Ropná rafinéria MOL zažaluje slovenskú vládu za mimoriadny odvod zo zisku | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Ropná rafinéria MOL zažaluje slovenskú vládu za mimoriadny odvod zo zisku

Napriek ústupkom vlády pripravuje Slovnaft žalobu na súd kvôli tzv. solidárnemu príspevku, ktorý vláda schválila vlani.

Ropná rafinéria MOL zažaluje slovenskú vládu za mimoriadny odvod zo zisku

Oszkár Világi | Foto: Energie-portal.sk

Maďarská ropná spoločnosť MOL, ktorej súčasťou je aj bratislavská rafinéria Slovnaft, pracuje na žalobe na slovenskú vládu za mimoriadny odvod zo zisku, ktorý v decembri schválila Národná rada SR.

"Naši právnici analyzujú celý proces prijímania právnej normy najmä v kontexte diskusie v parlamente, kde bývalý minister financií prezentoval opatrenie ako nariadenie proti maďarským vlastníkom. Práve z tohto hľadiska si myslíme, že v prípadnom súdnom spore budeme úspešní," povedal pre euractiv.com hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Vedenie Slovnaftu považuje špeciálny odvod za nelogický a neprijateľný. Skutočné daňové zaťaženie malo byť tak po zarátaní 21 % dane z príjmov vyše 90 %. “Sme pod investičným tlakom z hľadiska vyriešenia embarga aj požiadaviek EÚ vyplývajúcich z ďalších politík,” uviedol v decembri predseda predstavenstva Oszkár Világi.

Už pri prvom návrhu solidárneho príspevku Slovnaft upozorňoval, že viac než dvojnásobná výška sadzby, v porovnaní s navrhovaným minimom Európskej komisie, je diskriminačná a bude mať vplyv na energetickú bezpečnosť aj ekonomiku krajiny. Daň môže viesť tiež ku znižovaniu ďalších potrebných investícií.

Vláda sa súdneho sporu neobáva

Podľa vyhlásenia I. Matoviča sa vláda neobáva prípadného súdneho sporu, pretože vychádza z nariadenia Rady EÚ a sadzba má byť porovnateľná s inými krajinami. Zisk Slovnaftu má predstavovať zhruba štvrť miliardy eur aj napriek odvodu označovaného ako solidárny príspevok. “Vôbec sa neobávame, že by Slovnaft akýmkoľvek spôsobom v tejto veci uspel," uviedol v decembri I. Matovič.

Ropná rafinéria MOL a slovenská dcéra Slovnaft chcú so súdnou žalobou napredovať aj po ústupkoch vlády. Oproti pôvodnému návrhu parlament schválil zníženie sadzby zo 70 % na 55 % a platnosti dane iba na jeden rok (namiesto troch rokov).

Nariadenie Rady EÚ stanovuje minimálnu sadzbu na výpočet solidárneho príspevku vo výške 33 %. Vláda chcela pôvodným návrhom získať do štátneho rozpočtu 524 miliónov eur, ktoré majú slúžiť na vykrytie kompenzácií vysokých cien energií.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Schválili cenové stropy. Vláda rozhodla, čo elektrárňam zdaní ako nadmerný príjem

Schválili cenové stropy. Vláda rozhodla, čo elektrárňam zdaní ako nadmerný príjem

Slovenské elektrárne si môžu vydýchnuť, v prípade jadra bude strop vo výške 180 eur / MWh. Iných výrobcov postihne nový odvod tvrdšie.

Rozdali dotácie na nové elektrárne. Väčšina ide na fotovoltiku, najvyššiu sumu dostane veterný park

Rozdali dotácie na nové elektrárne. Väčšina ide na fotovoltiku, najvyššiu sumu dostane veterný park

Rezort hospodárstva rozdelil prvé milióny eur z Plánu obnovy smerujúce do energetiky.

Zastavte nové inštalácie fotovoltiky, inak skolabuje sieť, volajú operátori sietí na Cypre

Zastavte nové inštalácie fotovoltiky, inak skolabuje sieť, volajú operátori sietí na Cypre

Objem inštalovaných fotovoltických systémov v krajine dosiahol limit, prevádzkovatelia sietí museli na chvíľu vypnúť zdroje.