VSE
VSE
Belimo

Komentár. Čerpačku zvanú Rusko čakajú horúce chvíle. Embargo však zabolí aj nás

Kremeľ drží v šachu aj Čína či India. Európa zase zrejme nedokáže zabrániť tomu, aby na kontinent vstupovali rafinované ázijské produkty, ktoré budú vyrobené sčasti aj z ruskej ropy.

Diana Motúzová

Foto: Martin Šopinec (+redakčné úpravy Canva)

Európa chce Rusku priškrtiť príjmy z jeho kľúčovej exportnej komodity. Aj vďaka nim totiž Putin financuje svoju krvavú vojnu na Ukrajine. Zatiaľ čo od decembra minulého roka začalo platiť embargo na dovoz ruskej ropy po mori, od nedele vstúpila do platnosti druhá fáza, teda zákaz importu ruských ropných produktov.

Keďže ťažba a vývoz ropy tvoria zhruba 20 až 30 percent HDP Ruska, dá sa predpokladať, že Kremeľ čakajú horúce chvíle. Na druhej strane by sme však boli naivní, keby sme si mysleli, že „ekonomická bolesť“ bude len na jednej strane. Embargo zasiahne aj Európu. Tá si v ťažkej dileme medzi tým, čo je ľahké a čo je potrebné, vybrala druhú možnosť.

Ako to však v realite často býva, celá táto embargová šachová partia nepozostáva len z dvoch „kráľov“ v podobe Ruska a Únie. Na šachovnici sa nachádza niekoľko významných figúrok, ktoré môžu vo výraznej miere zmeniť kurz „hry“.

Čína. A aj India. Keďže Rusko v dôsledku embarga potrebovalo preorientovať svoj export, ázijské ekonomiky sa ukázali ako vhodná možnosť. Tieto dve krajiny aktuálne vďaka cenovým stropom, ktoré zaviedla EÚ, získavajú obrovské ústupky od Ruska v podobe výrazných zliav na ropu. Dostávajú sa tak do veľmi výhodnej pozície, z ktorej môžu tlačiť na Moskvu, aby získavali ďalšie a ďalšie koncesie. Rusko tak držia v šachu. Z pozície Európy môže ísť z pohľadu cien o dobrú správu. Z globálneho a dlhodobého hľadiska môže ísť o ďalší nárast vplyvu Číny.

Ruská či neruská nafta? A tu prichádza na rad opäť India či Čína. Tieto krajiny sú totiž „lačnými“ importérmi ropy. V prípade ropných produktov je však situácia komplexnejšia. Čína aj India totiž vlastnia obrovské rafinérske kapacity – napríklad len samotná Čína predstavuje 17 % podiel na globálnom trhu.

V praxi to teda znamená, že tieto krajiny nepotrebujú, aby im Rusko exportovalo rafinovanú ruskú ropu. V konečnom dôsledku tak zrejme budeme svedkami toho, že tieto krajiny budú dovážať ruskú ropu, rafinovať ju a posielať späť do Európy. Pravdepodobný scenár teda je, že namiesto nafty z Ruska budeme dovážať naftu napríklad z Indie či Číny, ktorá však bude vyrobená aj z ruskej ropy. Kremeľ tak príde o zisk z predaja produktov, pričom ázijské krajiny na tom, naopak, zarobia. Veľa však bude závisieť od hospodárskeho vývoja v Číne, ako aj od samotného dopytu po ropných produktoch.

 
 

Zostáva vám 69% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Každý business case poskytuje inú návratnosť, vysvetľuje Tomáš Rajčan.

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Prírodné podmienky neumožňujú, aby slnko vyrábalo elektrinu spôsobom, ako to požadujú zákazníci teda 24/7, píše Andrej Hanzel.

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Kým krátkodobo sa ceny energií možno zastabilizujú, súčasne sa v energetike na Slovensku prestane investovať, píše Karol Galek.

X
X
X
X