Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Energetické certifikáty nezaujímajú záujemcov o kúpu domu

Označovanie triedy pri spotrebe energie nehnuteľností neovplyvňuje predajnú cenu, dôležitejšie sú iné faktory.

Energetické certifikáty nezaujímajú záujemcov o kúpu domu

Foto: Fotolia

Energetické certifikáty nehnuteľností sú povinnou súčasťou pri predaji či prenájme novších domov a budov. Majú informovať záujemcov o kúpu nehnuteľnosti o celkovej spotrebe energie v objekte a s tým súvisiacimi nákladmi. Zatiaľ čo vo väčšine európskych krajín sa systém označovania energetickej náročnosti ešte len zavádza, certifikácia domov je povinná v Nórsku už od roku 2010.

Kupujúci a nájomcovia tak majú možnosť ešte pred samotnou kúpou získať predstavu o nákladoch na energie a predávajúci môže energeticky úsporný dom ponúkať za vyššiu cenu. Aspoň taký zámer sa má zavádzaním energetických certifikátov dosiahnuť.

Skutočnosť je však iná. Výskum vedcov z univerzity v Nórsku ukázal, že kupujúcich informácie o energetickej spotrebe nehnuteľnosti nezaujímajú a neovplyvňujú ich rozhodovanie pri kúpe domu. Nie sú ani hlavným faktorom vyššej ceny pri predaji.

Energetické certifikáty neovplyvňujú cenu domov

“Energetické označovanie má nulový dopad na cenu,” tvrdí profesor Olaf Olaussen z Nórskej univerzity pre vedu a technológie. “Ukazuje sa, že program nedosahuje zamýšľaný cieľ." Potvrdila to štúdia s názvom “Energetické certifikáty – informovanie informovaných alebo tých, ktorým je to jedno?”

Systém označovania energetickej spotreby domov v Nórsku funguje na podobnom princípe ako inde. Kupujúci zaujímajúci sa o nový dom môže porovnať existujúcu ponuku viacerých domov aj podľa množstva spotrebovanej energie. Domy s nižšou energetickou náročnosťou ušetria v dlhodobom časovom horizonte novým majiteľom peniaze a zároveň znížia emisie skleníkových plynov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. pavolkosa1959@gmail.com05.12.2017 (17:09)
    Keď som si pripravoval v roku 2016 prednášku na konferenciu Facility Managemet urobil som si krátky telefonický prieskum 25 realitných kancelárií s celého Slovenska, výber podľa počtu inzerátov. Realita uplatňovania výsledkov energetickej certifikácie v realitnej praxi !! Základná otázka: Ako sa vo vašej praxi prejavuje inštitút energetickej certifikácie ? Hlavná odpoveď bola, formálne, v nevyhnutnom rozsahu platnej legislatívy !?? Iba jedna RK prejavila väčší záujem a prípadne aj spoluprácu pre uplatnenie výsledkov EC. Značná časť opýtaných sa vyjadrila, že je to obťažujúce a zbytočné náklady navyše,respondenti sa v podstate nezaujímajú. Nemusí byť ani siahodlhá štúdia.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Nabíjanie elektromobilu v Nemecku je spojené s 10-krát väčším objemom emisií CO2 ako vo Francúzsku, ukázala najnovšia správa Komisie.

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Plynovod medzi Slovenskom a Poľskom prinesie nové možnosti obchodovania so zemným plynom, tvrdí Tomáš Mareček, šéf slovenského prepravcu plynu eustream.