Takmer nulové domy musia využívať obnoviteľné zdroje energie, napríklad tepelné čerpadlá. Zatepľovanie budov si však energetická trieda A0 nevyhnutne nevyžaduje.
Od 1. januára na Slovensku platia prísnejšie normy na energetickú hospodárnosť budov. Na nové stavby sa vzťahuje energetická trieda A0.
Zákon o energetickej hospodárnosti budov v §2 ods. 10 ustanovuje, že budovou s takmer nulovou potrebou energie sa rozumie budova s veľmi vysokou energetickou hospodárnosťou. „Takmer nulové alebo veľmi malé množstvo energie potrebné na užívanie takej budovy musí byť zabezpečené efektívnou tepelnou ochranou a vo vysokej miere energiou dodanou z obnoviteľných zdrojov nachádzajúcich sa v budove alebo v jej blízkosti,“ píše sa v zákone.
Energetická trieda A0 však nebude „konečnou stanicou.“ Podrobnosti o budúcich nárokoch na budovy sme priniesli v tomto článku.
Zatepľovanie nie je nevyhnutné
Otázka, ako v roku 2021 stavať efektívne a splniť nové legislatívne požiadavky, zaujíma mnohých stavebníkov. Všetky budovy, na ktoré bude podaná žiadosť o stavebné povolenie po 31. decembri 2020 už musia spĺňať štandard, ktorý stanovuje energetická triedu A0.
Každý, kto sa práve rozhodol postaviť si vlastný rodinný dom, preto musí dôkladne zvážiť, akým spôsobom dosiahnuť splnenie kritérií takmer nulovej potreby energie. Pri navrhovaní domov v energetickej triede A0 je pritom treba myslieť na mnohé aspekty, ktoré môžu minimalizovať tepelné straty a v maximálnej miere využiť zisky.
Tými najdôležitejšími sú:
- tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcií tvoriacich obálku budovy,
- vhodný tvar budovy,
- vhodná orientácia na svetové strany,
- spôsob vetrania
„Všetky tieto faktory treba hodnotiť komplexne a pri návrhu zohľadňovať ich dopad na celkovú energetickú bilanciu,“ hovorí Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM).
Ako zároveň zdôrazňuje, pri použití vhodných materiálov nie je zatepľovanie budov nevyhnutné. To v niektorých prípadoch len zbytočne navýši náklady na celú stavbu.
„V snahe dosiahnuť potrebné tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcií je vhodné voliť postupy, ktoré zbytočne nekomplikujú realizáciu domu. Aj s jednovrstvovou obvodovou stenou sa môže dostať dom do štandardu A0 pokiaľ dosahuje požadované parametre,“ vysvetľuje podpredseda ZVMM Gabriel Szöllösi.
„Pri návrhu tvaru treba dobre zvážiť zložité tvary a výstupky, ktoré často vedú k zložitým detailom a výrazným tepelným stratám, čo zvyšuje potrebu energie na vykurovanie,“ dodáva G. Szöllösi.
Energetická trieda A0 si vyžaduje OZE
Hoci energetická trieda A0 je od Nového roka povinnou pre všetky nové budovy, nie je dom ako dom. Aj keď sa to nemusí zdať, z pohľadu energetickej efektívnosti napríklad obľúbené bungalovy ťahajú za kratší koniec.
Pri návrhu domu v triede A0 je totiž dôležité zvážiť aj tvar domu, pričom bungalov v porovnaní s dvojpodlažným domom ťažšie dosiahne štandardy takmer nulového domu.
Napríklad pri modelovom bungalove s faktorom tvaru 0,99 použitie plynového kotla na vykurovanie a prípravu teplej vody nestačí. Takýto Musí byť doplnený krbom, resp. rekuperačnou jednotkou a fototermickými kolektormi.
Tepelné čerpadlo by však v prípade bungalovu mohlo zabezpečiť, že sa dom dostane do triedy A0.
Tepelné čerpadlo Vitocal 300-A | Foto: Viessmann
„Následkom nepriaznivejšieho faktoru tvaru má bungalov vyššiu potrebu energie na vykurovanie,“ upresňuje M. Mihál s tým, že pre dosiahnutie triedy A0 je preto potrebné využívať vo zvýšenej miere obnoviteľné zdroje energie (OZE).
Výhodou v prípade dvojpodlažného domu (s faktorom tvaru 0,72) je, že nie je potrebné navrhovať toľko technických zariadení ako pri bungalove, aby sa znížila potreba primárnej energie pod hraničnú hodnotu triedy A0. Tá je na úrovni 54 kWh/m2/rok.
„Pri správnom návrhu obálky budovy a jej vhodnej orientácii, je možné dosiahnuť úroveň A0 aj bez rekuperácie, a to práve aj vďaka priaznivejšiemu faktoru tvaru,“ pokračuje M. Mihál. Použiť by podľa neho bolo potrebné už len malý doplnkový zdroj využívajúci OZE, aby sa finálne zlepšila hodnota primárnej energie.
Mohlo by vás zaujímať:
Energetická trieda A0 aj s fotovoltikou
Bez zariadení využívajúcich OZE inštalovaných priamo na / v budove alebo v jej blízkosti, nie je možné dosiahnuť, aby stavba spotrebovala nulovú energiu z externého prostredia alebo vyprodukovala viac energie, ako spotrebuje. Jednou z alternatív sú pritom aj fotovoltické panely, ktoré môžu byť v kombinácii s tepelným čerpadlom výhodným riešením.
Podľa riaditeľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), Jána Karabu, je fotovoltika ako súčasť budov samozrejmou voľbou, pretože je to čistá energia s veľmi nízkou uhlíkovou stopou.
Fotovoltické panely Vitovolt 300 | Foto: Viessmann
Najväčší záujem je pritom o umiestnenie fotovoltiky na strechách budov, v súčasnosti však rastie záujem aj jej integrovanie fotovoltiky do fasády budov, a to na vonkajšej stene, alebo priamo jej zabudovanie, keď nahrádza stavebný materiál.
„Fasádna fotovoltika je preto investične náročnejšia, ale zase umožňuje inštaláciu väčšieho výkonu, čo poskytuje viac energie z OZE,” povedal J. Karaba.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.