Termostat nemecko-ukrajinského startup-u zníži náklady na vykurovanie o 30 % | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Termostat nemecko-ukrajinského startup-u zníži náklady na vykurovanie o 30 %

Startup eCozy vyvinul "smart" termostat, ktorý po pripojení k radiátoru vypočíta najvýhodnejší vykurovací režim. Zariadenie sa dostane na trh hneď, ako začínajúca firma nájde investora.

Termostat nemecko-ukrajinského startup-u zníži náklady na vykurovanie o 30 %

Nová technológia by podľa Alexandra Kudryšova, ktorý stojí na čele zákazníckeho oddelenia firmy, mala znížiť účty za vykurovanie až o tretinu. "Naše "smart" vykurovacie riešenie pomáha ušetriť na kúrení tým, že optimalizuje vykurovací cyklus a zamedzí prekúreniu miestností ako i vykurovaniu miestností, ktoré sú prázdne a kde kúrenie nie je potrebné," povedal Kudryšov.

"Priemerný výdaj domácností na energie v Nemecku predstavuje 3 500 eur ročne, z čoho 52% tvoria výdavky na kúrenie. Naša technológia môže každoročne znížiť vykurovacie náklady až o 30%," doplňuje Kudryšov zo startup-u, ktorý pôsobí práve na nemeckom trhu. Vývojové centrum firmy, ktorej tím v súčasnosti tvorí iba 11 ľudí sa zas nachádza v ukrajinskom Charkove.

Termostat je ovládaný cez smartfón

Inštalácia "smart" termostatu na klasický radiátor s horúcou vodou má byť jednoduchá - údaj spoločnosti hovorí dokonca len o 90 sekundách. Súčasne s termostatom však musia byť inštalované dva teplotné senzory.

Zariadenie je následne bezkáblovo prepojené s centrálnou jednotkou - malou škatuľkou, ktorá ďalej konvertuje signály zo zariadení na wi-fi signál. Celý systém, ktorý môže tvoriť až 15 termostatov, je potom ovládaný jednoducho pomocou smartfónu.

Aplikácia je dostupná pre Android i IOS pomocou eCozy Cloud. Užívatelia navyše môžu prispôsobovať teplotu manuálne taktiež na dotykovom displeji každého termostatu.

Režim vykurovania určí termostat

Zariadenie využíva inteligentný algoritmus, ktorý riadi tok horúcej vody cez radiátory. Vďaka tomu, že systém zaznamenáva čas potrebný na vyhriatie miestnosti presne na požadovanú teplotu, termostat môže prispôsobiť prítok horúcej vody do radiátora tak, aby miestnosť dosiahla požadovanú teplotu v správnom čase.

Podľa spoluzakladateľa a technického riaditeľa eCozy, Alexandra Taradaya, vynález umožňuje domácnostiam predchádzať plytvaniu energiou. "Termostat zistí presný čas, za ktorý dokáže byť konkrétna miestnosť vykúrená a presnú dobu, za akú stihne vychladnúť. Keď užívateľ nastaví požadovanú teplotu, termostat sám zabezpečí vyhriatie ako i vychladnutie miestnosti najefektívnejším spôsobom," uviedol Taraday pre The Kyiv Post.

V predaji od 179 eur

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Vláda schválila zavedenie solidárneho príspevku pre ropné odvetvie, ktorý sa má použiť na zmiernenie vysokých cien energií pre odberateľov.

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.