Splneniu cieľov stanovených pre rok 2020 pomohla pandémia COVID-19. Bez nej by EÚ podľa Európskeho dvora audítorov svoje energetické a klimatické ciele dosiahla len ťažko.
Štáty EÚ nemusia splniť svoje ciele v oblasti energetiky a klímy do roku 2030. Dosiahnuť ciele stanovené pre rok 2020 sa im síce podarilo, ale pomohla k tomu pandémia COVID-19 a s ňou spojené zníženie energetickej spotreby a pokles emisií.
Vo svojej najnovšej správe to konštatuje Európsky dvor audítorov. Podľa záverov správy EÚ síce v celosvetovom porovnaní dosahuje dobré výsledky pri znižovaní emisií skleníkových plynov, ale nezohľadňuje pritom všetky svoje emisie.
Audítori pritom spochybňujú, že EÚ sa podarí splniť plán a znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990, keďže našli „málo náznakov,“ že opatrenia na dosiahnutie cieľov v oblasti klímy a energetiky do roku 2030 budú dostatočné.
V článku sa dozviete:
- na aké nedostatky audítori upozorňujú,
- prečo sú podľa nich reálne emisie v EÚ vyššie, než hovoria štatistiky,
- prečo je otázna nákladová efektívnosť európskych opatrení,
- aké odporúčania dostala Komisia.
Splneniu cieľov pomohla pandémia
Európska komisia na jeseň minulého roka oznámila, že EÚ dosiahla svoje tri ciele v oblasti klímy a energetiky do roku 2020. Išlo o zvýšenie energetickej efektívnosti, zníženie emisií skleníkových plynov a dosiahnutie aspoň 20-percentného podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na koncovej spotrebe energií.
Ciele pre jednotlivého štáty boli nastavené rôzne a napríklad Slovensko ten svoj splnilo, hoci v prípade OZE vykázalo 17-percentný podiel OZE. Únia ako celok však hlásila, že plní aj 20-percentný cieľ.
Podľa audítorov to však nebolo spôsobené len opatreniami EÚ v oblasti klímy. Ako príklad poznamenávajú, že štáty EÚ by „s najväčšou pravdepodobnosťou“ nedosiahli svoj cieľ v oblasti energetickej efektívnosti do roku 2020 bez nižšej spotreby energie v dôsledku finančnej krízy v roku 2009 a pandémie COVID-19.
Vývoj cieľa EÚ v oblasti emisií skleníkových plynov .jpg
Zdroj: Správa Európskeho dvora audítorov
Zostáva vám 62% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.