Dvořák Hager & Partners
INNOGY
Dny teplárenství a energetiky

Elektromobily budú pre sieť záťažou, ale aj poskytovateľom flexibility

Technológia inteligentného nabíjania znamená, že elektrické vozidlá možno používať v prospech stability systému.

Elektromobily budú pre sieť záťažou, ale aj poskytovateľom flexibility

Foto: Fotolia

S čoraz rozšírenejším používaním elektromobilov v dôsledku štátnych regulácií, záväzkov prijatých výrobcami automobilov a zmenšujúcim sa rozdielom v cene elekromobilov a tradičných áut so spaľovacím motorom, bude rásť tlak na elektrickú sieť.

Automobilky postupne prispôsobujú výrobné linky produkcii elektrických áut, vyčleňujú veľké rozpočty pre výskum a vývoj, a niektoré sa verejne zaviazali dodávať na trh určitý podiel z celkovej produkcie. Niektoré krajiny zakázali predaj  naftových vozidiel v budúcnosti, iné direktívne stanovili ciele pre množstvo predaných áut s elektrickým pohonom (v Číne sedem miliónov do roku 2025).   

Nižšie ceny batérií aj elektromobilov

Technologický vývoj neustále napreduje a ceny komponentov aj hotových elektromobilov klesajú. Cena batérií, tvoriaca zhruba polovicu nákladov na elektromobil, sa znížila o viac ako tri štvrtiny od roku 2010. Znižovanie má pokračovať na úrovni 7 % ročne do roku 2030. Odvážne analýzy tvrdia, že cenová parita s tradičnými automobilmi bude dosiahnutá v Európe, USA a Číne niekedy počas ďalšej dekády.

Podľa Bloomberg New Energy Finance bude v roku 2040 vyše polovica novopredávaných automobilov a tretina vozového parku sveta elektrická. Tieto elektromobily budú potrebovať elektrickú energiu v množstve 1 800 TWh, čo má predstavovať 5 % plánovanej globálnej spotreby elektriny. 

Problém v náraste potreby špičkovej elektriny

Hoci nabíjanie elektromobilov zvýši celkový dopyt po elekrickej energii, väčší problém predstavuje to, kde, kedy a ako bude nabíjanie prebiehať. Celkový dopyt po elektrine stúpne o jednociferné číslo. No ak sa táto energia spotrebuje naraz v rovnakej fáze dňa, výsledkom môže byť dvojciferný nárast spotreby v čase najväčšej vyťaženosti siete. Výroba elektriny a lokálne siete tak nemusia úplne pokrývať takéto nárasty a môžu sa vyskytnúť problémy s dodávkou.

Množstvo disponibilnej flexibilnej elektriny sa bude meniť v priebehu dňa v závislosti od návykov dobíjania elektromobilov a rôznych scenárov vývoja. Technológia inteligentného nabíjania mení elektromobily z hrozby pre stabilitu siete na vec, z ktorej môže systém profitovať. Napríklad optimálne dodávanie elektriny počas noci zabezpečí, že všetky vozidlá budú nabité do ďalšieho dňa bez negatívnych dôsledkov pre miestnu sieťovú infraštruktúru.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
ELEKTROMOBILITA

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako transformovať Hornú Nitru? Banský podnik má viacero návrhov

Ako transformovať Hornú Nitru? Banský podnik má viacero návrhov

Podpora obnoviteľných zdrojov energie, rastlinná výroba na poddolovaných územiach či rozvoj cestovného ruchu. Hornonitrianske bane sa chcú podieľať na transformácii regiónu po útlme ťažby uhlia.

PAS: Zlacniť elektrinu najväčším odberateľom je nespravodlivé. Radšej zastavte dotácie na uhlie

PAS: Zlacniť elektrinu najväčším odberateľom je nespravodlivé. Radšej zastavte dotácie na uhlie

Podnikateľom sa nepáči, že ministerstvo hospodárstvo neodstráni vysoké ceny elektriny aj pre menšie firmy, zbytočne im zhoršujú konkurencieschopnosť.

Nová batéria premieňa odpadové teplo na elektrinu

Nová batéria premieňa odpadové teplo na elektrinu

Japonskí vedci vyvíjajú pevný termoelektrický článok, založený na sodíkovo-iónovej batérii. Množstvo znovuzískanej energie je zatiaľ minimálne.