Elektromobil zvažuje stále viac vodičov, no s reálnou kúpou váhajú | ENERGIE-PORTAL.SK
SAPY Energy Conference 2022
VSE
Belimo 2

Elektromobil zvažuje stále viac vodičov, no s reálnou kúpou váhajú

Rastie podiel záujemcov o kúpu elektromobilu, aj miera spokojnosti s ich používaním. Na druhej strane kritická masa vodičov stále vyčkáva kvôli obavám, odhalil prieskum spoločnosti McKinsey.

Elektromobil zvažuje stále viac vodičov, no s reálnou kúpou váhajú

Foto: Pixabay

Predaj elektromobilov vo svete v roku 2019 po prudkom raste v predchádzajúcich rokoch mierne spomalil a dosiahol 2,3 milióna vozidiel. Súvisieť to môže aj s celkovým poklesom trhu s osobnými automobilmi o -4,5 %.

Štatisticky sa tak vlani zvýšil podiel elektrických vozidiel na celkovej predajnosti osobných automobilov na zhruba 2,5 % (v roku 2016 predstavoval 0,9 %). Najrýchlejšie rastúcim regiónom bola Európa, aj z dôvodu obmedzenia dotácií v Číne.

Dopyt v Európe môže ešte viac vzrásť aj v tomto roku. „Spotrebitelia v niektorých krajinách mohli odkladať kúpu pred rokom 2020 v očakávaní vyšších dotácií, ako je tomu napríklad v Nemecku. Rovnako v tomto roku vstúpia do platnosti ešte prísnejšie regulácie emisií CO2 a automobilky budú motivované predávať viac elektromobilov,“ uvádza štúdia poradenskej spoločnosti McKinsey.

Automobilky ohlásili príchod celkovo 400 nových batériových modelov do roku 2025. Zatiaľ čo pred rokom 2017 vstupovali na trh najmä s menšími alebo stredne veľkými vozidlami ako napríklad Nissan Leaf, Renault Zoe, či BMW i3, od roku 2018 možno pozorovať rastúce zastúpenie aj pri väčších batériových vozidlách.

Regulácie aj stimuly

Väčší rozmach elektromobility má naďalej súvisieť s tromi hlavnými aspektmi: reguláciami a dotáciami, batériovými technológiami a nabíjacou infraštruktúrou. „Avšak pokrok v dopyte spotrebiteľov, teda štvrtom kľúčovom aspekte, je stále náročné predpovedať,“ upozorňuje štúdia.

Výrobcovia automobilov v Európe sa budú musieť od tohto roka vysporiadavať s ďalším sprísnením emisných limitov pre ich portfólio vozidiel. Ak sa im ich nepodarí znížiť pod 95 gramov/km, budú čeliť hrozbe značných finančných pokút.

Na druhej strane záujem spotrebiteľov má rásť kvôli atraktívnym stimulom zo strany štátu. Napríklad v Nemecku vláda oznámila zámer zvýšiť dotáciu na kúpu elektromobilu zo 4 000 eur na 6 000 eur, pričom podpora má trvať do roku 2025.

Technologický vývoj zároveň postupne znižuje cenu elektromobilov. „Elektromobily kategórie A a B v Európe už majú nižšie celkové prevádzkové náklady po troch rokoch v porovnaní s vozidlami so spaľovacím motorom,“ uvádza McKinsey.

Obavy vodičov

Naďalej sa zlepšuje a zahusťuje sieť nabíjacích staníc. Kameňom úrazu masívnejšej adopcie elektromobilov sú však obavy vodičov. Štúdia ich na základe prieskumu medzi spotrebiteľmi zhrnula do nasledovných otázok:

- zabezpečí kapacita batérie potrebný dojazd?

- ako si nabijem elektromobil v prípade, že nemôžem inštalovať nabíjačku doma?

- ak si dnes kúpim elektromobil, nebude táto technológia už zajtra zastaralá?

- ako dlho vydrží batéria a je k dispozícii plná kapacita?

- ako sa časom znižuje hodnota elektromobilu?

„Pokiaľ tieto otázky nebudú presvedčivo zodpovedané, pódium s elektromobilmi bude pripravené, ale kritická masa potenciálnych vodičov bude stále vyčkávať,“ nazdávajú sa analytici McKinsey.

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

  • ako sa zmenilo vnímanie elektromobilov spotrebiteľmi za tri roky?
  • stúpla alebo klesla miera spokojnosti s používaním elektromobilov?
  • aké je povedomie vodičov o vozidlách s elektrickým pohonom?
  • aký podiel vodičov si naozaj naposledy kúpilo elektromobil v Nórsku, Nemecku, USA a Číne?


 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nespravodlivé rozpočítavanie nákladov na teplo ešte viac zvyšuje ceny energií

Nespravodlivé rozpočítavanie nákladov na teplo ešte viac zvyšuje ceny energií

Hlavným nedostatkom platnej vyhlášky je nízka miera spravodlivosti až do tej miery, že ľudia platia násobky toho, čo mohli spotrebovať, upozorňuje Asociácia rozpočítavateľov nákladov tepla a vody.

Lesníci: Cena palivového dreva zatiaľ dramaticky nevzrástla. Štátne lesy držia úroveň nižšie

Lesníci: Cena palivového dreva zatiaľ dramaticky nevzrástla. Štátne lesy držia úroveň nižšie

Ani napriek rastúcemu dopytu by domácnosti nemali pocítiť väčší nedostatok palivového dreva, ubezpečujú lesohospodári.

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Celková výška úveru je 160 miliónov eur. MH Teplárenský holding bude musieť v priebehu piatich rokov preukazovať vývoj emisií z teplární.