

Energetické certifikáty nezaujímajú záujemcov o kúpu domu

Označovanie triedy pri spotrebe energie nehnuteľností neovplyvňuje predajnú cenu, dôležitejšie sú iné faktory.

Energetické certifikáty nezaujímajú záujemcov o kúpu domu

Foto: Fotolia

Energetické certifikáty nehnuteľností sú povinnou súčasťou pri predaji či prenájme novších domov a budov. Majú informovať záujemcov o kúpu nehnuteľnosti o celkovej spotrebe energie v objekte a s tým súvisiacimi nákladmi. Zatiaľ čo vo väčšine európskych krajín sa systém označovania energetickej náročnosti ešte len zavádza, certifikácia domov je povinná v Nórsku už od roku 2010.

Kupujúci a nájomcovia tak majú možnosť ešte pred samotnou kúpou získať predstavu o nákladoch na energie a predávajúci môže energeticky úsporný dom ponúkať za vyššiu cenu. Aspoň taký zámer sa má zavádzaním energetických certifikátov dosiahnuť.

Skutočnosť je však iná. Výskum vedcov z univerzity v Nórsku ukázal, že kupujúcich informácie o energetickej spotrebe nehnuteľnosti nezaujímajú a neovplyvňujú ich rozhodovanie pri kúpe domu. Nie sú ani hlavným faktorom vyššej ceny pri predaji.

Energetické certifikáty neovplyvňujú cenu domov

“Energetické označovanie má nulový dopad na cenu,” tvrdí profesor Olaf Olaussen z Nórskej univerzity pre vedu a technológie. “Ukazuje sa, že program nedosahuje zamýšľaný cieľ." Potvrdila to štúdia s názvom “Energetické certifikáty – informovanie informovaných alebo tých, ktorým je to jedno?”

Systém označovania energetickej spotreby domov v Nórsku funguje na podobnom princípe ako inde. Kupujúci zaujímajúci sa o nový dom môže porovnať existujúcu ponuku viacerých domov aj podľa množstva spotrebovanej energie. Domy s nižšou energetickou náročnosťou ušetria v dlhodobom časovom horizonte novým majiteľom peniaze a zároveň znížia emisie skleníkových plynov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. pavolkosa1959@gmail.com05.12.2017 (17:09)
    Keď som si pripravoval v roku 2016 prednášku na konferenciu Facility Managemet urobil som si krátky telefonický prieskum 25 realitných kancelárií s celého Slovenska, výber podľa počtu inzerátov. Realita uplatňovania výsledkov energetickej certifikácie v realitnej praxi !! Základná otázka: Ako sa vo vašej praxi prejavuje inštitút energetickej certifikácie ? Hlavná odpoveď bola, formálne, v nevyhnutnom rozsahu platnej legislatívy !?? Iba jedna RK prejavila väčší záujem a prípadne aj spoluprácu pre uplatnenie výsledkov EC. Značná časť opýtaných sa vyjadrila, že je to obťažujúce a zbytočné náklady navyše,respondenti sa v podstate nezaujímajú. Nemusí byť ani siahodlhá štúdia.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako transformovať Hornú Nitru? Banský podnik má viacero návrhov

Ako transformovať Hornú Nitru? Banský podnik má viacero návrhov

Podpora obnoviteľných zdrojov energie, rastlinná výroba na poddolovaných územiach či rozvoj cestovného ruchu. Hornonitrianske bane sa chcú podieľať na transformácii regiónu po útlme ťažby uhlia.

PAS: Zlacniť elektrinu najväčším odberateľom je nespravodlivé. Radšej zastavte dotácie na uhlie

PAS: Zlacniť elektrinu najväčším odberateľom je nespravodlivé. Radšej zastavte dotácie na uhlie

Podnikateľom sa nepáči, že ministerstvo hospodárstvo neodstráni vysoké ceny elektriny aj pre menšie firmy, zbytočne im zhoršujú konkurencieschopnosť.

Nová batéria premieňa odpadové teplo na elektrinu

Nová batéria premieňa odpadové teplo na elektrinu

Japonskí vedci vyvíjajú pevný termoelektrický článok, založený na sodíkovo-iónovej batérii. Množstvo znovuzískanej energie je zatiaľ minimálne.