VSE
VSE
Belimo

Nulové domy sa nezaobídu bez výroby obnoviteľnej energie

Najväčší záujem je o fotovoltické panely na strechách. Integrácia fotovoltiky do fasády budov je investične náročnejšia, fasádna fotovoltika však poskytne väčší výkon a sčasti nahradí stavebný materiál.

Viessmann

Ilustračné foto: Viessmann

Budovy spotrebujú veľkú časť svetovej energie, preto nízkoenergetické budovy hrajú kľúčovú úlohu pri dosiahnutí cieľov pre redukciu CO2 a uhlíkovej neutrality EÚ, budúcnosť patrí nulovým a plusovým budovám.

Na webinári Online Green Business Breakfast „Technológie na využívanie obnoviteľnej energie“ to uviedol Pavol Kukura, predseda predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC).

Bez obnoviteľných zdrojov inštalovaných na budove, či v jej blízkosti, nie je možné dosiahnuť, aby stavba spotrebovala nulovú energiu z externého prostredia alebo vygenerovala viac energie ako spotrebuje.

„Preto sú technológie pre lokálne obnoviteľné zdroje v centre záujmu súčasných investorov, architektov a projektantov,“ dodal Pavol Kukura.

Návratnosť fotovoltiky sa skrátila

Podľa Jána Karabu, riaditeľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) je fotovoltika ako súčasť budov samozrejmou voľbou, pretože je to čistá energia s veľmi nízkou uhlíkovou stopou.

Taktiež je výhodou, že fotovoltiku môžete nainštalovať všade, kde je na to vhodné miesto, pričom energetická návratnosť sa odhaduje na menej ako jeden rok.

Fotovoltika sa rokmi vyvíja a oproti obdobiu spred 10 – 15 rokov sa zmenil aj jej účel. „Vtedy sa stavala najmä vo forme väčších zdrojov na zemi. V súčasnosti sa používa najmä na pokrytie vlastnej spotreby a je súčasťou decentralizovaných energetických systémov,” vysvetlil J. Karaba. 

VIESSMANN

Rastúca schopnosť prepojenia s prvkami technických zariadení, ako sú vykurovanie, ohrev vody, chladenie, vetranie alebo rekuperácia, podľa neho umožňuje jednoduchú integráciu fotovoltických panelov do budov.

Najväčší záujem je o umiestnenie fotovoltiky na strechy budov. V súčasnosti ale rastie význam jej integrovania do fasády budov, či už na vonkajšej stene, alebo priamo jej zabudovanie, keď nahrádza stavebný materiál.

„Fasádna fotovoltika je preto investične náročnejšia, ale zase umožňuje inštaláciu väčšieho výkonu, čo poskytuje viac energie z OZE,” povedal Ján Karaba. Dizajnovým prvkom môžu byť aj priehľadné panely, pri ktorých je cena vyššia.

Podľa odborníka je vhodné kombinovať s fotovoltikou a rekuperáciou aj tepelné čerpadlá, ktoré patria k ďalším základným technológiám OZE využívaných v budovách.

Tie sú určené sa na ohrev teplej vody, chladenie a vykurovanie. Ich používaním sa v súčasnosti dá dostať na úroveň A1, ale pri správne navrhnutej a realizovanej fasáde a kombináciou aj iných systémov je možné dosiahnuť úroveň A0.

Fotovoltika zníži náklady na energie

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 14. - 20. 6. 2024

Monitoring energetiky | 14. - 20. 6. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Prešetrili ceny LNG a CNG. Protimonopolný úrad dostal podnet na dcéru SPP

Prešetrili ceny LNG a CNG. Protimonopolný úrad dostal podnet na dcéru SPP

Úrad si posvietil na ceny alternatívnych palív na čerpacích staniciach.

Bude to 51 000 panelov a 88 striedačov. Stavajú najväčšiu solárnu elektráreň v Nemecku

Bude to 51 000 panelov a 88 striedačov. Stavajú najväčšiu solárnu elektráreň v Nemecku

V projekte sa rozhodli pre inovatívnu metódu.

X
X
X
X