Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Nulové domy sa nezaobídu bez výroby obnoviteľnej energie

Najväčší záujem je o fotovoltické panely na strechách. Integrácia fotovoltiky do fasády budov je investične náročnejšia, fasádna fotovoltika však poskytne väčší výkon a sčasti nahradí stavebný materiál.

Viessmann

Ilustračné foto: Viessmann

Budovy spotrebujú veľkú časť svetovej energie, preto nízkoenergetické budovy hrajú kľúčovú úlohu pri dosiahnutí cieľov pre redukciu CO2 a uhlíkovej neutrality EÚ, budúcnosť patrí nulovým a plusovým budovám.

Na webinári Online Green Business Breakfast „Technológie na využívanie obnoviteľnej energie“ to uviedol Pavol Kukura, predseda predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC).

Bez obnoviteľných zdrojov inštalovaných na budove, či v jej blízkosti, nie je možné dosiahnuť, aby stavba spotrebovala nulovú energiu z externého prostredia alebo vygenerovala viac energie ako spotrebuje.

„Preto sú technológie pre lokálne obnoviteľné zdroje v centre záujmu súčasných investorov, architektov a projektantov,“ dodal Pavol Kukura.

Návratnosť fotovoltiky sa skrátila

Podľa Jána Karabu, riaditeľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) je fotovoltika ako súčasť budov samozrejmou voľbou, pretože je to čistá energia s veľmi nízkou uhlíkovou stopou.

Taktiež je výhodou, že fotovoltiku môžete nainštalovať všade, kde je na to vhodné miesto, pričom energetická návratnosť sa odhaduje na menej ako jeden rok.

Fotovoltika sa rokmi vyvíja a oproti obdobiu spred 10 – 15 rokov sa zmenil aj jej účel. „Vtedy sa stavala najmä vo forme väčších zdrojov na zemi. V súčasnosti sa používa najmä na pokrytie vlastnej spotreby a je súčasťou decentralizovaných energetických systémov,” vysvetlil J. Karaba. 

VIESSMANN

Rastúca schopnosť prepojenia s prvkami technických zariadení, ako sú vykurovanie, ohrev vody, chladenie, vetranie alebo rekuperácia, podľa neho umožňuje jednoduchú integráciu fotovoltických panelov do budov.

Najväčší záujem je o umiestnenie fotovoltiky na strechy budov. V súčasnosti ale rastie význam jej integrovania do fasády budov, či už na vonkajšej stene, alebo priamo jej zabudovanie, keď nahrádza stavebný materiál.

„Fasádna fotovoltika je preto investične náročnejšia, ale zase umožňuje inštaláciu väčšieho výkonu, čo poskytuje viac energie z OZE,” povedal Ján Karaba. Dizajnovým prvkom môžu byť aj priehľadné panely, pri ktorých je cena vyššia.

Podľa odborníka je vhodné kombinovať s fotovoltikou a rekuperáciou aj tepelné čerpadlá, ktoré patria k ďalším základným technológiám OZE využívaných v budovách.

Tie sú určené sa na ohrev teplej vody, chladenie a vykurovanie. Ich používaním sa v súčasnosti dá dostať na úroveň A1, ale pri správne navrhnutej a realizovanej fasáde a kombináciou aj iných systémov je možné dosiahnuť úroveň A0.

Fotovoltika zníži náklady na energie

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Primiešavanie vodíka do plynu má znížiť emisie skleníkových plynov.

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Spôsobiť envirodelikt je rovnako jednoduché, ako mu predísť. Ako sa zachovať pri návšteve inšpekcie ŽP a ako s ňou následne komunikovať? To a mnohé ďalšie sa dozviete na chystanom webinári s policajtmi, právnikmi a špecialistami na odpadové hospodárstvo.

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

O príspevky vo výške 8 000 eur bol v minulom roku veľký záujem. V roku 2021 už rezort dopravy takmer nulové domy dotovať neplánuje.