VSDS
INNOGY
INNOGY

Energetická služba ČEZ ESCO ušetrila klientom 56 mil. eur

Najčastejším opatrením prinášajúcim úsporu energií je modernizácia a doplnenie systémov merania a regulácie, ktoré umožňujú online kontrolu prevádzky energetických zariadení.

Energetická služba ČEZ ESCO ušetrila klientom 56 mil. eur

Foto: ČEZ ESCO

Projekty energetických úspor majú byť jedným z nástrojov dosiahnutia čoraz ambicióznejších cieľov energetickej a klimatickej politiky EÚ. Jednou z mét Únie je zníženie spotreby energií do roku 2030 o 32,5 %.

Pri realizácii energetických úspor formou EPC, ručí poskytovateľ služby za dosiahnuté úspory. V opačnom prípade musí rozdiel doplatiť. Zákazník nie je nútený poskytovať peniaze z vlastného rozpočtu, náklady na inštaláciu úsporných opatrení sa postupne uhrádzajú z dosiahnutých úspor energie.

„Projekty energetických úspor sa rýchlo rozvíjajú. Zatiaľ čo pred 20 rokmi stačilo vymeniť zastaralý zdroj vykurovania za nový, v súčasnosti inštalujeme sofistikovaný softvér. Umožňuje priebežné monitorovanie a diaľkové riadenie energetiky budov aj priemyselných areálov u zákazníkov,“ hovorí generálny riaditeľ ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Všetky dcérske spoločnosti ČEZ ESCO zabezpečili doteraz pre svojich zákazníkov úspory za 56 miliónov eur (1,354 miliardy českých korún). Podľa vyhlásenia spoločnosti predstavujú približne tretinu objemu všetkých EPC projektov realizovaných v Českej republike. Celkovo počas 25 rokov ušetrili vyše štyri miliardy korún.

Najviac EPC projektov v samosprávnych objektoch

Najviac projektov sa podľa štatistiky ČEZ ESCO realizovalo v mestských a krajských objektoch. Menší podiel tvoria budovy spadajúce do vlastníctva štátnych inštitúcií a firiem. Najčastejšími objektmi sú školy, škôlky, administratívne budovy, nemocnice, ústavy sociálnej starostlivosti alebo divadlá.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.