Vláda by podľa plynárov mala podporovať výmenu zastaraných kotlov na tuhé palivá za nízkoemisné kotly na zemný plyn.
Ani elektrina, ani vodík. Skvapalnený zemný plyn (LNG) a stlačený zemný plyn (CNG) sú nateraz jedinou alternatívou, ktorá môže nahradiť naftu v miestnej, cezhraničnej i diaľkovej nákladnej doprave. Štát by mal preto samosprávam preplácať rozdiel medzi cenou naftových autobusov a vozidiel na zemný plyn.
V reakcii na Národný integrovaný reformný plán to uviedol Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ).
Plynári zároveň vítajú, že vládny plán reforiem počíta s výmenou starých neefektívnych kotlov na tuhé palivá za nízkoemisné plynové kotly, ako aj s podporou pre zemný plyn v domácnostiach. Pridávajú k tomu však niekoľko vlastných návrhov.
Kotly na drevo a uhlie chcú vymeniť
Plynárenstvo môže podľa SPNZ prispieť k cieľu znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2020 o 20 % oproti roku 2005 (mimo sektory ETS) a jemných prachových častíc (PM 2,5) v ovzduší takmer o polovicu, najmä v oblasti vykurovania a dopravy.
Zámer vlády vymeniť do roku 2026 v domácnostiach 80 000 kotlov na tuhé palivá plynári vítajú, zároveň však apelujú, aby proces pokračoval aj po roku 2026. Argumentujú pri tom, že v súčasnosti vykuruje drevom či uhlím zhruba 350 000 domácností na Slovensku, pričom 120 000 kotlov na tuhé palivá je starších ako 30 rokov.
Údaje ministerstva životného prostredia, ktoré vlani priniesol denník Energie-portal.sk sa mierne líšia. Neefektívne a nevhodné kotly na tuhé palivo sú podľa envirorezortu v 110 000 domácnostiach na Slovensku.
SPNZ: Plynové kotly sa oplatia
Hlavnou výhodou, ktorú poskytujú plynové kotly oproti spaľovacím zariadeniam na tuhé palivá, sú výrazne nižšie emisie. Pri využívaní zemného plynu sa do atmosféry dostáva o 99,9 percenta menej škodlivých jemných prachových častíc v porovnaní s pevnými palivami.
Na druhej strane aj plynový kotol využíva fosílne palivo, zemný plyn, pri ktorého spaľovaní vzniká oxid uhličitý. V porovnaní s tuhými palivami sa však pri spaľovaní plynu uvoľňuje do atmosféry zhruba o polovicu CO2 menej.
„Slovensko je druhou najplynofikovanejšou krajinou EÚ po Holandsku. Zemný plyn tak prúdi do viac ako 1,5 milióna odberných miest v 77 % slovenských miest a obcí, v ktorých žije viac ako 94 % populácie Slovenska. Emisie CO2 sa tak dajú znížiť o polovicu používaním zemného plynu namiesto tuhých palív, a to bez ďalšej investície do rozširovania plynárenskej siete,“ tvrdí SPNZ.
„Podpora náhrady starých kotlov na tuhé palivá za tepelné čerpadlá by bola približne trikrát drahšia ako v prípade ich náhrady za nízkoemisné plynové kotly,“ zdôrazňujú plynári.
Presadzujú zemný plyn v teplárenstve
V národnom reformnom plán SPNZ ďalej oceňuje tiež dôraz na zvyšovanie energetickej efektívnosti priemyslu a budov.
„Veríme, že v prípade obnovy budov bude podpora zameraná primárne na chudobnejšie domácnosti bývajúce v nezateplených domoch a vykurujúce tuhým palivom a to na komplexné zateplenie ich rodinného domu a súčasne výmenu zdroja tepla
za nízkoemisný zdroj ako je napríklad plynový kondenzačný kotol,“ uvádza plynárenský zväz.
Efektívnejší zdroj vykurovania spolu so zníženou spotrebou, ktorú prinesie zateplenia, by podľa plynárov mal kompenzovať zvýšenie nákladov na zemný plyn, ktorý je oproti tuhým palivám drahší.
Okrem toho plynári tiež vítajú zámer, podľa ktorého sa na modernizáciu teplárenstva využije aj zemný plyn. Vládny reformný plán však počíta s tým, že zemný plyn pre teplárenstvo poslúži len ako „tranzitívne palivo“ na ceste k uhlíkovej neutralite.
Od regulačnej politiky však plynári očakávajú, že vytvorí predpoklady na rozvoj trhu s obnoviteľných plynom biometánom. Ten sa podľa SPNZ javí ako ideálny zdroj na dekarbonizáciu systémov centrálneho zásobovania teplom (CZT).
Chcú dotácie pre CNG a LNG autobusy
Zlepšenie ovzdušia vo väčších mestách môže podľa SPNZ priniesť podpora alternatívnych palív v doprave, vrátane plynovej mobility. K nej patria stlačený zemný plyn (CNG) a skvapalnený zemný plyn (LNG).
Na rozdiel od elektromobilov či vozidiel na vodíkový pohon vozidlá využívajúce CNG a LNG produkujú oxid uhličitý. Na druhej strane výhodou CNG a LNG v porovnaní s benzínom či naftou je, že z hľadiska jemných prachových častíc je spaľovanie plynu takmer bezemisné.
„Magistráty by mali na to myslieť pri nákupoch autobusov aj v súvislosti s tým, že od augusta 2021 bude mať verejný sektor povinnosť, aby v rámci verejného obstarávania bola aspoň tretina nových autobusov s alternatívnym pohonom,“ upozorňuje SPNZ.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.