Energetické certifikáty nezaujímajú záujemcov o kúpu domu | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Energetické certifikáty nezaujímajú záujemcov o kúpu domu

Označovanie triedy pri spotrebe energie nehnuteľností neovplyvňuje predajnú cenu, dôležitejšie sú iné faktory.

Energetické certifikáty nezaujímajú záujemcov o kúpu domu

Foto: Fotolia

Energetické certifikáty nehnuteľností sú povinnou súčasťou pri predaji či prenájme novších domov a budov. Majú informovať záujemcov o kúpu nehnuteľnosti o celkovej spotrebe energie v objekte a s tým súvisiacimi nákladmi. Zatiaľ čo vo väčšine európskych krajín sa systém označovania energetickej náročnosti ešte len zavádza, certifikácia domov je povinná v Nórsku už od roku 2010.

Kupujúci a nájomcovia tak majú možnosť ešte pred samotnou kúpou získať predstavu o nákladoch na energie a predávajúci môže energeticky úsporný dom ponúkať za vyššiu cenu. Aspoň taký zámer sa má zavádzaním energetických certifikátov dosiahnuť.

Skutočnosť je však iná. Výskum vedcov z univerzity v Nórsku ukázal, že kupujúcich informácie o energetickej spotrebe nehnuteľnosti nezaujímajú a neovplyvňujú ich rozhodovanie pri kúpe domu. Nie sú ani hlavným faktorom vyššej ceny pri predaji.

Energetické certifikáty neovplyvňujú cenu domov

“Energetické označovanie má nulový dopad na cenu,” tvrdí profesor Olaf Olaussen z Nórskej univerzity pre vedu a technológie. “Ukazuje sa, že program nedosahuje zamýšľaný cieľ." Potvrdila to štúdia s názvom “Energetické certifikáty – informovanie informovaných alebo tých, ktorým je to jedno?”

Systém označovania energetickej spotreby domov v Nórsku funguje na podobnom princípe ako inde. Kupujúci zaujímajúci sa o nový dom môže porovnať existujúcu ponuku viacerých domov aj podľa množstva spotrebovanej energie. Domy s nižšou energetickou náročnosťou ušetria v dlhodobom časovom horizonte novým majiteľom peniaze a zároveň znížia emisie skleníkových plynov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. pavolkosa1959@gmail.com05.12.2017 (17:09)
    Keď som si pripravoval v roku 2016 prednášku na konferenciu Facility Managemet urobil som si krátky telefonický prieskum 25 realitných kancelárií s celého Slovenska, výber podľa počtu inzerátov. Realita uplatňovania výsledkov energetickej certifikácie v realitnej praxi !! Základná otázka: Ako sa vo vašej praxi prejavuje inštitút energetickej certifikácie ? Hlavná odpoveď bola, formálne, v nevyhnutnom rozsahu platnej legislatívy !?? Iba jedna RK prejavila väčší záujem a prípadne aj spoluprácu pre uplatnenie výsledkov EC. Značná časť opýtaných sa vyjadrila, že je to obťažujúce a zbytočné náklady navyše,respondenti sa v podstate nezaujímajú. Nemusí byť ani siahodlhá štúdia.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.