INNOGY
VSDS
INNOGY

Ako dlhodobo ušetriť na energiách? Kľúčová je energetická efektívnosť, radia odborníci

Vymeňte okná, zateplite a nezabudnite ani na úniky tepla cez strechu a pivničné priestory. Odborníci z oblasti energetiky a stavebníctva sa zhodujú, že zvýšením energetickej efektívnosti môžeme pri nákladoch na energie ušetriť až desiatky percent.

Ako dlhodobo ušetriť na energiách? Kľúčová je energetická efektívnosť, radia odborníci

"Najlacnejšia energia je tá, ktorá sa nespotrebuje. Keď sa sústredíme na cenu, dá sa ušetriť pár percent, aj to závisí hlavne od pohybu cien na burze, avšak v prípade energetickej efektívnosti hovoríme o desiatkach percent," zdôrazňuje Miroslav Kulla, konateľ spoločnosť RWE Gas Slovensko, ktorá na Slovensku patrí medzi popredných dodávateľov energii.

Nižšia cena ovplyvňuje motivácie a správanie spotrebiteľov. Keď začnú byť niektoré tovary vnímané ako príliš lacné, logicky to vedie k plytvaniu a tým pádom sa vytráca efekt nižšej jednotkovej ceny. Zákazníci neregulujú svoju spotrebu a v konečnom dôsledku zaplatia viac.

Dôležité je nájsť odborníka

Možností, ako zvýšiť energetickú efektívnosť, je podľa Miroslava Kullu viacero. Medzi klasické riešenia patrí napríklad výmena plynového kotla a okien, no dôležité je brať do úvahy špecifiká konkrétnej budovy.

"Kľúčové je nechať si zanalyzovať energetickú náročnosť a poradiť sa s energetickým poradcom. Toto ponúkame aj našim zákazníkom," pokračuje Kulla.

To, že plánovaní stavebných úprav je najdôležitejší individuálny prístup, pre Energie-portal.sk potvrdil i odborník zo stavebnej firmy, ktorú sme oslovili. "Správnym výberom materiálov a dodávateľa stavebných prác je možné znížiť spotrebu tepla na vykurovanie až o niekoľko desiatok percent," tvrdí Peter Kráľovič z DOMOV Slovakia.

K únikom dochádza cez suterén i povalu

Aké stavebné zásahy dokážu najefektívnejšie znížiť energetickú náročnosť budovy? Pri zvážení pomeru medzi nákladmi a dosiahnutým zvýšením efektivity je podľa Ing. Kráľoviča najdôležitejšie:

  • vymeniť okná a dvere na fasáde

  • zatepliť fasády - vrátane balkónov, logii a sokla

  • zatepliť podhľady suterénnych priestorov

  • zateplenie strešného plášťa

  • vyregulovanie režimu vykurovania

Nastaviť efektívny režim vykurovania pritom dokážu moderné "smart" termostaty bez toho, aby ste museli zasahovať do ich riadenia.

Termostat nemecko-ukrajinského startup-u, o ktorom sme informovali pred dvoma týždňami, zníži po pripojení na radiátor náklady na vykurovanie až o tretinu. Zariadenie sa dostane na trh hneď, ako začínajúca firma nájde investora.

Náklady závisia od kvality materiálov

Cieľom zvyšovania energetickej efektívnosti je zníženie nákladov na energie a preto by mal akejkoľvek investícii predchádzať aspoň orientačný prepočet návratnosti. Dôležité je zamerať sa v prvom rade na tie stavebné úpravy, ktoré prinesú najvýraznejšie zvýšenie efektívnosti za relatívne najnižších nákladov.

"Hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú náklady pri zatepľovaní domov sú výber vhodného systému zateplenia fasády, hrúbky jednotlivých materiálov ako i spôsob ich kotvenia na fasádu. Ďalej je to výber výplne otvorov v prípade okien a dverí," zhŕňa faktory, ktoré ovplyvňujú náklady stavebných úprav Peter Kráľovič.


Diskusia (1)

  1. Karol22.03.2016 (14:08)
    určite súhlasím, že je veľmi dôležité ako je celý dom zateplený, aké máte doma okná, dvere, či bývate v novom alebo starom dome, alebo bývate na prvom poschodí domu alebo v horných poschodiach. To všetko ovplyvňuje spotrebu, nič menej, ak je dodávateľ, ktorému platíte za energie drahý, je potom aj celkom jedno, aké veľké sú úniky tepla. Mal som tú česť s našim najdrahším dodávateľom a aj napriek tomu, že som postupne rekonštruoval dom som platil stále +/- rovnako. Keď už som mal po zateplenie celého domu a ceny sa nepohli viac ako o pár eur, šiel som rovno ku slovakia energy, ktorá sa mi sama ponúkla s lepším sadzobníkom.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na webinár SAPI: Projektovanie, inštalácia a prevádzka FVE

Pozvánka na webinár SAPI: Projektovanie, inštalácia a prevádzka FVE

Diskusia s odborníkmi o skúsenostiach, chybách, odporúčaniach a využití inovácií v oblasti fotovoltických elektrární.

Toto sú spôsoby, ako splniť požiadavku na energetickú triedu A0 v bytových domoch

Toto sú spôsoby, ako splniť požiadavku na energetickú triedu A0 v bytových domoch

Spoločnosť Viessmann hodnotila kombinácie zariadení pre vykurovanie a ohrev vody v bytovkách z hľadiska energetickej hospodárnosti.

Viessmann radí, ako dosiahnuť energetickú triedu A0 v rodinných domoch

Viessmann radí, ako dosiahnuť energetickú triedu A0 v rodinných domoch

Dodávateľ technických zariadení budov pripravil prehľad kombinácií zdrojov pre tri najčastejšie typy rodinných domov. Ktoré riešenia spĺňajú požiadavku?